لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۴۲

نظرسنجی: اکثریت فلسطینیان معتقدند که دولت‌های عربی فلسطین را رها کرده‌اند


فلسطینیان با محمود عباس درباره طرح جرد کوشنر هم‌عقیده‌اند

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که اکثریت قاطع فلسطینیان بر این باور هستند که دولت‌های عربی، آنها را «رها کرده» و دیگر در اندیشه «قضیه فلسطینی» نیستند.

هشتاد درصد از فلسطینیان، فارغ از طرفداری از هر جناح فلسطینی، اتفاق نظر دارند که کشورهایی مانند مصر، اردن، عربستان سعودی و بحرین، در آن‌چه که تلاش برای حل قضیه فلسطینی می‌نامند، جدیت ندارند.

در این نظرسنجی که بعد از کنفرانس دو هفته پیش شکوفایی اقتصادی برای فلسطینیان در بحرین انجام شده، همین درصد چشمگیر از فلسطینیان از رویه تشکیلات خودگردانی در تحریم آن همایش حمایت کرده‌اند.

«مرکز مطالعات سیاست و نظرسنجی» واقع در رام‌الله، که یک موسسه معتبر در امر نظرسنجی محسوب می‌شود، با پرسش از ۱۲۰۰ فلسطینی ساکن کرانه باختری و نوار غزه، این نظرسنجی را انجام داده و نتایج آن روز جمعه، ۱۴ تیر، در وب‌سایت این مرکز و نیز رسانه‌های فلسطینی و اسرائیلی بازتاب یافت.

نمایندگان ارشد دولت آمریکا در «کارگاه» بحرین با نام «از شکوفایی تا صلح»، از بخش اقتصادی طرح صلح موسوم به «معامله قرن» برای حل نزاع ده‌ها ساله اسرائیل و فلسطینیان رونمایی کردند.

حکومت خودگردانی حضور در نشست منامه را با این استدلال که استقلال فلسطین را با پول معاوضه نمی‌کند، تحریم کرد.

جرد کوشنر، مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا و سرپرست تیم تنظیم‌کننده طرح یادشده، روز چهارشنبه این هفته از رهبران فلسطینی که کارگاه بحرین را بایکوت کردند، شدیدا انتقاد کرد.

اما بر اساس نظرسنجی جدید، عامه فلسطینیان نظری موافق رهبران خود بیان کرده‌اند.

۸۳ درصد میان دو گزینه بهبود وضع زندگی و استقلال فلسطین، داشتن کشور را ترجیح داده و تنها ۱۵ درصد گفته‌اند که برخورداری از زندگی بهتر برایشان اولویت دارد؛ دو درصد نیز ظاهرا مردد بوده‌اند.

با وجود این، در حالی که نیمی از فلسطینیان با راهکار دو کشوری، وجود اسرائیل در کنار کشوری برای فلسطینیان، مخالف هستند، ۵۶ درصد اصولا گفته‌اند که چنین راه حلی، نظر به گسترش شهرک‌سازی‌های اسرائیلیان در کرانه باختری، دیگر عملی نیست.

۷۱ درصد نومید هستند که در پنج سال آینده کشور فلسطین برپا شود، اما تنها ۳۸ درصد توسل دوباره به «راهکار مسلحانه» در برابر اسرائیل را موثر می‌دانند؛ همان ‌گونه که درصد مشابهی از انحلال تشکیلات خودگردانی به عنوان راهی برای فشار به جامعه جهانی در قضیه فلسطینی، حمایت کرده‌اند.

در این میان ۹۰ درصد تاکید کرده‌اند که دولت آمریکا «قابل اعتماد نیست» و ۷۵ درصد نیز گفته‌اند تشکیلات خودگردانی باید «معامله قرن» را رد کند.

محمود عباس خود در استدلالش در مخالفت با این طرح گفته است که «نمی‌خواهد به عنوان خائن بمیرد»؛ سایر جناح‌های فلسطینی نیز این طرح را رد کرده‌اند.

این در حالی است که دونالد ترامپ در روزهای گذشته تکرار کرد که اگر در دوره ریاست جمهوری او صلح اسرائیل و فلسطینیان محقق نشود، شاید دیگر هرگز صلحی میان آنها به دست نیاید.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG