لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۱۱

مصطفی الکاظمی: بیش از ۶۰ درصد نیروهای آمریکایی عراق را ترک کرده‌اند


مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق

رسانه‌های ایران روز جمعه ۱۴ خرداد به نقل از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، از کاهش ۶۰ درصدی نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور خبر دادند.

نخست وزیر عراق درباره خروج نیروهای آمریکایی از کشورش گفت: «پیش از دور سوم مذاکرات موفق شدیم تعداد نیروهای امریکایی را در عراق به بیش از ۶۰ درصد کاهش دهیم و به زودی یک کمیته فنی، کار تعیین جدول زمان‌بندی برای خروج باقی‌مانده نظامیان آمریکایی را آغاز می‌کند.»

مصطفی الکاظمی تصریح کرد: «در طول یک سال گذشته تاکنون سه دور گفت وگوی راهبردی با آمریکا برگزار کرده‌ایم و در دور دوم، دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا تعهد داد که نیروهای آمریکایی از عراق خارج خواهند شد.»

از آغاز دوران نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی در ماه مه پارسال، مناسبات بغداد و واشینگتن تا حدودی بهبود یافته است، اما گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی که خواهان خروج تمام نیروهای آمریکایی از عراق هستند، دولت کاظمی را از این بابت تحت فشار گذاشته‌اند.

مقامات آمریکایی و عراقی در گذشته بارها تاکید کرده‌اند که دو کشور بر سر خروج برنامه‌ریزی شده نیروهای رزمی آمریکایی توافق دارند، اما نکته اصلی که هنوز جای بحث دارد جدول زمانی برای این خروج و ارزیابی از خطر فعال شدن گروه داعش و تهدید آن برای امنیت عراق است.

سال گذشته، آمریکا حدود نیمی از پنج هزار نظامی مستقر در عراق را از این کشور خارج کرد. هم‌زمان با کاهش تعداد نظامیان آمریکایی، سایر کشورهای عضو ناتو قرار است در زمینه آموزش و امور هماهنگی نیروهای مسلح عراق نقش پررنگ‌تری ایفا کنند. با این حال، مشارکت در عملیات جزو ماموریت آن‌ها نیست.

با استفاده از گزارش ایرنا و گزارش‌های پیشین سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG