لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۳۳

۳ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان؛‌ رکوردزنی سکه طلا ادامه دارد


به گزارش خبرگزاری ایسنا، قیمت سکه آتی تحویل در دی ۹۷ به بیش از ۳.۹ میلیون تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (امامی) در بازار آزاد، ­روز دوشنبه اول مرداد، به سه میلیون و ۳۶۰ هزار تومان رسید. همزمان قیمت سکه آتی تحویل در دی ۹۷ به بیش از ۳.۹ میلیون تومان رسیده است.

​­­به گزارش واحد مرکزی خبر، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز در روز دوشنبه به قیمت ۳ میلیون و ۸۰ هزار تومان داد و ستد شد.

بر اساس این گزارش، همچنین در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی، یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی به بهای ۸۳۰ هزار تومان معامله شدند.

در این ارتباط،‌ وب‌سایت انتخاب با اشاره به اینکه «سکه باز هم رکورد زد» از آنچه «انفعال و سکوت مسئولان»‌خواند، ‌انتقاد کرد.

پیشتر خبرگزاری دولتی ایرنا روز شنبه ۳۰ تیر، به نقل از فعالان صنعت طلا و سکه، جهش قیمت سکه را تا حدی متوجه نزدیک شدن به موعد تحریم‌های آمریکا علیه ایران دانسته بود.

دونالد ترامپ که همواره مخالف توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران بوده است، اردیبهشت ماه اعلام کرد که واشینگتن از این توافق خارج می‌شود تا تحریم‌ها علیه تهران از سر گرفته شود.

دولت آقای ترامپ در جست‌وجوی توافق دیگری با تهران است که برنامه موشکی و نقش ایران در منطقه را نیز شامل شود. بخشی از تحریم‌ها علیه تهران از ۱۳ مرداد به اجرا گذاشته خواهد شد.

از سوی دیگر، وب‌سایت خبری تحلیلی «الف» روز شنبه به نقل از محمد کشتی‌آرای، عضو هیئت مدیره اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر، دلیل جهش قیمت را وارد نشدن سکه‌های پیش‌فروش شده به بازار دانسته بود.

دولت ایران در گذشته با هدف تعدیل قیمت‌ها و مقابله با کمبود سکه در بازار بیش از هفت میلیون سکه پیش‌فروش کرده بود اما این موضوع، بحران‌هایی را به همراه داشت. به گفته مقامات ایران، حجم بزرگی از این سکه‌ها از سوی افراد معدودی خریداری شده‌ بودند. از جمله رئیس سازمان بازرسی ایران گفته است که ۵۰ تن، ۳۸۰ هزار سکه پیش‌خرید کرده‌اند و این رقمی معادل پنج درصد کل سکه‌هاست.

افزایش قیمت سکه آتی به ۳.۹ میلیون تومان

در همین حال، به گزارش خبرگزاری ایسنا، قیمت سکه آتی تحویل در دی ۹۷ به بیش از ۳.۹ میلیون تومان رسید.

همچنین قیمت سکه آتی تحویل در آبان و شهریور سال جاری، به ترتیب، بیش از ۳.۷ میلیون و ۳.۵ میلیون تومان است.

سکه طلا در بورس کالای ایران در سه نماد دی، آبان و شهریور در قالب معاملات آتی مورد معامله قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، کمترین قیمت سکه آتی مربوط به شهریور ماه است. که به تازگی به بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

قرارداد آتی، توافق‌نامه‌ای مبنی بر خرید و فروش یک دارایی در زمان معین در آینده و با قیمت مشخص است. این قرارداد، قراردادی دو طرفه است و طرفین می‌توانند بدون در اختیار داشتن کالا، آن را با مشخصات معین را بفروشند و در آینده با قیمتی که توافق کرده اند تحویل دهند و پول آن را دریافت کنند.

در این حال،‌ به گزارش واحد مرکزی خبر،‌ مدیرعامل بورس کالا روز دوشنبه خبر متوقف شدن بورس آتی سکه را تکذیب کرد و گفت: «بورس آتی سکه یک بازار رسمی و قابل کنترل است و هر بازاری که مدیریت ریسک مشتریان را بر عهده دارد ممکن است محدودیت هایی را برای آن اعمال کنیم اما این محدویت ها بعد از مدتی برداشته می شود».

او گفت: «اخذ موقعیت های فزاینده خرید و فروش در بازار اتی سکه یکی از همین محدودیت هایی است که برای مدتی متوقف می شود ولی اتفاق ویژه ای در مورد بازار نیفتاده و متوقف شدن کامل بازار یک خبر کذب است».

واحد مرکزی خبر، خبرگزاری ایسنا و منابع خبری/ر.ب

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG