لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۵۷

خبرهای کوتاه

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، به دلیل اطلاع‌رسانی به «نشر اکاذیب» متهم شد

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر

پایگاه خبری امتداد روز شنبه ۲۱ خرداد گزارش داد که مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، به دلیل مصاحبه با این رسانه و اطلاع‌رسانی در مورد «تهدید زندانیان سیاسی زندان قرچک» تفهیم اتهام شده است.

بر اساس این گزارش، آقای نیلی روز شنبه در شعبه سه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت به «نشر اکاذیب» متهم شده و هم‌اکنون با قرار کفالت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد است.

مصطفی نیلی که وکالت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، را نیز بر عهده دارد روز دهم خرداد از «تهدید امنیت جانی» زندانیان سیاسی در بند زنان زندان قرچک، از جمله موکل خود و همچنین عالیه مطلب‌زاده، فعال مدنی زندانی، خبر داده بود.

او در مصاحبه با «امتداد» هشدار داده بود که فضا برای زندانیان سیاسی در زندان قرچک «خطرناک» شده و با وجود این، مسئولان زندان هنوز «اقدام عاجلی برای حفظ امنیت (زندانیان سیاسی) انجام نداده‌اند».

تقی رحمانی، فعال سیاسی ساکن پاریس و همسر نرگس محمدی، نیز در توئیتی تایید کرد که آقای نیلی به دلیل اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت دو فعال مدنی در زندان قرچک، تفهیم اتهام شده است.

سه سال پیش نیز بی‌توجهی مقام‌های مسئول به موضوع امنیت زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ باعث شد که علیرضا شیرمحمدعلی پس از چندبار تهدید، توسط دو زندانی مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته و به قتل برسد.

با استفاده از شبکه اجتماعی توییتر؛ آ.ت/س.ن

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

یک مقام سازمان سینمایی تحریم‌کنندگان جشنواره فیلم فجر را تهدید کرد

روح‌الله سهرابی، از مدیران سازمان سینمایی جمهوری اسلامی

روح‌الله سهرابی، مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی، روز یکشنبه ۱۶ بهمن با انتشار یادداشتی تحریم‌کنندگان چهل و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر را تهدید کرد.

آقای سهرابی در این یادداشت که در خبرگزاری ایسنا منتشر شد با بیان این‌که «تحریم یعنی مبارزه نرم»، تحریم‌کنندگان را «مبارز» خواند.

او همچنین نوشت این افراد «مادامی که جمهوری اسلامی برقرار و چراغ سینمایش روشن است و جشنواره فیلم فجر در دایره فرهنگی و هنری‌اش برگزار می‌شود نه باید فیلمی بسازند یا بازی کنند و نه در جشنواره‌ای شرکت کنند».

در ادامه یادداشت این مدیر سینمایی آمده است: «نظاره‌گرِ رفتار آنانی هستیم که بر طبل این مبارزه کوبیدند».

یادداشت این مدیر سینمایی در شرایطی منتشر می‌شود که شماری از کارگردانان، بازیگران و عوامل فیلم‌های سینمایی از حضور در برنامه‌ها و نشست‌های جشنواره فیلم فجر اجتناب کرده و آن را تحریم کرده‌اند.

بیانیه هفت زندانی سیاسی در حمایت از پیشنهاد میرحسین موسوی برای همه‌پرسی گذار

جمعی از زندانیان سیاسی، یک روز پس از انتشار بیانیه میرحسین موسوی، با انتشار بیانیه‌ای، ضمن حمایت از پیشنهاد او برای تغییر قانون اساسی از طریق همه‌پرسی، اعلام کردند «تمامی تلاش خود را برای پیشبرد این برنامه و گذار مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز به ساختاری کاملاً دموکراتیک و ایرانی توسعه‌یافته» به کار می‌گیرند.

مصطفی تاج‌زاده، امیرسالار داودی، حسین رزاق، مهدی محمودیان، سعید مدنی، مصطفی نیلی و فائزه هاشمی، که جملگی زندانی هستند، در این بیانیه نوشته‌اند: «تنها راه خروج از بن‌بست، تسلیم‌شدن حاکمیت به حق تعیین سرنوشت مردم توسط خود آنان است.»

این زندانیان سیاسی در بخش دیگری از بیانیه خود با حمایت از پیشنهاد سه‌مرحله‌ای میرحسین موسوی در مورد «۱) برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم در مورد ضرورت تغییر یا تدوین قانون اساسی جدید ۲) در صورت پاسخ مثبت مردم، تشکیل مجلس مؤسسان مرکب از نمایندگان واقعی ملت از طریق انتخاباتی آزاد و منصفانه و ۳) همه‌پرسی درباره متن مصوب آن مجلس به منظور استقرار نظامی مبتنی بر حاکمیت قانون و مطابق باموازین حقوق انسانی و برخاسته از اراده مردم»، تأکید کرده‌اند برای پیشبرد این برنامه تلاش خواهند کرد.

هفت امضاکنندهٔ این بیانیه یعنی مصطفی تاج‌زاده، معاون پیشین وزیر کشور در دولت محمد خاتمی و از سرشناس‌ترین چهره‌های اصلاح‌طلب؛ امیرسالار داودی، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری؛ حسین رزاق، فعال رسانه‌ای منتقد جمهوری اسلامی؛ مهدی محمودیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب؛ سعید مدنی، جامعه‌شناس؛ مصطفی نیلی، وکیل دادگستری؛ و فائزه هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی و نماینده پیشین مجلس، در این بیانیه تأکید کرده‌اند که «حق تعیین سرنوشت ملت‌ها، حقی مسلم و مستمر است و هیچ جامعه‌ای را نمی‌توان از این حق محروم کرد».

میرحسین موسوی، نخست‌وزیر پیشین ایران و از رهبران معترضان به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ روز شنبه خواستار برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم و تدوین قانون اساسی جدید در ایران برای «عبور از این مرحله» شد.

آقای موسوی در این بیانیه همچنین تأکید کرد که حوادث خونبار ماه‌ها و سال‌های اخیر ایران نشان می‌دهد اجرای بدون تنازل قانون اساسی، «به‌عنوان شعاری که ۱۳ سال پیش بدان امید می‌رفت، دیگر کارساز نیست و باید گامی فراتر از آن گذاشت».

نتانیاهو: اروپا به همسویی با اسرائیل در مورد ایران نزدیک‌تر شده است

نخست‌وزیر اسرائیل در جلسه هفتگی کابینه این کشور

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که به تازگی با امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه دیدار کرده، اعلام کرد اروپا به همسویی با اسرائیل در مورد تلاش برای جلوگیری جمهوری اسلامی در دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نزدیک‌تر شده است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه ۱۶ بهمن در نشست هفتگی کابینه اسرائیل به سفر اخیر خود به پاریس و دیدار با مکرون اشاره کرد و گفت: «محور گفت‌وگوی طولانی ما هدف مشترک ما [در زمینه] مبارزه با تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و زرادخانه هسته‌ای بود.»

او افزود که به یاد نمی‌آورد که پیشتر مواضع دو کشور اسرائیل و فرانسه در قبال ایران تا این اندازه به هم نزدیک بوده باشد.

با این حال، نخست‌وزیر اسرائیل تأکید کرد که مواضع اسرائیل با کشورهای اروپایی ازجمله فرانسه «یک موضع نیست، اما مواضع [نسبت به گذشته] بسیار نزدیک‌تر هستند».

نتانیاهو که در اولین سفر رسمی خارجی خود پس از رسیدن دوباره به قدرت به فرانسه سفر کرده بود، شامگاه پنجشنبه ۱۳ بهمن با مکرون در کاخ الیزه دیدار و درباره تهدیدات هسته‌ای ایران و بازدارندگی اقدامات این کشور در منطقه گفت‌وگو کرد.

پس از این دیدار، کاخ الیزه در بیانیه‌ای نوشت که مکرون در این دیدار تاکید کرد که توسعه «پرشتاب» برنامه هسته‌ای ایران «قطعا» عواقب جدی برای این کشور در پی خواهد داشت.

نتانیاهو که همچنین روز یکشنبه به دیدارهای اخیر خود با مشاور امنیت ملی کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت مواضع اسرائیل و آمریکا نیز درباره ایران، به یکدیگر نزدیک‌تر شده است.

نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۱۰ بهمن در دیدار با وزیر خارجه آمریکا گفته بود کشورش از هر چه در توان دارد، برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی وعده «نابودی اسرائیل» را تکرار می‌کنند، مقام‌های آمریکایی همواره بر تعهد واشینگتن در زمینه تأمین امنیت اسرائیل تأکید کرده‌اند.

«نگرانی‌های شدید» از شروع تخریب بافت تاریخی شیراز با مجوز ابراهیم رئیسی

عکس آرشیوی از تخریب بافت تاریخی شیراز

هم‌زمان با جدی‌شدن تخریب بخش دیگری از بافت تاریخی شیراز و فشار بر ساکنان این منطقه برای کوچ اجباری، کارشناسان درباره پیامدهای جبران‌ناپذیر فرهنگی و تاریخی این موضوع هشدار می‌دهند.

روزنامه شرق در گزارشی به نقل از محمدمهدی کلانتری، رئیس پویش حفظ بافت تاریخی شیراز، خبر داد که طرح تخریب بافت تاریخی شیراز که چند سال متوقف شده بود، پس از سفر استانی ابراهیم رئیسی در پاییز از سر گرفته شد.

پیشتر غلامحسین معماریان، استاد دانشگاه، هم از آغاز شمارش معکوس برای تخریب تعداد زیادی از خانه‌های تاریخی تا چند روز آینده خبر داده و گفته بود که به ساکنان این منطقه فرصتی چندروزه برای ترک خانه‌ها داده و هشدار داده‌اند که در صورت ترک‌نکردن خانه‌، آب و برق و گاز آن‌ها قطع خواهد شد.

آقای معماریان از این اقدام با عنوان «خطایی نابخشودنی و خیانتی بزرگ به تاریخ و فرهنگ ایران» یاد کرده بود.

بر اساس گزارش‌ها، تخریب بافت تاریخی شیراز از دهه‌های گذشته آغاز شده بود اما به‌گفته رئیس پویش حفظ بافت تاریخی شیراز در طرح ۵۷ ‌هکتاری با عنوان طرح «توسعه حرم شاهچراغ‌» که رئیس‌جمهور مجوز اجرای آن را صادر کرده، در فاز اول قرار است ۶۰ پلاک از سه روز آینده تخریب شود.

به‌گفته این فعال میراث فرهنگی «این خانه‌ها متری ۱۰ ‌میلیون تومان از مردم خریده شده و قرار است تبدیل به قبرهایی سه‌طبقه شود و در آینده گران‌تر به مردم فروخته شود».

آقای کلانتریان در ادامه با اشاره به این که کوچ اجباری مردم از خانه‌هایشان با اسم «حرم» انجام می‌شود، گفته است: «کدام باور اجازه می‌دهد که اموال مردم را به این شکل بگیرند و برای این اهداف تخریب کنند. وقتی زمین را به زور تصاحب کنید، این زمین غصبی است».

تخریب بافت تاریخی شیراز از جمله موضوع‌های مناقشه‌برانگیز میان دوستداران و کارشناسان میراث فرهنگی و حکومت است. اما این تخریب‌ها با وجود توقف‌های مقطعی، هر چند سال یک بار با حمایت دولت‌ها و با توجیه‌های مذهبی و اعتقادی از جمله توسعه حرم شاهچراغ ادامه می‌یابد.

پدر آستیاژ حقیقی: قاضی صلواتی دخترم را با کلمات رکیک، خودفروش خطاب کرد

آستیاژ حقیقی و نامزدش، امیرمحمد احمدی

پدر آستیاژ حقیقی، بلاگر جوانی که پس از انتشار ویدئوی رقص با امیرمحمد احمدی در میدان آزادی بازداشت و به حبس محکوم شده، می‌گوید قاضی صلواتی فعالیت دخترش در اینستاگرام را هم‌سطح با تن‌فروشی و خودفروشی قلمداد کرده است.

پدر آستیاژ حقیقی در یک فایل صوتی که روز شنبه ۱۵ بهمن منتشر شد، گفت که بیش از ۱۰ مأمور با شکستن در، وارد خانه او و نامزدش شده و پس از ضرب‌ و جرح در حدی که خون روی زمینه ریخته شده، از آن‌ها خواسته‌اند جلوی مأموران لباس خواب‌شان را درآورند و لباس عوض کنند».

آستیاژ حقیقی و نامزدش، امیرمحمد احمدی، دو بلاگر ۲۱ و ۲۲ ساله هستند که در بحبوحه اعتراضات سراسری و پس از انتشار ویدئوی رقص‌ خود در میدان آزادی تهران در حساب‌های اینستاگرامی‌شان،‌ دهم آبان‌ماه بازداشت شدند و پس از حدود یک ماه بازداشت در بند ۲۰۹ به زندان، به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌اند.

پدر آستیاژ حقیقی می‌گوید «مادر آستیاژ روز دادگاه به آنجا می‌رود. زمانی که قاضی صلواتی حکم را برای دخترم قرائت می‌کرده و آستیاژ حکم را با دست خودش می‌نوشته است، مادرش اعتراض می‌کند که این حکم به اندازه دختر من نیست و دختر من جرمی نکرده که باید چنین حکمی بگیرد و قاضی صلواتی به او با کلمات رکیک توهین کرده و او را متهم به خودفروشی کرده و توهین‌های آن‌چنانی کرده که گفتنش برای هیچ فرد یا هیچ زنی مناسب نیست».

این زوج بلاگر در دادگاه انقلاب به‌ریاست قاضی صلواتی به‌اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان محکوم شده‌اند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ادعا کرده است که این زوج در جریان اعتراضات «از صفحهٔ خود برای تبلیغ فراخوان‌ها از جمله فراخوان ۴ آبان استفاده کرده‌اند».

قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که به‌دلیل صدور احکام سنگین، به‌ویژه علیه فعالان سیاسی و مدنی به «قاضی اعدام» و «قاضی مرگ» شهرت دارد، نهم بهمن از سوی معاون قوه قضائیه به دلیل «زحمات و مجاهدت‌های ارزشمند» برای آن چه «احقاق حقوق مظلومان و عدالت‌گستری» عنوان شده بود، مورد تقدیر قرار گرفت.

پرویز مشرف، رئیس‌جمهور پیشین پاکستان، درگذشت

پرویز مشرف (۱۹۴۳-۲۰۲۳)

ارتش پاکستان روز یکشنبه ۱۶ بهمن اعلام کرد که پرویز مشرف رئیس‌جمهور پیشین پاکستان پس از یک دوره بیماری طولانی در شهر دوبی امارات متحده عربی در ۷۹ سالگی درگذشت.

بر اساس بیانیه کوتاهی که سرویس مطبوعاتی ارتش پاکستان منتشر کرد، مقام‌های ارشد نظامی این کشور درگذشت آقای مشرف را تسلیت گفته‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز به‌نقل از یک مقام ارشد امنیتی که نامش فاش نشده، خبر درگذشت پرویز مشرف در صبح یکشنبه در بیمارستانی در دوبی را تأیید کرده است.

پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹ با کودتای نظامی به قدرت رسید و تا سال ۲۰۰۸ رئیس‌جمهور پاکستان بود.

ژنرال مشرف به‌دنبال گسترش مخالفت علیه حکومتش در پاکستان وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد و به این ترتیب، تمامی آزادی‌های سیاسی و مدنی، موازین حقوق بشر و روندهای دموکراتیک در فاصله بین نوامبر ۲۰۰۷ تا فوریه ۲۰۰۸ لغو شد.

او در سال‌های پایانی حکومت خود به خاطر باقی‌ماندن در مقام فرماندهی ارتش هم‌زمان با حفظ مقام ریاست‌جمهوری به‌شدت با دستگاه قضایی پاکستان اختلاف پیدا کرد. پس از آن‌که حزب سیاسی حامی او در سال ۲۰۰۸ در انتخابات شکست خورد، آقای مشرف از مقامش کناره‌گیری کرد.

سه سال پیش دولت پاکستان گفت که به‌دنبال برکناری قاضی ارشدی است که حکم جنجالی اعدام پرویز مشرف را صادر کرده بود. در حکم صادرشده برای پرویز مشرف آمده بود که در صورت درگذشت او پیش از بازداشت و اعدام، جسد او باید در خیابان کشیده و آویزان شود.

این حکم باعث بروز اختلاف بین نظامیان و قوه قضاییه شد و دولت نیز در این موضوع طرف نظامیان را گرفت.

پرویز مشرف در ویدئویی که در بیمارستانی در دوبی ضبط کرده بود، گفته بود به او اجازه داده نشده در این پرونده به شکل عادلانه‌ای از خود دفاع کند.

فراخوان زندانیان سیاسی اوین برای کمک مردمی به زلزله‌زدگان خوی

جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان اوین در نامه‌ای با برشمردن وضعیت وخیم آسیب‌دیدگان زلزله خوی، ناتوانی جمهوری اسلامی در امدادرسانی و جلوگیری از ارسال کمک‌های مردمی به این شهر را نتیجه «حکمرانی ناکارآمد» عنوان کردند و از مردم ایران دعوت کردند تا به کارزار «کمک حداکثری» به مردم خوی بپیوندند.

در نامه جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان اوین با تاکید بر اینکه «مردم گرفتار حکمرانی ناکارآمد هستند»، آمده است: «مردم عزیز ایران حال شهرستان خوی خوب نیست.بخش‌هایی از آن هفته‌ها تحت تاثیر زلزله‌های متعدد و از هشتم بهمن ماه کل شهرستان خوی با جمعیت ۳۵۰ هزار نفری تحت‌الشعاع زلزله قرار گرفته است.»

زندانیان سیاسی و عقیدتی با بیان اینکه زلزله هزاران خانه را تخریب و پس لرزه‌هایش که حالا شمار آن بالای صد رسیده است مدام بر حجم خسارات دیگر خانه‌ها می‌افزاید»، نوشتند: «با فرو ریختن این دیوارها بار دیگر همچون فجایع بم، ورزقان،سرپل ذهاب، کوت عبدالله، پل دختر، آق قلا و غیره پرده فقر و محرومیت فرو می‌ریزد که رنج و آسیب‌پذیری مردمان ما را دو چندان کرده است.»

در بخش دیگری از این نامه، زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان اوین افزودند: «دستگاه حاکمیت هم در حالی اراده خود را حاضرِ مطلوب بر صحنه و بحران را مدیریت شده تبلیغ می‌کند که پس از گذشت یک هفته بیش از پنجاه درصد مردم خوی «ماشین‌خواب» و پنجاه هزار نفر این شهر را ترک کرده و ده‌ها هزار نفر با «خیابان‌نشینی» از دریافت هرگونه کمک‌های دولتی محروم هستند.

در این نامه همچنین آمده است: مردم از یک سو گرفتار زلزله‌های متعدد، سرمای طاقت فرسا و کمبود نان و غذا و چادر» شده‌اند و از سوی دیگر «گرفتار حکمرانی ناکارآمدی هستند که با سنگ اندازی مانع کمک‌های انسان‌دوستانه داخلی و بین‌المللی» می‌شود و آن‌ها را از حداقل‌های اسکان در سرمای زیر صفر درجه همچون کانکس محروم می‌دارد.

این نامه تاریخ چهاردهم بهمن ماه را دارد به امضای شانزده تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان اوین از جمله «جعفر ابراهیمی، توحید امیر امینی، رسول بداقی، محمد حبیبی، امیر سالار داوودی، حسین رزاق دوست، حسن سعیدی، محمد شریفی مقدم، رضا شهابی، مصطفی عبدی، کاظم علی‌نژاد، علیرضا فرشی دیزج یئکانلی، کیوان مهتدی، اکبر نعیمی و علی نوری رسیده است. جعفر پناهی کارگردان سرشناس سینمای ایران نیز قبل از آزادی با تودیع وثیقه در روز پنج‌شنبه آن را امضا کرده است.

زندانیان امضاکننده این نامه در پایان نوشتند: «ما زندانیان سیاسی عقیدتی زندان اوین ضمن ابراز همدردی با مردم مصیبت زده شهرستان خوی و نگرانی عمیق مان از وضعیت نامساعد زلزله زدگان؛ عموم مردم را که بارها در سختی‌ها کنار هم بودن را تجربه کرده اند دعوت به پیوستن به کارزار کمک حداکثری به مردم زلزله زده خوی می‌کنیم تا شاهد تقویت جبهه مردم و تسلیم حاکمیت در برابر اراده آن‌ها باشیم.»

رضا پهلوی: ضمن به رسمیت شناختن اختلاف‌نظرها، بر روی نقاط اشتراک‌ تمرکز کنید

شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی روز شنبه در پیامی از طیف‌های مختلف سیاسی خواست در مبارزه با جمهوری اسلامی ضمن به رسمیت شناختن «اختلاف نظرها» بر روی «نقاط» اشتراک‌ تمرکز کنند.

رضا پهلوی در متنی که در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرد، نوشت: «انقلابی که قریب به پنج ماه قبل با اسم رمز مهسا، و برای زن-زندگی-آزادی آغاز شد تا پایانی باشد بر چهل‌وچهار سال ستم و فلاکتی که بهمن شوم و فاجعه‌بار ۵۷ برای ایران ما به بار آورد.»

او در ادامه از همه «هم‌میهنان» دعوت کرده است که با «همبستگی و اتحاد» در تجمع روز شنبه روز ۲۲ بهمن (۱۱ فوریه) شرکت کنند.

رضا پهلوی نوشته است: «خواهش من از شما این است که ضمن به رسمیت شناختن اختلاف‌نظرها، هم‌چون همه هفته‌ها و ماه‌های گذشته، بر روی نقاط اشتراک‌تان تمرکز کنید و دوشادوش و دست-در-دست هم، صدایی واحد و بلند را در پشتیبانی از انقلاب ایران به گوش رسانه‌ها، افکار عمومی و سیاستمداران در کشورهای‌تان برسانید.»

جرقه اعتراضات سراسری و ادامه‌دار در ایران از روز ۲۶ شهریور، همزمان با خاکسپاری مهسا (ژینا) امینی در سقز زده شد و دامنه آن به سرعت افزایش یافت و موجب اعتراضات گسترده ایرانیان در داخل و خارج از کشور شد.

از زمان آغاز اعتراضات سراسری، ایرانیان در کشورهای مختلف جهان نیز روزهای شنبه تظاهراتی در حمایت از این اعتراضات برگزار می‌کنند.

پنجمین شنبه اعتراضی؛ تظاهرات ده‌ها هزار اسرائیلی علیه برنامه قضایی نتانیاهو

تظاهرات شنبه در تل آویو

ده‌ها هزار اسرائیلی روز شنبه ۱۵ بهمن علیه برنامه تغییرات نظام قضایی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، دست به تظاهرات زدند.

این پنجمین شنبه متوالی است که مخالفان برنامه‌های دولت بنیامین نتانیاهو دست به تظاهرات می‌زنند.

گزارش‌ها حاکی است که تظاهرات اصلی علیه طرح بنیامین نتانیاهو در شهر تل آویو برگزار شده است. تظاهرات‌های کوچکتری در اورشلیم، حیفا و شهرهای دیگر نیز در این روز برگزار شد.

یائیر لاپید، از رهبران مخالف دولت بنیامین نتانیاهو، در سخنرانی خود در تظاهرات در حیفا گفت، این تظاهرات کنندگان «برای نجات کشور آمده‌اند».

بنیامین نتانیاهو می‌گوید این اعتراضات توسط گروه‌های چپ‌گرا انجام می شود که حاضر نیستند نتایج انتخابات نوامبر گذشته را بپذیرند.

بنیامین نتانیاهو اکنون ششمین دوره نخست وزیری خود را با تشکیل یک ائتلاف از تندروهای مذهبی دست راستی که اکثریت را در پارلمان این کشور در اختیار دارند، آغاز کرده است.

منتقدان می‌گویند٬ طرح‌های دولت جدید اسرائیل برای اصلاحات در قوه قضائیه این کشور کنترل قوه مجریه بر تعیین قضات و سایر مقام‌های دستگاه قضایی را افزایش و اختیارات دیوان عالی در زمینه لغو مصوبات و یا صدور حکم علیه اقدامات دولت را محدود خواهد کرد.

ایرنا: ایران بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی ونزوئلا را نوسازی می‌کند

در پی دیدار حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران از ونزوئلا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی اعلام کرد که ایران بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی ونزوئلا را نوسازی می‌کند.

ایران طی دو سال گذشته با ارسال میعانات گازی (نفت فوق سبک) و تعمیر پالایشگاه‌های از کار افتاده ونزوئلا در تلاش برای کاهش تاثیر تحریم‌های آمریکا بر این کشور بوده، اما آمارهای بین‌المللی حاکی است که این تلاش‌ها نتیجه‌ای نداشته و تولید و صادرات نفت ونزوئلا و همچنین بخش پالایشگاهی کشور با بحران مواجه است.

با این حال گزارش خبرگزاری ایرنا می‌گوید که شرکت ملی پخش و پالایش نفت ایران در هفته‌های آینده عملیات ۱۰۰ روزه نوسازی بزرگ‌ترین مجتمع پالایشی ونزوئلا را برای افزایش ظرفیت پالایش نفت خام و تولید سوخت این کشور جنوب آمریکا، آغاز خواهد کرد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، تابستان امسال در سفری به تهران قراردادی ۲۰ ساله با جمهوری اسلامی امضا کرد که به گفته او، «جبهه‌های بزرگ» را برای همکاری در بخش‌های نفت، پتروشیمی و دفاع باز می‌کند.

آقای مادورو روز شنبه ۱۵ بهمن‌ماه نیز به دنبال سفر آقای امیرعبداللهیان به کاراکاس در توییتی نوشت: «مطمئن هستم که روابط ما برای تبادلات فناوری، صنعتی، علمی و فرهنگی که به نفع هر دو ملت است، تقویت خواهد شد»

وزارت خارجه ایران با انتشار گزارشی از دیدار وزیر خارجه و رئیس‌جمهوری ونزوئلا گفته است «طرفین ضمن مرور بر روند همکاری‌ها، بر تقویت و پروژه‌ها و شتاب بخشیدن بِه اجرای آنها و نیز هوشیاری در دفاع از منافع ملی خود در مقابل فشارهای خارجی تاکید کرده‌اند.»

در همین زمینه، خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده است که دولت مادورو پنج میلیون هکتار را برای سرمایه‌گذاری کشاورزی توسط کشورهایی از جمله ایران پیشنهاد کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه کاراکاس را به مقصد هاوانا پایتخت کوبا ترک کرد.

با استفاده از گزارش‌های وزارت خارجه ایران و خبرگزاری فرانسه؛ د.خ/س.ن

روزنامه اعتماد: پاکستان دیگر تمایلی به اجرای طرح واردات گاز ایران ندارد

روزنامه «اعتماد» در گزارشی که روز شنبه، ۱۵ بهمن منتشر کرد، با اشاره به طرح مشترک تهران و اسلام‌آباد برای صادرات گاز ایران به کشور همسایه نوشت که پس از سخنان مصدق مسعودملک، وزیر مشاور نفت و گاز پاکستان کاملا مشخص شد که این کشور دیگر تمایلی به پیشبرد طرح گازی با ایران ندارد.

بر اساس این گزارش، این اتفاق در حالی رخ داده است که چندی پیش ولادیمیر پوتین، درباره پیگیری ارسال گاز از طریق دریای سیاه و تبدیل ترکیه به هاب گازی اروپا نیز ابراز امیدواری کرده بود.

سایت «تجارت‌نیوز» ماه شهریور با اشاره به مذاکرات نخست‌وزیر پاکستان و رئیس جمهور روسیه اعلام کرده بود که «به ثمر نشستن این گفت‌وگو به معنای این است که بازار گاز پاکستان عملا به روسیه سپرده می‌شود.»

تلاش‌های روسیه برای به دست آوردن بازارهای جدید در شرق در پی تشدید تحریم‌ها علیه این کشور افزایش یافته است. تعیین سقف قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی مسکو از جمله جدیدترین تحریم‌های اعمالی علیه مسکو است. در حوزه گاز نیز اتحادیه اروپا قصد دارد سقف قیمت خرید جدیدی تعیین کند. سقف قیمت برای نفت روسیه ۶۰ دلار، فرآورده‌های نفتی ۱۰۰ دلار و گاز ۱۸۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت تعیین شده است.

بر این اساس هیچ کشوری نباید بیش از قیمت تعیین‌شده نسبت به خرید محصولات روسیه اقدام کند.

در همین حال به دلیل تحریم‌های جهانی اخیر، صادرات ایران دو میلیون بشکه‌ کاهش یافته است. سهم نفت در بودجه سال آینده ایران به دلیل این تحریم‌ها به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است.

در بودجه ‌۱۴۰۲، برای صادرات روزانه نفت خام رقم یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در نظر گرفته شده است. شک کارشناسان به تحقق این بخش از بودجه، ‌زمانی بیشتر شده که این بودجه ‌با نفت ۸۵ دلاری تعریف شده‌‌‌‌‌ است در حالی که نفت روسیه قرار است با قیمت ۶۰ دلاری به سمت بازارهای هدف ایران روانه شود.

رسانه‌های روس: شمخانی راهی مسکو می‌شود

رسانه‌های روسیه از سفر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به این کشور در آینده نزدیک خبر داده و گفته‌اند موضوع تهاجم پهپادی اخیر به تاسیسات اصفهان «در دستور کار نیست».

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه روز یکشنبه ۱۵ بهمن گزارش داد که هدف سفر آقای شمخانی بررسی اوضاع افغانستان است.

ضمیر کابلوف، مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه به اسپوتنیک گفته است «اوضاع پیرامون خود ایران مورد بحث قرار نخواهد گرفت».

کابلوف گفت: «این دیدار از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده و افغانستان موضوع اصلی خواهد بود.»

کابلوف به این سوال که آیا در جریان رایزنی‌ها وضعیت منطقه پس از حمله پهپادها به تاسیسات نظامی در اصفهان مورد بررسی قرار می‌گیرد، پاسخ داد که «خیر» و تا جایی که ماو می‌داند موضوع ایران در دستور کار نیست.

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت جورنال» و برخی دیگر از رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که حمله روز هشتم بهمن به یک تاسیسات نظامی در اصفهان کار اسرائیل بوده است.

اسرائیل و روسیه در سال ۲۰۲۱ چندین قرارداد امنیتی‌-نظامی امضا کرده‌اند. تحلیل‌گران معتقدند که روسیه به خاطر روابط خود با اسرائیل، مانع حملات هوایی این کشور به شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی یا اهداف ایرانی در سوریه نمی‌شود.

با استفاده از گزارش‌های اسپوتنیک و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

رئیس پلیس اطلاعات جوانرود در درگیری مسلحانه کشته شد

رسانه‌های دولتی ایران روز شنبه ۱۵ بهمن از کشته شدن رئیس پلیس اطلاعات شهر جوانرود در یک درگیری مسلحانه خبر دادند.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، سرهنگ شهرام حیدری که اواخر آذر ماه در درگیری با قاچاقچیان به شدت مجروح شده بود، پس از گذشت ۴۵ روز شامگاه جمعه در یکی از بیمارستان‌های کرمانشاه درگذشت.

این گزارش می‌گوید آقای حیدری همراه ماموران انتظامی شهر جوانرود در تعقیب خودروی قاچاقچیان بود که مجروح می‌شود.

جوانرود، سومین شهر پرجمعیت استان کرمانشاه، طی ماه‌های اخیر به خاطر اعتراضات گسترده ضدحکومتی توجهات بسیاری را به خود جلب کرده و یکی از کانون‌های جنبش اعتراضی کنونی در ایران بوده است. این شهر همچنین از نقاط مرزی ایران با عراق است و مبادی واردات کالاهای خارجی و صادرات کالاهای ایرانی محسوب می‌شود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و صدا و سیما؛ س.ن

رییس سازمان انرژی اتمی ایران: تمام فوت کوزه‌گری هسته‌ای را یاد گرفتیم

در حالی که آمارهای رسمی و بین‌المللی حاکی از سهم نیم درصدی برق هسته‌ای در تولید برق ایران است، رییس سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر برنامه دولت برای «تولید ۲۰ درصد برق کشور از طریق (انرژی) هسته‌ای»، مدعی شده است تمام «فوت کوزه‌گری» هسته‌ای را یاد گرفتیم.

محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه گفته است: «همه سرفصل‌های انرژی اتمی به تنهایی توسط یک کشور انجام نمی‌شود و این زنجیره بین کشورها و شرکت‌ها تقسیم شده است، ولی ما با همکاری و درون‌زایی تا به امروز از استخراج و اکتشاف معدن گرفته تا رسیدن به کیک زرد و تولید سوخت برای نیروگاه‌ها را توسط نیروی ایرانی انجام دادیم.»

اظهارات این مقام رسمی در حالی است که اولین نیروگاه هسته‌ای ایران، بوشهر، بعد از دو دهه تاخیر توسط روس‌ها راه‌اندازی شد و روسیه آغاز ساخت رآکتورهای جدید برای ایران را نیز یک دهه است که به تاخیر انداخته.

همچنین آمارهای شرکت «بی‌پی» حاکی است که در سال ۲۰۲۱ تنها نیم درصد از تولید برق ایران از منبع انرژی اتمی بوده است.

آمارهای رسمی ایران نیز با تایید این آمار، نشان می‌دهد ارزش تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر در یک دهه گذشته مجموعا به حدود ۵ میلیارد دلار می‌رسد، در حالی که بنابر روایت اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور سابق، هزینه ساخت نیروگاه بوشهر حدود ۸.۵ میلیارد دلار بوده است.

آقای اسلامی در ادامه مدعی شده است کشور امروز در یک «تراز برتر در فناوری هسته‌ای است. یک نیروگاه فعال هزار مگاواتی (نیروگاه بوشهر) و سه نیروگاه در دست ساخت داریم ... یک نیروگاه جدیددر دارخوین و یک نیروگاه ۱۰ هزار مگاواتی هم در دست مطالعه و بررسی داریم. طبق سند راهبردی که در سازمان انرژی اتمی هدف گذاری شده است، ۵۰ میلیارد دلار برای تامین برق هسته‌ای تا ۲۰ هزار مگاوات را در دست اجرا و برنامه‌ریزی داریم.»

با استفاده از گزارش‌های ایلنا، بی‌پی، وزارت نیرو و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

ادامه درخواست خروج فیلم‌های خارجی از جشنواره فجر؛ شرکتی در دوبی فیلم‌ها را به جشنواره داده

در ادامه موج درخواست خروج فیلم‌های خارجی از جشنواره فجر، یک شرکت فرانسوی نیز اعلام کرد که درخواست حذف فوری فیلم‌هایش از این جشنواره را به مسئولان و شرکت‌های همکار داده است.

به گزارش نشریه «ددلاین»، شرکت تهیه، توزیع و پخش فیلم فرانسوی «وایلدبانچ» در بیانیه‌ای که در سایت خود منتشر کرده، آورده است که «از دیدن نام فیلم‌هایی که حقوق پخش آنها را دارد در جشنواره فیلم فجر متعجب» شده است.

این بیانیه افزوده که فیلم‌ها «بدون اجازه و اطلاعش از سوی شرکتی به نام فرانت رو فیلمد اینترتیمنت (Front Row Filmed Entertainment) دراختیار جشنواره فجر قرار گرفته است.»

وایلدبانچ در ادامه افزوده که از شرکت «فرانت رو» خواسته تا فورا آثارش را از این جشنواره خارج کند.

فرانت رو نیز در این باره به نشریه ددلاین گفته است درخواست‌های متعددی به مسئولان جشنواره فجر برای خروج فیلم‌ها فرستاده‌ و منتظر پاسخ آنها است. این شرکت تأیید کرده که در سال‌های گذشته با جشنواره فجر همکاری داشته است.

شرکت فرانت رو در دوبی واقع در امارات متحده عربی مستقر است و کار پخش و نمایش فیلم‌ها در خاور میانه را انجام می‌دهد.

شرکت شناخته‌شده فرانسوی وایلدبانچ، حقوق پخش شش فیلم از هشت فیلم خارجی که برای نمایش در جشنواره فجر اعلام شده‌اند را در اختیار دارد.

از جمله فیلم‌های «توری و لوکیتا» ساخته برادران داردن، «سنت عمر» ساخته آلیس دیوپ، «شورشی» ساخته عادل العربی و بلال فلاح، «آر.ام.ان» ساخته کریستین مونجیو و «قبل، اکنون و بعد» ساخته کامیلا اندینی.

پیش از این چند فیلمساز خارجی نیز خواستار خروج فوری فیلم خود از جشنواره فیلم فجر شده بودند. از جمله لوک و ژان پی‌یر داردن، برادران سینماگر بلژیکی، ۱۳ بهمن با انتشار بیانیه‌ای خواستار عدم نمایش فیلم خود در جشنوار فجر شدند و گفتند «نمی‌خواهند در رویدادی که جلوه‌گاه دیکتاتوری و خون‌ریزی است، حاضر باشند».

این دو سینماگر جشنواره حکومتی فجر را «ویترین» یک «حکومت مذهبیِ دیکتاتور و قاتل» توصیف کردند و ضمن محکوم‌کردن اقدام این جشنوار اعلام کردند «در کنار کسانی خواهند ایستاد که با این حکومت می‌جنگند و به شجاعت آن‌ها ادای احترام می‌کنند».

کامیلا اندینی، فیلمساز اندونزیایی و سازنده فیلم «قبل، اکنون و بعد» هم پیشتر اعلام کرده بود که که به‌دنبال خارج‌کردن فیلم خود از جشنواره فجر است و با مردم معترض ایران همراهی می‌کند.

آلیس دیوپ، نویسنده و کارگردان سرشناس فرانسوی نیز در متنی که پیشتر در اختیار رادیوفردا قرار داده بود، اعلام کرد که از نمایش فیلمش با نام «سَنت عمر» در جشنواره فیلم فجر بی‌خبر بوده و تصور حضور فیلم خود در جشنواره‌ای که «حکومتش سال‌ها، سیاست خشونت و سرکوب علیه مردم خود را اعمال می‌کند» را «غیرممکن» توصیف کرده بود.

با وجود گذشت چند روز از آغاز جشنواره فجر، اسامی فیلم‌های خارجی حاضر در بخش‌های بین‌الملل دیگر از جمله «جلوه‌گاه شرق» که به صورت رقابتی برگزار می‌شود، اعلام نشده است.

مجتبی امینی، دبیر این دوره جشنواره فجر روز جمعه، ۱۴ بهمن در واکنش به درخواست فیلمسازان جهانی برای خارج شدن آثارشان، مدعی شده بود که حقوق پخش آنها پرداخت شده است.

آقای امینی افزوده بود: «وقتی نسخه کامل یک فیلم را به دبیرخانه جشنواره تحویل می‌دهند، فرم پر می‌کنند و حق رایت خود را به ارز دنیا دریافت می‌کنند، پس فیلم‌شان را به اختیار خودشان در اختیار فستیوال قرار داده‌اند.»

مسئولان جشنواره فجر در حالی از خرید حقوق پخش فیلم‌ها از پخش‌کنندگان صحبت می‌کنند که نمایش فیلم‌ها در جشنواره‌ها مناسبات و قراردادهای متفاوتی نسبت به نمایش عمومی فیلم‌ها دارد و در مواردی هزینه‌ای از سوی جشنواره‌ها به پخش‌کنندگان پرداخت نمی‌شود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG