لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۳

درگیری نیروهای عراقی و داعش در مرز سوریه


یک گروه دیده‌بان سوری و سخنگوی یکی از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی روز شنبه اعلام کردند در نوار مرزی عراق و سوریه درگیری‌هایی بین شبه‌نظامیان عراقی و نیروهای داعش روی داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن گفت این نبردها از اواخر روز جمعه آغاز شده و در روز شنبه ادامه یافته است. به گفته این گروه نیروهای داعش در داخل خاک سوریه حملات شبه‌نظامیان عراقی را دفع کردند. به گفته این گروه نبردها در اطراف شهر بوکمال روی داده ولی در نهایت نیروهای عراقی به خاک عراق عقب‌نشینی کردند.

جعفر الحسینی سخنگوی کتائب حزب‌الله یکی از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی (حشد الشعبی) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت نیروهای این گروه در چند متری مرزهای سوریه با داعش درگیر شدند.

او افزود از شهر قائم که روز جمعه از داعش بازپس گرفته شد به سوی مواضع آنها در آن سوی مرز راکت شلیک کرده‌اند.

جعفرالحسینی در عین حال گفت نیروهای این گروه از مرز سوریه عبور نکرده‌اند. او افزود شبه‌نظامیان عراقی در خاک سوریه همراه با سایر شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در کنار نیروهای دولتی می‌جنگند که هدف آنها تصرف آخرین مناطق باقی مانده در کنترل گروه داعش و کنترل تمام راه‌هایی است که از مرز عراق و سوریه تا لبنان ادامه دارند.

سخنگوی گردان‌های حزب‌الله گفت نیروهایش برای جلوگیری از رخنه نیروهای داعش به داخل عراق در مرزهای این کشور با سوریه در حال زدن خاکریز هستند.

روز جمعه ارتش سوریه اعلام کرد شهر دیرالزور واقع در شرق این کشور را کاملاً آزاد کرده و حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق نیز گفت نیروهای این کشور شهر قائم در جوار مرز با سوریه را بازپس گرفته‌اند. به احتمال زیاد نیروهای سوریه اکنون روی بازپس گیری شهر بوکمال تمرکز خواهند کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که بوکمال آخرین شهر تحت کنترل داعش در نوار مرزی عراق و سوریه است.

در حال حاضر هم نیروهای دولتی سوریه با کمک شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران و حملات هوایی روسیه و از طرف دیگر «نیروهای دموکراتیک سوریه» با حمایت آمریکا تلاش می‌کنند این شهر را که در کنترل مرزهای عراق و سوریه نقش استراتژیکی دارد، از تسلط داعش خارج کنند.

نزدیکی این دو نیرو که هر کدام از یک سمت رود فرات به سمت بوکمال در حال پیشروی هستند نگرانیها در مورد احتمال بروز درگیری بین آنها را افزایش داده است.

جعفر الحسینی گفت نیروهای کتائب حزب‌الله در عملیات آزادسازی بوکمال شرکت خواهند کرد و پس از آن برای حفاظت از مرزها و تضمین امنیت جاده‌ای که به سوی لبنان می‌رود به سمت شمال پیشروی خواهند کرد.

او افزود: «می‌توان گفت که پس از آزادسازی مناطق مرزی ما طرح آمریکا برای مرزهای سوریه و عراق را خنثی خواهیم کرد.»

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا گفت با وجود حضور نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در این مناطق مرزی سیاست پرهیز از درگیری با روسیه ادامه خواهد یافتتا مانع بروز رویارویی نظامی شود.

به گفته او هنوز بین دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ نیروی داعش در اطراف بوکمال هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG