لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۳۰

چهار کشته و یکصد مجروح در اعتراضات روز شنبه عراق


از آغاز اعتراضات به فساد و بیکاری در عراق تاکنون بیش از ۲۸۰ نفر از معترضان کشته شده‌اند

منابع پلیس و پزشکی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند استفاده مجدد از گلوله‌های جنگی، بمب‌های صوتی و گاز اشک‌آور برای وادار کردن معترضان عراقی به عقب‌نشینی منجر به کشته شدن چهار نفر در شهر بغداد شده است.

درگیری روز شنبه میان معترضان و نیروهای امنیتی همچنین منجر به زخمی شدن حدود صد نفر شده است.

گزارش‌ها حاکی است که نیروهای دولتی توانسته‌اند کنترل همه پل‌های پایتخت، به غیر از پل اصلی را که شرق بغداد و خیابانهای تجاری را به قرارگاه‌ها و ساختمان‌های دولتی در آن طرف رود دجله وصل می‌کند، در اختیار بگیرند.

از زمان آغاز اعتراضات به فساد و بیکاری در عراق در ابتدای ماه گذشته، حدود ۴۰ روز پیش، تاکنون بیش از ۲۸۰ نفر از معترضان کشته شده‌اند.


دولت قول داده که برای پایان دادن به بحران به اصلاحات اقتصادی و سیاسی تن دهد. عادل عبدالمهدی نخست وزیر کشور روز شنبه گفت جناح‌های سیاسی در اداره کشور دچار اشتباه شده‌اند و به مشروعیت اعتراضات مردمی اذعان کرد.

اعتراضات جدید که از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و همچنین چالش داعش، مهم‌ترین بحران عراق توصیف شده است، در حالی رخ داده که معترضان عمدتا جوان همه جناه‌های سیاسی را در مشکلات و وضعیت معیشتی خود مقصر می‌دانند و این اعتراضات از جانب جناحی خاص یا رهبری متمرکز اداره نمی‌شود. رویترز با اشاره به این موضوع می‌نویسد که یافتن راه‌حلی برای این بحران کماکان زیر سوال است.

به رغم وعده‌های دولت، نیروهای امنیتی این کشور کماکان با گلوله‌های جنگی و ادوات نظامی کشنده با معترضان مقابله می‌کنند و البته دولت قبلا هم اعلام کرده در صورتی که معترضان به ساختمان‌های استراتژیک مانند بانک مرکزی نزدیک شوند، نیروهای امنیتی حق شلیک دارند.

با این حال، گزارش‌ها حاکی است در اعتراضات خیابانی نیروهای امنیتی در برخی موارد به طور مسقیم سر و سینه معترضان را به قصد کشت هدف قرار داده‌اند. همچنین گزارش‌های زیادی از کشته شدن معترضان به دست تک تیراندازهای گروه شبه نظامی حشد الشعبی منتشر شده است که مورد حایت ایران هستند.

در این شرایط معترضان عراقی شعارهایی علیه ایران سر داده و به کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا حمله کرده‌اند. اما علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی این اعتراضات را «توطئه خارجی» نامیده است.


هنوز پل جمهوری و میدان تحریر بغداد در کنترل معترضان است. برخی از معترضان به رویترز گفته‌اند که نیروهای امنیتی کنترل بخش‌های دیگر را از دست آنها خارج ساخته و معترضان می‌ترسند نیروهای دولتی به سمت این دو پایگاه معترضان نیز پیش‌روی کنند.

این گزارش همچنین می‌گوید برخی معترضان روز شنبه به سمت نیروهای امنیتی کوکتل مولوتف پرتاب کرده‌اند.

نخست وزیر عراق از معترضان خواسته است به زندگی عادی بازگردند و مطالبات خود را از طریق جناح‌های سیاسی پی‌گیری کنند. وی گفت اعتراضات تاکنون ده‌ها میلیون دلار به اقتصاد کشور زیان زده است، اگرچه فعلا صادرات نفت که منبع اصلی درآمد دولت است، تحت تاثیر قرار نگرفته.

آقای عبدالمهدی همچنین قول داد که جلو شبه نظامیان غیر رسمی کشور را بگیرد و تملک سلاح برای آنها را ممنوع کند. این گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران در جریان جنگ با داعش سازماندهی شدند.

مبا استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG