لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۴۶

«ارسال حکم اعدام» هشت متهم حمله به مجلس و آرامگاه خمینی برای اجرا


نخستین جلسه دادگاه متهمان حمله به مجلس و آرامگاه خمینی

رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران خبر داد که حکم اعدام هشت متهم حمله به مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی برای اجرا به دادستانی ارسال شده است.

موسی غضنفرآبادی روز جمعه، ۱۵ تیر، در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت که این حکم‌ها پس از اجازه رئیس قوه قضائیه اجرا خواهد شد.

وی اعلام کرد که این افراد به اتهام «معاونت در بغی (شورش مسلحانه علیه حاکم اسلامی)» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بودند.

آقای غضنفرآبادی روز دوشنبه ۲۱ خرداد نیز خبر داده بود که حکم اعدام این هشت نفر توسط دیوان عالی کشور تایید شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، پرونده این حملات ۲۶ متهم دارد که دادگاهِ ۱۸ متهم باقی‌مانده در ماه‌های آینده برگزار می‌شود.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، پیش از این خبر داده بود که همه متهمان حاضر در این دادگاه در فاصله زمانی ۱۷ خرداد تا سوم تیر ۹۶ بازداشت شده‌اند.

در حمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی در روز ۱۷ خرداد ۹۶، پنج نفر از مهاجمان کشته شدند و وزارت اطلاعات بدون اشاره به نام خانوادگی آنها، نام‌شان را رامین، قیوم، فریدون، ابوجهاد و سریاس اعلام کرده بود.

منابع امنیتی ایران همچنین از دستگیری یک زن ایرانی خبر داده بودند که به گفته آنها نقش «هدایت» عاملان حمله به آرامگاه آیت‌الله خمینی را به عهده داشت.

پس از آن مقام‌های امنیتی اما درباره نام و وضعیت این شخص سخن نگفته‌اند.

مقام‌های امنیتی و قضایی ایران پس از این حمله از دستگیری ده‌ها تن از افراد مظنون به ارتباط با گروه حکومت اسلامی، داعش، در مناطق مختلف ایران خبر دادند.

وزارت اطلاعات ایران در سال‌های اخیر بدون اشاره به جزئیات از دستگیری چندین گروه به گفته این وزارتخانه، «وابسته» به گروه داعش خبر داده است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG