لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۳۹

دفتر سیستانی توافق با قاسم سلیمانی برای تداوم دولت عبدالمهدی را تکذیب کرد


قاسم سلیمانی و مقتدی صدر در دفتر رهبر جمهوری اسلامی در ۱۹ شهریور

دفتر آیت‌الله علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق، گزارش خبرگزاری فرانسه درباره توافق او با قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، و مقتدی صدر، روحانی با نفوذ شیعه، درباره ادامه کار نخست وزیر عراق را تکذیب کرد.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۱۸ آبان به نقل از منابعی که نامشان اعلام نشده خبر داد که مقتدی صدر و علی سیستانی با قاسم سلیمانی بر سر ادامه کار نخست وزیر عراق توافق کرده‌اند.

کناره‌گیری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، از خواسته‌های مقتدی صدر و همچنین گروهی از معترضان بود. با این حال خبرگزاری فرانسه نوشته که مقتدی صدر در جلساتی با حضور قاسم سلیمانی و محمدرضاسیستانی، پسر آیت الله علی سیستانی، توافق شده که عادل عبدالمهدی در قدرت باقی بماند.

این گزارش اما واکنش دفتر آیت الله سیستانی را به دنبال داشت که با انتشار بیانیه‌ای هر گونه مشارکت در توافق برای ادامه کار نخست‌وزیر عراق را تکذیب کرد.

در اطلاعیه این دفتر در عین حال توضیحی درباره دیدارهای پسر آیت‌الله سیستانی با قاسم سلیمانی و مقتدی صدر داده نشده است. پیش از این برخی از رسانه‌های عراقی اعلام کرده بودند که مواضع محمدرضا سیستانی به ایران نزدیک است.

آیت‌الله علی سیستانی اخیرا در پیامی از دولتمردان عراقی خواسته است تا فرصت از دست نرفته به خواسته‌های معترضان پاسخ مثبت دهند.

وی در این پیام که در نماز جمعه کربلا قرائت شد تاکید کرد که «وقت تلف کردن دیگر جایز نیست، زیرا خطر کشور را تهدید می‌کند».

قبل از آن مقتدی صدر، روحانی شیعی و رهبر ائتلاف «سائرون»، خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودرس وکناره‌گیری عادل عبدالمهدی شده بود.

ائتلاف «سائرون» در انتخابات سال ۲۰۱۸ بیشترین کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص داد و در روی کار آمدن دولت عادل عبدالمهدی مشارکت داشت.

برهم صالح، رئيس‌جمهوری عراق، نیز گفته بود عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور آمادگی خودش را برای استفعا اعلام کرده است.

اما از سوی دیگر گزارش‌هایی درباره تلاش ایران برای ادامه کار عادل عبدالمهدی منتشر شده بود.

از جمله خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که پس از اعتراض‌های عراق یکی از گروه‌های قدرتمند تحت حمایت ایران تصمیم به توقف حمایت‌های خود از عبدالمهدی گرفته بود، اما پس از نشستی مخفیانه که یک سردار سپاه ایران در آن شرکت داشت، به این نتیجه که او را همچنان در قدرت حفظ کند.

چندی پیش گزارش‌هایی درباره نقش ایران در به قدرت رسیدن عادل عبدالمهدی منتشر شد. بر اساس این گزارش‌ها حسن نصر الله، رهبر حزب الله لبنان، در توافق مقتدی صدر و هادی العامری رهبران فراکسیون ائتلاف موسوم به سائرون- فتح، بر سر نخست وزیر عادل عبدالمهدی موثر بوده. با این حال حسن نصرالله این گزارش‌ها را تکذیب کرده است.

معترضان عراقی در هفته‌های گذشته خواستار کناره‌گیری دولت شده‌ و علیه فساد، بیکاری و فقر در یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان از نظر منابع نفتی شعار داده‌اند. اما اعتراض مردم با سرکوب گسترده توسط نیروهای امنیتی مواجه شده است.

با ستفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ ا.م/س.ن

دیدن نظرات (۵۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG