لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۲

قاسمی: از مذاکره واهمه نداریم، بعید است ترامپ اهل مذاکره باشد


سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنشی دیگر به پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با رئیس جمهور ایران گفت که جمهوری اسلامی از مذاکره «واهمه ندارد» اما «بعید است ترامپ اهل مذاکره باشد».

بهرام قاسمی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا که روز سه‌شنبه، ۱۶ مرداد، منتشر شده است، درباره احتمال دیدار روسای جمهور دو کشور در نیویورک گفت که به دلیل اقدامات آمریکا از جمله بازگرداندن تحریم‌ها « این گونه راه‌ها مسدود به نظر می‌رسد».

وی همچنین اعلام کرد که « ایران کشور توانمندی است و از گفت‌وگو واهمه ندارد».

آقای قاسمی در عین حال گفت که « بعید است ، ترامپ اهل مذاکره باشد ، او هر روز یک سیاست متضاد و متفاوت را دنبال می‌کند، بیشتر اهل مزاح است.»

وی همچنین گفت که دونالد ترامپ « در حالت خوش‌بینانه» می‌خواهد به اسرائیل و برخی کشورهای همسوی خود اعلام کند که سیاست آمریکا «قابل چرخش است» و با این اقدام از آنها «امتیازات بیشتری بگیرد».

آقای قاسمی همچنین پیشنهاد دونالد ترامپ را در «راستای جنگ روانی طراحی شده» آمریکا علیه ایران ارزیابی و این تحلیل را تائید کرد که او با او این پیشنهاد قصد داشته « توپ را در زمین ایران» بیاندازد.

دونالد ترامپ با تاکید بر اینکه وضع اقتصادی ایران سریعاً رو به وخامت است، پیش‌بینی کرده که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به زودی با دولت آمریکا وارد مذاکره خواهند شد.

مقامات جمهوری اسلامی اما پیشنهاد آمریکا را رد کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در این مصاحبه هم‌چنین گزارش‌ها درباره ارتباط سفر پیش روی وزیر خارجه کره شمالی به تهران با موضوع مذاکره با آمریکا را رد کرد.

آقای قاسمی همچنین گفت که «در جریان نامه فرمانده سپاه به ترامپ» نبوده و درعین حال افزود که «در بخش دیپلماسی و دیپلماتیک کشور یک نگاه واحدی در مورد مسائل جهانی و منطقه‌ای وجود دارد».

وی درباره پیام نامه فرمانده سپاه پاسداران نیز گفت: «من مفسر پیام فرمانده محترم سپاه نمی‌توانم باشم و علاقه‌ای به ورود به تفسیر مفاد آن ندارم. آنانی که باید پیام نامه را دریافت کنند و می‌کردند احتمالا آن را دریافت کرده‌اند».

به دنبال پیشنهاد رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با رهبران ایران، یک هفته پیش محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، در نامه‌ای نوشت که دونالد ترامپ و روسای جمهور بعدی آمریکا «هرگز چنین روزی را نخواهند دید» و «مردم ایران اجازه ملاقات با شیطان بزرگ را نمی‌دهند».

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، روز پنجشنبه ۱۱ مرداد در نامه‌ای به آقای جعفری گفته بود که سپاه پاسداران در موضوع مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا می‌بایست تابع تصمیمات مقامات عالی نظام باشد.

بر اساس خبرگزاری های ایسنا و رادیو فردا / ا.م / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۵۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG