لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۱

ممنوعیت مصرف دخانیات و قلیان در اماکن عمومی قم 


تصویر، تزیینی است.

دادستان عمومی و انقلاب قم روز پنجشنبه ۱۳ مهر اعلام کرد که استفاده از دخانیات و قلیان در همه اماکن عمومی در این استان ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، مهدی کاهه گفت که «استفاده از دخانیات و قلیان در قهوه‌خانه و سفره‌خانه‌ها، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها، بوستان‌ها و پارک‌ها و همه اماکن عمومی دیگر در این استان ممنوع شد».

وی اضافه کرد که در روزهای آینده٬ «در تمامی پارک‌ها، بوستان‌ها و فضاهای عمومی مختلف سطح شهر تابلوهای هشداردهنده‌ای مبنی بر ممنوعیت استعمال قلیان در معرض دید عموم نصب خواهد شد».

خبرگزاری ایسنا نیز با انتشار این خبر٬ به نقل از این مقام قضایی نوشت که در صورت مشاهده عرضه و مصرف قلیان در اماکن صنفی قم٬ «ضمن جمع‌آوری آنها، با واحد و اشخاص متخلف برخورد قانونی و آن محل پلمپ می‌شود».

دادستان عمومی و انقلاب قم افزود که این تصمیم به استناد ماده هفت قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب ۱۳۸۵ و بند هشت ماده یک آیین نامه اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب ۱۳۸۶ اتخاذ شده است.

به گفته وی٬ قانون مصوب سال ۸۶ با تعریف اصطلاح «اماکن عمومی»٬ تصریح کرده که «هر نوع تبلیغ، تشویق مستقیم یا غیرمستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیدا ممنوع است».

در ایران همه‌ساله مقام‌های پلیس از ممنوعیت مصرف قلیان و دخانیات خبر می‌دهند و به گزارش خبرگزاری‌ها، پس از پلمب چند واحد صنفی٬ بار دیگر عرضه و مصرف این مواد در اماکن عمومی از سر گرفته می‌شود.

در حالی که آنها می‌گویند به‌دلیل عوارض مصرف دخانیات به ویژه قلیان٬ مصرف آن را در واحدهای صنفی ممنوع کرده‌اند٬ اما به طور ویژه به ارائه قلیان به زنان و مصرف دخانیات از سوی آنها در اماکن عمومی حساس هستند.

واحد اماکن نیروی انتظامی بارها به طور رسمی از واحدهای صنفی خواسته است با نصب اطلاعیه‌ای٬ به مشتریان خود اطلاع دهند که اجازه ارائه قلیان به زنان را ندارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم نیز معاون دادستان کل کشور گفته بود: «برخی نماینده‌های مجلس به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند چرا مانع عرضه قلیان می‌شوید و چرا قهوه‌خانه‌ها را به این دلیل می‌بندید؟»

محمد جواد حشمتی افزوده بود: «چرا موقعی که قانونش در مجلس تصویب شد مجلسیان به فکر همه ابعاد قضیه نبودند و حالا که خودشان قانون مصوب کرده‌اند چرا می‌گویند که با بستن قهوه‌خانه‌ها مشکلی حل نمی‌شود. مرجع قانون‌گذاری باید هنگام تصویب هر مصوبه‌ای به همه ابعاد آن توجه کنند».

در سال‌های اخیر بارها جمعی از قهوه‌خانه‌داران مقابل مجلس تجمع و نسبت به ممنوعيت ارائه قليان در قهوه‌خانه‌ها اعتراض کردند. آنها گفته‌اند ممنوعيت استعمال قليان٬ شغل‌شان را تهديد می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG