لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۴۵

کوشنر، مشاور ترامپ، برای تلاش در راه صلح چهارشنبه وارد اسرائیل می‌شود


سفر این بار داماد رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل و کرانه باختری، سومین دیدار او از منطقه از زمان آغاز به کار دولت ترامپ است.

جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در چارچوب تلاش برای از سرگیری مذاکرات راکد مانده صلح اسرائیلی- فلسطینی شامگاه چهارشنبه، اول شهریور، به منطقه بازمی‌گردد.

این در حالی است که محمود عباس رهبر فلسطینیان گفته است از احیای روند صلح «مایوس» شده است.

سفر این بار جرد کوشنر داماد رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل و کرانه باختری، سومین دیدار او از منطقه از زمان آغاز به کار دولت دونالد ترامپ است.

به گزارش رسانه های اسرائیل و آمریکا، جیسون گرینبلات نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه و مذاکرات بین المللی و دینا پاول معاون مشاور امنیت ملی آمریکا جرد کوشنر را در مذاکرات خاورمیانه همراهی می کنند.

آقای کوشنر روز پنج‌شنبه، دوم شهریور، با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات فلسطینی به طور جداگانه در اورشلیم، بیت المقدس و رام الله در کرانه باختری دیدار می کند.

در همین حال، روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از «یک مقام نزدیک به کاخ سفید» بدون ذکر نام او نوشت که انتظار زیادی از این سفر نمی رود و جرد کوشنر تنها می خواهد «نبض دو طرف را بسنجد».

کاخ سفید اعلام کرده است که «مقابله با افراط گرایی، امور انسانی در باریکه غزه و مسیر مستقل مذاکرات دوجانبه اسرائیلی- فلسطینی» موضوع هایی است که در گفت‌وگوهای جرد کوشنر با رهبران دو طرف مطرح می شود.

آقای کوشنر پیش از آمدن به اسرائیل و سرزمین های فلسطینی قرار است گشتی در منطقه بزند: دیدار با رهبران امارات متحده عربی، عربستان سعودی، اردن، قطر و مصر در دستور کار این سفر است.

گفت‌وگوی وی با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن روز سه‌شنبه، ۳۱ مرداد، در امان انجام شد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ها، دیدار هیئت آمریکایی با سامح شکری وزیر امور خارجه مصر که قرار بود چهارشنبه انجام شود، به دلیل ناخشنودی مصر از کاهش احتمالی کمک های آمریکا به مصر لغو شد.

با این حال عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر با این هیئت دیدار می کند.

به گزارش بلومبرگ، آقای کوشنر همچنین در دیدارهای جداگانه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و امیر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، دیدگاه آنها را در مورد احتمال از سرگیری گفت و گوهای صلح اسرائیلی- فلسطینی جویا شده است.

بر اساس این گزارش، قطر به خاطر سرمایه‌گذاری کلان در غزه و کمک های وسیعی که برای بازسازی این باریکه کرده است، در مبارزه با ترور موثر است.

دونالد ترامپ سه ماه پیش در نخستین سفر خود به اسرائیل و کرانه باختری، آمادگی برای میانجیگری بین طرفین را اعلام کرد.

با وجود این، به نوشته بلومبرگ، آقای ترامپ تا به حال به صراحت به استقلال کشور فلسطین متعهد نشده و همچنین نظر خود را به روشنی در مورد شهرک‌های یهودی‌نشین بیان نکرده است.

فلسطینی ها و کشورهای عرب با حمایت بسیاری از کشورهای جهان تشکیل کشور مستقل فلسطین را در کنار اسرائیل، راهکار حل نزاع دیرینه اسرائیلی- فلسطینی می دانند.

فلسطینی ها همچنین ساخت و سازهای یهودی را در کرانه باختری مانع اصلی از سرگیری گفت و گوهای صلح می دانند.

به نوشته بلومبرگ، آقای کوشنر در حالی راهی سومین تلاش از سرگیری گفت و گوهای صلح شده که فلسطینیان نسبت به توانایی کاخ سفید نسبت به تحقق این هدف دچار تردید شده‌اند.

بر اساس این گزارش، تردید فلسطینی ها از بحران های داخلی خود دولت آمریکا ناشی می شود که آخرین مورد آن، کنار گذاشتن استیو بنن استراتژیست ارشد کاخ سفید در روزهای گذشته بود.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نیز در روزهای گذشته به نقل از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردانی نوشت: «دولت آمریکا دچار هرج و مرج است و در چنین وضعیتی چگونه آنها می توانند موجب تجدید گفت‌وگوهای صلح شوند.»

آقای عباس روز یک‌شنبه این هفته با خانم زهاوا گال- اون رهبر حزب چپگرای اسرائیلی مرتص که برای ملاقات با او به رام الله رفته دیدار کرد و «نومیدی» خود را ابراز کرد.

در این میان، روزنامه الحیات چاپ لندن روز چهارشنبه نوشت که محمود عباس هشدار داده که احتمال انحلال تشکیلات خودگردان فلسطینی و نهادهای وابسته به آن، همچنان یک گزینه است.

به نوشته الحیات، آقای عباس احتمال مراجعه به شورای امنیت برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین را بررسی می کند.

تشکیلات خودگردانی تابستان سال ۱۹۹۳ برپا شد، اما با گذشت ۲۴ سال از موجودیت این حکومت که قرار بود موقت و تنها برای پنج سال باشد، استقلال کشور فلسطین هنوز محقق نشده است.

XS
SM
MD
LG