لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۲۵

مقام اسرائیلی: موافقت سران اروپایی با پایان یافتن حضور نظامی ایران در سوریه


«یک مقام بلندپایه اسرائیل» به رسانه های این کشور گفت، سران سه قدرت اروپایی که نخست وزیر اسرائیل این هفته با آنها دیدار کرد، «موافق بودند که باید به حضور نظامی ایران در سوریه کاملا پایان داد».

«مقام ارشد اسرائیلی» که نامش برده نشده روز پنج‌شنبه، ۱۷ خرداد، از جمله در گفت‌وگو با بخش انگلیسی تایمز اسرائیل افزود، مذاکرات انجام شده میان نخست وزیر با رهبران اروپایی در ارتباط با ختم حضور ایران در سوریه، «پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است».

بنیامین نتانیاهو روزهای دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری در سفر به سه کشور اروپایی، با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با محوریت «ایران» گفت‌وگو کرد.

آقای نتانیاهو در آغاز هر دیدار با رهبران اروپایی در برابر دوربین ها، و سپس در دو نشست خبری در پایان مذاکراتش با صدراعظم آلمان، رئیس جمهوری فرانسه و وزیر خارجه بریتانیا، تاکید کرد که هدف اصلی او از این دیدارها، جلب نظر این کشورها نسبت به جلوگیری از حضور نظامی ایران در سوریه و نفوذ ایران در منطقه بود.

خانم مرکل در نشست خبری دوشنبه در برلین گفت که نگرانی اسرائیل از حضور ایران در سوریه را درک می کند و آلمان نیز معتقد است که باید با تحرکات ایران در سوریه و منطقه مقابله شود.

رهبران فرانسه و بریتانیا نیز سخنان مشابهی بیان کردند.

ایران و سوریه تاکید دارند که حضور نظامی ایران در سوریه، با دعوت دولت قانونی دمشق و بر اساس یاری «مستشاری» است، در حالی که استقرار نظامی روسیه در سوریه، با هدف مشابه بقای حکومت بشار اسد، از شهریور ۱۳۹۴، حضور فعال نظامی ضمن داشتن دو پایگاه است.

اسرائیل اما با حملات وسیع هوایی ماه‌های اخیر به هدف های نظامی ایران در سوریه، صریحا به روسیه گفته است که اگر مسکو خواهان حفظ ثباتی است که تا به حال برای حکومت بشار اسد حاصل شده باید با اسرائیل در بیرون راندن ایران از سوریه همکاری کند.

در این میان، به گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص، هیئت ارشدی از مقامات نظامی روسیه شامگاه چهارشنبه، ۱۶ خرداد، برای ادامه گفت‌وگوهای دو کشور در مورد حضور نظامی ایران در سوریه، به اسرائیل رسید.

سفر هیئت روسی به تل آویو، چند روز بعد از دیدار آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل از مسکو و مذاکرات با همتای روسش، سرگئی شویگو، و حدود یک ماه بعد از آخرین دیدار بنیامین نتانیاهو از مسکو و ملاقات او با ولادیمیر پوتین در ارتباط با ایران رخ می‌دهد.

ایران محور اصلی دیدارهای اخیر نتانیاهو و لیبرمن از روسیه بود.

به گزارش رسانه های اسرائیل، اولویت در مذاکرات اسرائیل با هیئت روس ایجاد منطقه حائل با هدف دور کردن نظامیان ایران و همپیمانانش از هفتاد کیلومتری مرزهای سوریه با اسرائیل است هر چند که اسرائیل به روسیه تاکید کرده که «حضور ایران در سراسر سوریه را قبول ندارد و هر گاه که لازم بداند، آنها و همچنین همپیمانان ایران را هدف حمله قرار خواهد داد».

به گفته نتانیاهو، «روسیه نیازهای امنیتی اسرائیل در مورد سوریه را درک می کند» و «هماهنگی های نظامی» دو کشور در مورد اقدامات اسرائیل در روسیه «مفید و رضایتبخش است».

از سوی دیگر مقامات رسمی ایران تاکنون به موضع‌گیری‌های اخیر روسیه واکنش صریحی نشان نداده اند، هرچند که در برخی از رسانه های ایران، پرسش هایی در مورد نزدیک شدن روسیه به دیدگاه‌های آمریکا و اسرائیل علیه ایران در سوریه مطرح شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG