لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۱۳

ظریف: از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کردیم


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از شکایت تهران از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری به‌خاطر آنچه «اعمال غیرقانونی دوباره تحریم‌های یک‌جانبه» نامید، خبر داد.

وی در توئیتی در روز دوشنبه ۲۵ تیر، نوشت که ایران «در مقابل تحقیر تعهدات حقوقی و دیپلماسی از سوی آمریکا، به حاکمیت قانون پایبند است».

وزیر امور خارجه ایران همچنین بر «ضرورت مقابله با عادت ایالات متحده در نقض قوانین بین‌المللی» تأکید کرد.

آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد و در پی آن٬ برایان هوک، مدیر سیاستگذاری وزارت امور خارجه آمریکا، روز ۱۱ تیرماه اعلام کرد که دور جدید تحریم‌های شدید علیه ایران از ۱۳ مرداد، و بخش بعدی آن از ۱۳ آبان اجرا می‌شود و تلاش خواهد شد که صادرات نفت ایران به صفر برسد.

در این ارتباط، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، نیز هشدار داده که اگر حکومت ایران رفتار خود را عوض نکند علاوه بر بازگشت تحریم‌های قبلی، واشینگتن «شدیدترین تحریم‌های تاریخ» را بر تهران تحمیل خواهد کرد.

آمریکا بارها خواستار «تغییر رفتار» جمهوری اسلامی در سیاست منطقه‌ای و داخلی خود شده و در همین زمینه مایک پومپئو به تازگی در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا گفت که هدف راهبرد جدید در قبال ایران تغییر رژیم نیست، بلکه تغییر رفتار رهبران این کشور است.

او افزود: «ما از رهبری ایران چیز زیادی نمی‌خواهیم. فقط می‌خواهیم که مانند رهبران عادی رفتار کنند. مردم‌تان را غارت نکنید؛ پول مردم‌تان را به خاطر این ماجراجویی‌ها در سوریه، یمن، لبنان، عراق و غیره هدر ندهید».

آمریکا سیاست منطقه‌ای ایران و «تهدید» ایران علیه هم‌پیمانان آمریکا در منطقه، به‌ویژه اسرائیل، را بی‌ثبات‌کننده توصیف می‌کند و خواستار «تغییر رفتار» جمهوری اسلامی است. اما تهران با رد این اتهام ها، آمریکا را «تهدیدی» برای منطقه ارزیابی می‌کند.

توئیتر و منابع خبری/ر.ب /ج.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG