لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۱

دو عضو هیات دبیران کانون نویسندگان «تفهیم اتهام شدند»


کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۴۷ به همت شماری از نویسندگان و روشنفکران وقت تأسیس شد.

گزارش ها حاکی است که رضا خندان (مهابادی ) و کیوان باژن دو تن از دبیران کانون نویسندگان ایران روز سه شنبه نهم مرداد در شعبه شماره هفت دادسرای اوین حاضر و تفهیم اتهام شدند.

رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن پیش از این و در روز پنج شنبه چهارم مرداد در ابلاغیه های جداگانه به این دادسرا احضار شده بودند.

بنابر گزارش رسیده، بکتاش آبتین، رضا خندان و کیوان باژن در ارتباط با پرونده‌ای که سال ۱۳۹۴ وزارت اطلاعات برای آنها گشوده بود، احضار شدند. گفته می شود،‌ این سه عضو کانون نویسندگان به «تبلیغ علیه نظام» و «انتشار نشریه غیر قانونی» متهم شده‌اند. آنها همچنین به دلیل فعالیت شان در کانون نویسندگان و انتشار نشریه «اندیشه آزاد»، خبرنامه داخلی کانون، مورد بازجویی قرار گرفتند.

این در حالی است که گفته می شود بکتاش آبتین به دلیل عدم دریافت برگه احضاریه نتوانست در جلسه بازپرسی روز سه شنبه حاضر شود.

بنابر گزارش های رسیده، کیوان باژن و رضا خندان در ارتباط با کتاب «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» در شعبه هفتم مورد دادسرای اوین بازجویی قرار گرفته‌اند.

این کتاب اثری پژوهشی و از متون داخلی کانون است و چند هفته پیش ماموران وزارت اطلاعات تمام نسخه های این کتاب چهار جلدی( سی دوره) را توقیف کردند.

بازپرس پرونده برای کیوان باژن و رضا خندان قرار کفالت صادر کرد.

کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۴۷ به همت شماری از نویسندگان و روشنفکران وقت تأسیس شد و در دهه‌های اخیر عمده‌ترین نهاد مستقل و غیردولتی نویسندگان در ایران به شمار آمده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی در طول چهار دهه گذشته به این کانون اجازه فعالیت نداده‌اند و این کانون، بنابر یکی از بیانیه‌های پیشین‌اش، «همواره و یکسره در معرض هجوم و سرکوب و کشتار بوده است».

از جمله فشارهای حکومت ایران در چهار دهه گذشته به کانون نویسندگان ایران می‌توان به مواردی از قبیل ممانعت از برگزاری مراسم یا یورش به جلسات، احضارهای مکرر اعضای کانون، «تلاش برای قتل گروهی از نویسندگان با پرتاب کردن اتوبوس حامل آنها به اعماق دره» و قتل شماری از اعضای کانون، از جمله محمد مختاری و جعفر پوینده، اشاره کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG