لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۵

هشدار نخست وزیر عراق درباره پیامدهای احتمالی همه پرسی استقلال کردستان


حیدر العبادی، نخست وزیر عراق

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز شنبه ۲۵ شهریور هشدار داده است در صورتی که همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان به خشونت منجر شود، دولت مرکزی عراق آماده است تا دست به اقدام نظامی بزند.

حیدر العبادی در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: اگر تهدیدی خشونت بار به صورت غیرقانونی متوجه مردم عراق شود، در آن صورت ما مداخله نظامی خواهیم کرد.

حکومت اقلیم خودمختار کردستان عراق در صدد است تا همه پرسی استقلال را در روز سوم مهرماه، ۲۵ سپتامبر برگزار کند. این در حالی است که امریکا، ترکیه و ایران خواهان لغو این همه پرسی شده اند. اما مسعود بارزانی، رییس دولت اقلیم خودمختار کردستان عراق اعلام کرده است که این همه پرسی در موعد مقرر برگزار خواهد شد.

حیدر العبادی گفته است: اگر شما قانون اساسی را به چالش بکشید، اگر شما مرزهای عراق و دیگر مرزهای منطقه را به چالش بکشید،این دعوت عمومی برای کشورهای منطقه است تابه مرزهای عراق تجاوز کنند، این رویکردی است که وضعیت بسیاری خطرناکی را به وجودمی آورد.

به گزارش آسوشتیدپرس، رهبران کردستان می گویند،‌ امیدوارند که همه پرسی باعث شود تا دولت مرکزی عراق به پای میز مذاکره حاضر شود و زمینه استقلال کردستان فراهم شود. اما حیدر العبادی هشدار داده است، برگزاری همه پرسی باعث پیچیده تر شدن وضعیت خواهد شد.

با این حال، نخست وزیر عراق گفته است: من هرگز در مذاکره را نمی بندم. مذاکره همیشه ممکن است.

این در حالی است که کاخ سفید روز گذشته خواستار لغو همه پرسی شد و اعلام کرد که آمریکا از قصد دولت اقلیم کردستان برای برگزاری همه پرسی استقلال حمایت نمی کند.

کاخ سفید می گوید، آمریکا بارها به مقام های اقلیم کردستان تاکید کرده است که برگزاری این همه پرسی باعث از بین رفتن تمرکز تلاش ها برای شکست دادن گروه حکومت اسلامی، داعش، خواهد شد.

این بیانیه همچنین اضافه کرده است، برگزاری همه پرسی در مناطق مورد مناقشه، اقدامی تحریک آمیز است که ثبات را از بین می برد.

یکی از مناطق مورد مناقشه بین حکومت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان منطقه کرکوک است که اخیرا پارلمان این منطقه به مشارکت در همه پرسی رای داده است. این در حالی است که عرب ها و ترکمن های کرکوک به این موضوع اعتراض کرده اند.

این در حالی است که پیشتر در روز جمعه پارلمان اقلیم کردستان عراق به برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز سوم مهرماه ، ۲۵ سپتامبر، را تایید کرد.

امید خوشنوا، نماینده پارلمان از حزب دمکرات کردستان عراق، به رویترز گفته است، ما صدها سال منتظر چنین لحظه ای بودیم.

مسعود بارزانی نیز روز جمعه گفته است که همه پرسی نمی تواند به تعویق بیفتد و علیرغم در خواست ها در موعد مقرر برگزار می شود.

ترکیه، ایران، و سوریه سه همسایه عراق با برگزاری این همه پرسی نیز مخالفت کرده اند..

منطقه نفتی کرکوک با ترکیب جمعیت مختلط کردها، عرب ها و ترکمن ها، منطقه‌ای مورد مناقشه است. به دنبال پیشروی های سریع نیروهای گروه حکومت اسلامی، داعش، در شمال و غرب عراق در سال ۲۰۱۴، پیشمرگه های اقلیم کردستان کنترل کرکوک را در دست گرفتند.

این همه‌پرسی قرار است در چهار منطقه اربیل، سلیمانیه، دهوک و کرکوک در شمال عراق برگزار شود و گفته می شود پنج و نیم میلیون نفر واجد شرایط شرکت در آن هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG