لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۲۳

استقرار «هزاران» شبه‌نظامی کُرد در منطقه کرکوک برای مقابله با «تهدید» دولت مرکزی


نیروهای پیشمرگ
نیروهای پیشمرگ

در ادامه تنش میان دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان، یک رسانه کرد روز جمعه، ۲۱ مهرماه، از اعزام و استقرار «ده‌ها هزار» جنگجوی کرد در منطقه کرکوک خبر داد.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود به نقل از کانال تلویزیونی کردزبان «رووداو» هدف از اعزام این نیروها را مقابله با «تهدیدهای» احتمالی دولت مرکزی عراق اعلام می‌کند.

حکومت اقلیم کردستان شامگاه چهارشنبه گذشته از تدارکات و «آماده شدن» نیروهای دولت مرکزی و حشدالشعبی (بسیج مردمی) عراق برای حمله به نیروهای کُرد از جنوب غرب کرکوک و شمال موصل خبر داده بود.

در پاسخ به این خبر، یک سخنگوی ارتش عراق برنامه‌ریزی برای حمله به نیروهای کُرد را انکار و تاکید کرد که قصد نیروهای عراقی از آمادگی و تدارکات تنها حمله به شبه‌نظامیان داعش «در منطقه مرزی غرب عراق» در نزدیکی سوریه است.

در همین حال حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، نیز روز پنج‌شنبه استفاده دولت مرکزی از قدرت نظامی علیه منطقه خودگردان کردستان عراق را منتفی اعلام کرد.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه به نقل از یک ژنرال عراقی که نخواست نامش فاش شود می‌گوید که نیروهای عراقی در حال پیشروی به سوی مواضع پیش از زمان داعش هستند.

به گفته این مقام نظامی عراق، ارتش عراق «در حال پیشروی برای تصرف آن مواضعی است که در خلال حوادث ژوئن ۲۰۱۴ از دست رفته بود».

گروه حکومت اسلامی، داعش، در تابستان سال ۲۰۱۴ بخش قابل توجهی از خاک عراق از جمله مناطق نزدیک کرکوک و موصل را به تصرف خود درآورد.

به گفته این مقام، نیروهای ارتش عراق روز جمعه صبح یک پایگاه را در غرب شهر کرکوک بدون آن که با مقاومت پیشمرگ‌های کرد مواجه شوند به تصرف خود درآورده‌اند.

تلویزیون رووداو روز جمعه به نقل از معاون رئیس جمهور اقلیم کردستان از اعزام «ده‌ها هزار» پیشمرگ کرد به منطقه کرکوک خبر داد.

به گفته این مقام، ده‌ها هزار پیشمرگ و نیروی امنیتی در حال حاضر در کرکوک و اطراف آن مستقر هستند و «دست‌کم شش هزار پیشمرگ دیگر از پنج‌شنبه شب» به سوی کرکوک به راه افتاده‌اند.

او هدف از اعزام این تعداد چشمگیر از نیرو را «مواجهه با تهدید نیروهای عراقی» عنوان کرد.

در پی انجام همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان تنش میان بغداد از یک سو و اربیل، پایتخت اقلیم، از سوی دیگر روز به روز افزایش یافته است.

کمیسیون عالی همه‌پرسی و انتخابات اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه، پنجم مهر، اعلام کرد که بیش از ۹۲ درصد از افراد واجد شرایط رای دادن در همه‌پرسی هفته گذشته به استقلال کردستان عراق رای مثبت دادند.

اما برگزاری این همه‌پرسی خشم عراق، ترکیه و ایران را به همراه داشت و حیدر العبادی، نحست‌ وزیر عراق، گفت که آن را به رسمیت نمی‌شناسد و خواستار ملغی کردن نتیجه شده است.

در این میان شهر کرکوک در شمال عراق شهری نفت‌خیز است و از اهمیتی راهبردی برای کشور عراق برخوردار است؛ از سوی دیگر کردها این شهر را از آن خود می‌دانند و همه‌پرسی استقلال در این شهر نیز برگزار شد.

در همین حال دولت عراق روز پنج‌شنبه رسما اعلام کرد که با حکومت اقلیم هیچ مذاکره‌ای نخواهد داشت و فرودگاه‌های منطقه باز نخواهد شد مگر آن که کردها به «اتحاد عراق» متعهد بمانند.

با انجام آخرین پرواز بین‌المللی پیش از ساعت شش بعد از ظهر به وقت محلی در روز هفتم مهرماه از فرودگاه اربیل، پروازهای بین‌المللی اقلیم کردستان رسماً با تصمیم دولت مرکزی عراق متوقف شد.

حکومت اقلیم کردستان تاکنون چندین بار به دنبال انجام همه‌پرسی استقلال از دولت مرکزی خواسته است که به گفت‌وگو بنشینند و مسائل را از راه مذاکره حل کنند، با این حال دولت حیدر العبادی الغای نتیجه همه‌پرسی را به عنوان پیش‌شرط مذاکره مطرح کرده است.

XS
SM
MD
LG