لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۷

نیروهای عراقی دو منطقه در تلعفر را بازپس گرفتند


عملیات زمینی برای بازپس‌گیری شهر تلعفر در استان نینوا، بامداد یک‌شنبه آغاز شد.

هم‌زمان با سفر وزیر دفاع آمریکا به عراق، نیروهای عراقی دو منطقه در تلعفر را از نیروهای گروه حکومت اسلامی (داعش) باز پس گرفتند.

عملیات زمینی نیروهای امنیتی عراق برای بازپس‌گیری تلعفر در استان نینوا، با پیام نخست‌وزیر عراق بامداد یک‌شنبه ۲۹ مرداد آغاز شد.

بمباران هوایی این شهر از ۲۴ مرداد آغاز شده بود و سخنگوی وزارت دفاع عراق، نیز همان زمان اعلام کرده بود که عملیات زمینی به محض پایان یافتن بمباران هوایی آغاز می‌شود.

با این همه نیروهای گروه حکومت اسلامی که حدود هزار نفر برآورد شده‌اند، روز سه‌شنبه توانستند با حملات توپخانه‌ای خود نیروهای عراقی را در خارج از شهر متوقف کنند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل متحد اعلام کرد پس از آغاز حمله گسترده نیروهای عراقی با حمایت ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده به تلعفر، هزاران غیرنظامی در حال فرار از منطقه هستند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که در هفته گذشته حدود ۹ هزار نفر در مرکز «هامان العلیل» اسکان یافته‌اند و این مرکز خود را برای پذیرش نزدیک به ۳۰ هزار نفر آماده کرده است.

از سوی دیگر، سازمان بین‌المللی پناهجویان می‌گوید از زمان آغاز حملات به تلعفر، هزاران غیرنظامی را اسکان داده است. بنابراین گزارش از روز جمعه، بیش از سه هزار نفر به دو اردوگاه این سازمان وارد شده‌اند.

تلعفر در ۷۰ کلیومتری موصل، از آخرین مناطق عمده باقی‌مانده در کنترل گروه «حکومت اسلامی» در عراق به‌ شمار می‌رود.

نیروهای عراقی در ماه ژوئیه توانستند پس از ۹ ماه نبرد، شهر موصل دومین شهر عراق را از نیروهای حکومت اسلامی بازپس گیرند.

از سوی دیگر، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه در دیدار با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در بغداد گفت که توجه ویژه‌ای به «ریشه‌کن کردن» گروه حکومت اسلامی دارد.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد: «اکنون تمرکز ما بر شکست گروه حکومت اسلامی در داخل عراق و بازگرداندن حاکمیت و تمامیت ارضی عراق است».

XS
SM
MD
LG