لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۴۵

ادامه خشونت در مرز نوار غزه با اسرائیل


در حالی که دو نوجوان فلسطینی اهل غزه روز جمعه، ۱۹ بهمن، در جریان مقابله نظامیان اسرائیلی با تظاهرکنندگان فلسطینی در مرز این باریکه و اسرائیل کشته شدند، نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانه باختری یک فلسطینی کارمند در مسجدی در شهر رام‌الله را یک روز پس از قتل یک دختر ۱۹ ساله اسرائیلی دستگیر کردند.

بر اساس منابع بیمارستانی غزه، اجساد نوجوانان فلسطینی که با گلوله نظامیان اسرائیلی در آخرین تجمع‌ اعتراضی ساکنان غزه در نزدیکی مرز این باریکه با اسرائیل کشته شدند، به سردخانه بیمارستان‌های غزه منتقل شد.

ده‌ها زخمی نیز راهی بیمارستان‌های غزه شدند که اکثرا جوانان فلسطینی بودند.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل به رویترز گفت: «چاره‌ای جز شلیک برای دور کردن تظاهرکنندگان از حصار مرزی نبود»، زیرا برخی از آن‌ها «مواد آتش‌زا به سوی حصار مرزی پرتاب می‌کردند».

این سخنگو شمار تظاهرکنندگان فلسطینی در این جمعه را حدود شش هزار تن، و برخی منابع خبری این تعداد را حدود هشت هزار نفر ارزیابی کردند.

اسرائیل تاکید دارد که هر گونه تلاش تظاهرکنندگان فلسطینی برای عبور از حصار مرزی را «خط قرمز» تلقی می‌کند.

در همین حال، برخی منابع خبری مدعی شدند که فاصله زیاد تظاهرکنندگان در این جمعه، تهدیدی جدی را متوجه حصار مرزی نمی‌کرد.

از ده روز پیش که حماس پیش‌شرطهای اسرائیل را برای انتقال کمک مالی قطر به نوار غزه رد کرد، تظاهرات مرزی روزهای جمعه، به طرز محسوسی تشدید شده است.

تظاهرات این جمعه در حالی آغاز شد که یک روز پیش از آن، راکتی از سوی شبه نظامیان جهاد اسلامی فلسطین به سوی اسرائیل شلیک شد اما آسیبی نداشت.

نوار غزه با حدود دو میلیون نفر جمعیت، از سال ۲۰۰۷ در پی روی کار آمدن حکومت حماس، هم از سوی اسرائیل و هم از جانب مصر در محاصره است.

از آغاز تظاهرات مرزی در اوایل فروردین امسال تا حال بیش از ۲۲۰ فلسطینی در تظاهرات مرزی کشته و شمار دیگر نیز در سایر نقاط در بمباران‌های جنگنده‌های اسرائیلی کشته شده‌اند.

در این میان، رسانه‌های اسرائیل روز شنبه، ۲۰ بهمن خبر دادند، سازمان امنیت داخلی و ارتش این کشور یک مرد فلسطینی را که مظنون به قتل یک دختر ۱۹ ساله اسرائیلی است، زمان کوتاهی پس از ارتکاب قتل، شناسایی و دستگیر کرده‌اند.

اوری آنسباخر روز پنج‌شنبه از محل کارش در اورشلیم برای هواخوری کوتاهی به جنگل اطراف رفته بود. به گزارش تایمز اسرائیل، جسد او نیمه شب در حالی در همان جنگل پیدا شد که بالاتنه‌ وی نشان از ضربات متعدد چاقو داشت.

نزدیکان خانواده آنسباخر در شهرک یهودی‌نشین تکواع در کرانه باختری ابراز اطمینان کرده‌اند که فلسطینیان این دختر جوان را به دلیل یهودی بودنش کشته‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، روز جمعه در پیامی قتل این دختر را «تکان‌دهنده» نامید و به خانواده اوری قول داد که عامل قتل این دختر به زودی دستگیر و به پای میز محاکمه کشانده شود.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند فلسطینی مظنون به این قتل، بامداد شنبه در رام‌الله، شهر مرکزی فلسطینی‌نشین کرانه باختری دستگیر شد.

خبرگزاری فلسطینی وفا گفته بود که نیروهای امنیتی اسرائیل شامگاه جمعه دو مجتمع مسکونی فلسطینی و مسجد جمال عبدالناصر در شهر رام‌الله را تفتیش کرده و یک مرد ۳۰ ساله را که در این مسجد کار می‌کرد، دستگیر کردند.

به گزارش تایمز اسرائیل، دنی دنون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل در دیدار با رئیس نوبتی شورای امنیت خواهان نکوهش این قتل شد.

به گفته آقای دنون، تشویق «فرهنگ ترور» از جمله پرداخت حقوق از سوی تشکیلات خودگردانی به خانواده تروریست‌های فلسطینی، به این گونه قتل‌ها منجر می‌شود.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردانی، هفته گذشته گفت، همکاری‌های امنیتی حکومت فلسطینی با اسرائیل با وجود همه بحران‌های دو سال اخیر قطع نشده و «کماکان ادامه دارد».

در این میان به گزارش آسوشتیدپرس، تشکیلات فلسطینی دعوت دولت آمریکا را برای شرکت در کنفرانس ورشو در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن رد کرده است.

صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد پیشین فلسطینی، روز جمعه در توییت خود نوشت: «ما هرگز در این کنفرانس شرکت نمی‌کنیم و به هیچ کس نیز اجازه حضور به نیابت از فلسطینیان در این کنفرانس را نداده‌ایم.»

فلسطینیان در حالی دعوت لهستان را رد کردند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در نشست ورشو شرکت می‌کند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG