لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۵۲

حمله انتحاری در کابل دست‌کم ۲۶ کشته بر جا گذاشت


داعش می‌گوید «یک تجمع شیعی را در عید نوروزشان» هدف قرار دادیم

حمله انتحاری به زیارتگاه شیعیان در شهر کابل، پایتخت افغانستان، دست‌کم ۲۶ زخمی بر جا گذاشت. شمار زیادی از قربانیان، نوجوان هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه حکومت اسلامی، داعش، مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و خبرگزاری اعماق، وابسته به داعش، اعلام کرده است: «عملیات استشهادی که با جلیقه انتحاری انجام شد یک تجمع شیعی را در عید نوروزشان در شهر کابل هدف قرار داد.»

این پنجمین حمله انتحاری در هفته‌های اخیر در کابل است. گروه طالبان در توئیتر هر گونه دست‌داشتن در این حمله را رد کرده‌است.

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر نوشته یک عامل انتحاری خود را میان جمعیت نزدیک به زیارتگاه کارته سخی منفجر کرد و علاوه بر ۲۶ کشته، دست‌کم ۱۸ تن را زخمی کرد.

قربانیان که همه غیرنظامی بودند، قصد داشتند به مناسبت سال نو خورشیدی به کارته سخی که در نزدیکی دانشگاه کابل قرار دارد، بروند.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان با تأیید این خبر گفته که این زیارتگاه، پیش از این نیز از اهداف این نوع حملات بوده‌است.

نوامبر سال ۲۰۱۶ نیز یکی از اعضای گروه حکومت اسلامی، ۱۸ تن از مردمی را که برای شرکت در مراسم عاشورا به این زیارتگاه آمده بودند، با اسلحه به قتل رساند.

نوروز در بیشتر نقاط افغانستان جشن گرفته می‌شود، اما شماری از تندروها این مناسبت را مغایر با اسلام دانسته و با آن مخالف هستند.

این انفجار در حالی رخ داده که دولت وعده داده‌است در تأمین امنیت مردم تلاش بیشتری به خرج دهد.

وعده دولت در این زمینه پس از آن مطرح شد که در اثر حملات متعدد ستیزه‌جویان در ماه ژانویه در این کشور، دست‌کم ۱۰۰ تن کشته شدند.

گروه طالبان بدنبال پیشنهاد مذاکره از سوی اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، تحت فشار قرار دارد و تاکنون در مقابل این پیشنهاد، تنها سکوت کرده‌است.

حملات اخیر در کابل، اقدامات نیروهای داخلی و خارجی برای محافظت از پایتخت افغانستان را به چالش کشیده‌است.

ژنرال جان نیکلسون که فرماندهی نیروهای آمریکا و ناتو را در افغانستان را بر عهده دارد، به تازگی به خبرنگاران گفته که محافظت از کابل برای نظامیان خارجی حاضر در افغانستان، دارای اولویت است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG