لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۴۰

توفان ایرما؛ میلیون‌ها نفر در فلوریدا بدون برق


وزش توفان ایرما در ایالت فلوریدای آمریکا به قطعی برق بیش از سه میلیون خانه و مرکز تجاری انجامیده‌است؛ انتظار می‌رود قطعی برق گسترش بیشتری پیدا کند و آن‌طور که مقام‌های محلی گفته‌اند ارائه خدمات مجدد و کامل به شهروندان ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

ایرما روز یک‌شنبه ۱۹ شهریور به فلوریدا رسید. در حالی‌که رتبه‌بندی توفان از نظر شدت به درجه ۳ کاهش پیدا کرده بود، ساعتی نگذشت که بادها سرعت بیشتری پیدا کردند و این درجه به ۴ افزایش پیدا کرد.

طوفان‌های برخاسته از اقیانوس اطلس بر پایه مقیاس سایفر سیپمسون، مجموعا هفت رتبه‌بندی دارند: به ترتیب شدت، از پنج (بالاترین) به یک و سپس تندباهای استوایی.

چند ساعت پس از ورود ایرما به خاک آمریکا، شدت آن دوباره کاهش پیدا کرد و اکنون به درجه ۲ رسیده‌است که دربرگیرنده بادهایی با حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است.

فرودگاه بین‌المللی میامی

خبرگزاری رویترز می‌گوید در حال حاضر قطعی برق بخش‌های جنوبی و شرقی ایالت فلوریدا را در بر گرفته‌است.

شرکت اف‌پی‌ال، بزرگ‌ترین شرکت ارائه‌دهنده خدمات برق در فلوریدا گفته بخش مرکزی ژنراتورها از کار افتاده و آن‌ها از ژنراتورهای پشتیبان استفاده خواهند کرد.

بنا بر گزارش‌ها از نزدیک به ۳ میلیون مشتری شرکت اف‌پی‌ال که برق آن‌ها قطع شده، برق‌رسانی دوباره به بیش از ۲۰۰ هزار مشتری ممکن شده‌است.

سخنگوی اف‌پی‌ال گفته سیستم‌های شرکت باید احیا شوند و این روند به «هفته‌ها» زمان نیاز دارد.

همزمان گزارش شده‌است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، به‌زودی برای بررسی اوضاع و آسیب‌های وارده، به فلوریدا سفر می‌کند.

آقای ترامپ ایرما را «هیولایی بزرگ» توصیف کرده و گفته «همه گروه‌ها خیلی خوب در حال همکاری هستند».

رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسش‌ها در مورد هزینه ناشی از آسیب‌های وارده به رقم خاصی اشاره نکرد و گفت «در حال حاضر ما نگران جان مردم هستیم، نه هزینه‌ها».

پیش‌بینی‌ها حاکی‌ست ایرما در ادامه مسیر خود در خاک آمریکا، بامداد دوشنبه به مناطق پرجمعیت شهر تمپا برسد.

گزارش‌ها در حال حاضر از کشته‌شدن دست‌کم ۲۴ نفر در آغاز مسیر این توفان در منطقه کارائیب حکایت دارند. هنوز گزارشی از قربانیان احتمالی در ایالت فلوریدا منتشر نشده‌است.

XS
SM
MD
LG