لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۹

کشته شدن «هفت شبه نظامی فلسطینی» در انفجار یک تونل توسط اسرائیل


وزارت بهداشت و درمان فلسطین اعلام کرده است که احتمال دارد شمار کشته شدگان افزایش یابد. (عکس از آرشیو)

ارتش اسرائیل روز دوشنبه هشتم آبان‌ماه اعلام کرد، یک تونل که برای «اقدامات تروریستی» از آن استفاده می شد را در جنوب این کشور و در مرز با غزه منفجر کرده است. گفته می شود که شماری از شبه نظامیان فلسطینی در جریان انفجار این تونل که از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل وصل بود، کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه وزارت بهداشت فلسطین در غزه می گوید،‌ در این انفجار هفت نفر کشته و دوازده نفر زخمی شده اند.

طبق این گزارش دو نفر از کشته شدگان به واحد عزالدین قسام از گروه حماس وابسته بودند و پنج نفر دیگر نیز از گروه جهاد اسلامی بودند.

این در حالی است که ارتش اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که یک تونل را که برای عملیات تروریستی خان یونس در جنوب غزه به جنوب اسرائیل وصل می کرد، از بین برده است.

جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل، در این زمینه گفته است که این تونل در نزدیکی حصار امنیتی در مرز با غزه منفجر شده است.

خبرنگاری از سخنگوی ارتش اسرائیل پرسید، گفته می شود شماری از اعضای ارشد گروه جهاد اسلامی در این حادثه کشته شده اند. جاناتان کنریکوس در پاسخ به این پرسش گفته است که هیچ قصدی برای هدف قرار دادن نیروهای بلندپایه این گروه وجود نداشته است.

وزارت بهداشت و درمان فلسطین اعلام کرده است که احتمال دارد شمار کشته شدگان افزایش یابد، زیرا پس از انفجار در این تونل شمار زیادی مفقود شده اند.

در حالی این انفجار روی داده که قرار است دور روز دیگر تشکیلات خودگردان فلسطینی در چارچوب توافق «آشتی ملی» کنترل گذرگاه های مرزی را در دست بگیرد. طبق این توافق سه هزار نیروی امنیتی تحت فرمان حکومت خودگردان فلسطینی در غزه، و همچنین در مرز غزه با اسرائیل و نیز مرز غزه با مصر مستقر می‌شوند.

گروه حماس در بیانیه ای بدون اشاره به این که آیا این تونل متعلق به کدام گروه بوده اعلام کرده است، اقدام ارتش اسرائیل در منفجر کردن این تونل با هدف ضربه زدن به توافق «آشتی ملی» صورت گرفته است.

در همین حال، محمد الهندی، رهبر گروه جهاد اسلامی در بیانیه ای گفته است، صلح با دشمن به پایان رسید و ما به این حمله پاسخی در خور خواهیم داد.

در همین زمینه، گروه فتح نیز انفجار این تونل را محکوم کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG