لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۰۳

اسرائیل یک پهپاد دیگر را در مرز سوریه هدف قرار داد


ارتش اسرائیل اعلام کرد، یک هواپیمای بدون سرنشین را که جمعه ۲۲ تیر از سوریه به حریم هوایی اسرائیل نزدیک می‌شد، مورد اصابت موشک پاتریوت قرار داد.

به گزارش شماری از رسانه‌های اسرائیل، دقایقی بعد نیز جنگنده‌های اسرائیلی به شماری از مواضع ارتش سوریه در استان جنوبی قنیطره حمله کردند.

اظهارات سخنگوی ارتش اسرائیل به قطعیت نمی‌گوید که شلیک موشک پاتریوت به سقوط قطعی پهپاد منجر شده یا نه، بلکه این بیانیه به انحراف پهپاد از مسیرش اشاره کرده است.

رسانه‌های اسرائیل نیز به دو موشک پاتریوت که به سوی یک شیء در حال پرواز شلیک شده، اشاره کرده‌اند.

ارتش اسرائیل همچنین نگفته که پهپاد متعلق به چه عاملی بوده است. بیانیه ارتش اما تاکید دارد که پهپاد از جنوب سوریه به سوی منطقه حائل میان آن کشور با اسرائیل که باید عاری از سلاح باشد، نزدیک می‌شد.

سخنگوی ارتش افزود که کشورش علیه هر تلاش که نقض توافق ترک مخاصمه اسرائیل و سوریه در سال ۱۹۷۴ باشد، اقدام می‌کند و اجازه نمی‌دهد که حاکمیت اسرائیل نقض شود و مردم آن در معرض آسیب باشند.

سوریه به رخداد روز جمعه واکنش نشان نداده است.

به گزارش هاآرتص، این دومین پهپاد است که اسرائیل در این هفته به سوی آن پاتریوت شلیک می‌کند؛ پهپاد پیشین چهارشنبه ۲۰ تیر، پیش از ساقط شدن، مسیر ده کیلومتر را در پروازی ۱۵ دقیقه‌ای در آسمان جولان اسرائیل طی کرد.

به نوشته وای.نت، ارتش اسرائیل در خصوص این پرسش اسرائیلی‌ها که چرا اجازه داده شد که یک پهپاد ۱۵ دقیقه در حریم اسرائیل پرواز کند، گفته بود که ارتش می‌خواست اطمینان یابد که این شئ بیگانه متعلق به نیروهای نظامی روسی که در سوریه فعالیت می‌کنند نباشد، ب9 ویژه آنکه قرار بود ساعاتی بعد، نخست وزیر اسرائیل با رییس جمهوری روسیه در مسکو دیدار کند.

اسرائیل بامداد پنجشنبه نیز در واکنش به رخنه پهپاد سوری، شماری از هدف‌های متعلق به ارتش سوریه را در قنیطره بمباران کرد. امری که سوریه آن را بخش دیگری از تجاوزهای خصمانه اسرائیلی نامید.

اسرائیل ماه گذشته نیز به سوی یک پهپاد دیگر که از سوریه نزدیک می‌شد، پاتریوت شلیک کرد هر چند که همزمان آن پهپاد را بی‌خطر دانست و امکان داد که به حریم سوریه بازگردد. اما حامیان حکومت اسد مدعی شدند که شلیک موشک اسرائیلی ناکام بود.

۲۱ بهمن سال گذشته اسرائیل اعلام کرد که ایران از پایگاه تی فور در استان حمص سوریه یک «پهپاد انفجاری» را به سوی آسمان اسرائیل فرستاد که پس از ساقط کردن آن در آسمان اسرائیل، ده‌ها «هدف سوری و ایرانی» را بمباران کرد.

افزایش شمار پهپادهای سوری که ظاهرا به حریم هوایی اسرائیل نزدیک می‌شوند، ظاهرا ناشی از تشدید عملیات ارتش سوریه علیه گروه‌های معارضین در جنوب این کشور است.

نظامیان وفادار به بشار اسد در روزهای گذشته پیشرفت‌های بیشتری در بازپس‌گیری مناطق جنوبی داشته‌اند؛ این ارتش پنجشنبه شکست سنگین تازه‌ای را متوجه شورشی‌ها در منطقه درعا کرد تا بتواند نیروهای همسو با داعش و سایر شورشی‌ها را از استان جنوبی قنیطره نیز بیرون براند.

بنیامین نتانیاهو چهارشنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری سوریه، از اقدام آن روز کشورش در ساقط کردن پهپاد سوری دفاع کرد و گفت اسرائیل خطراتی را که در هوا و زمین از سوریه تشخیص دهد، خنثی می‌کند.

به نوشته وای.نت، بعد از دیدار نتانیاهو- پوتین منابع سیاسی اسرائیلی گفتند که روسیه برای دور کردن نیروهای ایران از جنوب سوریه اقدام می‌کند و اسرائیل نیز در این توافق نانوشته موافقت کرده که نیروهای اسد به بخش سوری جولان بازگردند.

نتانیاهو پنجشنبه گفت که حکومت اسد مایه نگرانی او نیست و مخالفتی ندارد که بشار اسد دوباره همه سوریه را در زیر حکومت خود داشته باشد، بلکه حضور نظامی ایران در سوریه دلمشغولی او است.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG