لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۵۱

وزارت دفاع عراق رسیدن دو جت اسرائیلی به حریم هوایی ایران را تکذیب کرد


هواپیمای رادارگریز اف-۳۵

در پی انتشار گزارشی در یک روزنامه کویتی در مورد عبور هواپیماهای جنگنده اف۳۵ اسرائیلی از رادارهای منطقه و ورود به حریم هوایی ایران، یک منبع در وزارت دفاع روسیه، گریز جت‌های اسرائیلی از رادارهای روسیه در سوریه را به شدت تکذیب کرد.

در همین حال سخنگوی وزارت دفاع عراق نیز گفت که خبرهای منتشر شده مبنی بر نقض حریم هوایی عراق از سوی جنگنده‌های اسرائیلی با هدف حرکت به سوی ایران، درست نیست.

روزنامه کویتی الجریده روز پنجشنبه، ۹ فروردین، گزارش کرد که دو هواپیمای جنگنده اف۳۵ اسرائیلی موفق شده‌اند طی ماه گذشته حریم هوایی ایران را نقض کنند.

این روزنامه به نقل از «منبعی آگاه» نوشته است که دو فروند هواپیمای رادارگریز اسرائیلی برای رسیدن به ایران از حریم هوایی سوریه و عراق عبور کرده و حتی اهدافی را در بندرعباس، اصفهان و شیراز شناسایی و تعیین کرده‌اند.

بنابراین گزارش، این دو جت که در زمره پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگنده در جهان هستند، در ارتفاعات بسیار بالا بر فراز تأسیسات هسته‌ای ایران در خلیج فارس عملیات شناسایی انجام داده‌اند.

این منبع «آگاه» به «الجریده» گفته است که رادارهای روسیه که در سوریه مستقر هستند موفق به ردگیری این دو جت نشده‌اند.

این منبع از تأیید اینکه این‌که آیا این عملیات در هماهنگی با ارتش ایالات متحده انجام شده یا نه، خودداری کرده است.

در واکنش به این خبر، به گزارش رسانه‌های عراقی، «تحسین الخفاجی»، سخنگوی وزارت دفاع عراق، پنجشنبه‌شب، با انتشار بیانیه‌ای گفت: «خبرهای منتشر شده مبنی بر نقض حریم هوایی عراق از سوی جنگنده‌های اسرائیلی با هدف حرکت به سوی ایران، غیردقیق است و درست نیست.»

وی در ادامه گفت: «عراق دارای یک سامانه پدافند هوایی است که به صورت دقیق آسمان خود را رصد می‌کند، همچنان که ایران علاوه بر دارا بودن سامانه دفاع هوایی، رادارهای پیشرفته‌ای در اختیار دارد که به راحتی نقض حریم هوایی خود را تشخیص می‌دهد.»

در واکنش به این گزارش، منبعی در وزارت دفاع روسیه نیز روز پنج‌شنبه این گزارش را «تماماً دروغ» خواند و به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت: «اطلاعاتی که در شماری از رسانه‌ها منتشر شده مبنی بر اینکه منابع خارجی می‌گویند جت‌های اسرائیلی موفق به فریب دادن رادارهای روسی در سوریه شده و در ارتفاعات بالا عملیات شناسایی انجام داده‌اند،کاملاً احمقانه است.»

این منبع روسی که نام او ذکر نشده، تأکید کرده است که هر شیء پرنده در ارتفاعات بالا برای سامانه‌های پدافندی بیشتر کشورهای جهان «به راحتی قابل ردگیری و نابودی است.»

وی تأکید کرده است که سامانه دفاع هوایی مستقر در سوریه کار خود را برای دفاع از تأسیسات روسی در طرطوس و حَمیمیم «با اطمینان انجام داده‌است.»

روسیه که از متحدان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری در سوریه، به شمار می‌رود نیروهای مسلح خود را درپایگاه دریایی طرطوس و پایگاه هوایی حَمیمیم در نزدیکی شهر لاذقیه مستقر کرده است.

اسرائیل پیش از این اذعان کرده‌است که طی ۱۵ سال گذشته بیش از ۱۰۰ حمله هوایی در سوریه انجام داده که هدف آنها مواضع حزب‌الله، کاروان‌های مهمات و تأسیسات زیربنایی بوده‌است.

اسرائیل چهارشنبه اول فروردین برای نخستین بار تأیید کرد که بمباران یازده سال پیش کوره هسته‌ای سوریه، کار این کشور بوده‌است و مقام‌های آن کشور گفتند که این باید هشداری باشد برای ایران.

مقام‌های اسرائیلی هنوز در خصوص گزارش تازه روزنامه کویتی «الجریده» واکنشی نداشته‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG