لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۱۸

یومیوری: ژاپن به ائتلاف دریایی در آب‌های جنوب ایران نمی‌پیوندد


ناوگان دریایی نیروی دفاعی ژاپن در جریان تمرین‌هایی در سال ۲۰۱۵

روزنامه یومیوری ژاپن ۱۲ شهریور ماه گزارش داده است که این کشور به ائتلاف دریایی آمریکا برای حفاظت از شناورهای تجاری در آب‌های جنوبی ایران ملحق نخواهد شد؛ بلکه ممکن است یک ماموریت مستقل در خلیج عدن و باب‌المندب طرح‌ریزی کند.

پیشتر نیز گزارش‌هایی در مورد این‌که احتمالا توکیو به خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان نیرو نخواهد فرستاد منتشر شده بود. این احتمال نیز مطرح شده بود که نیروهای ژاپنی به سواحل یمن اعزام شوند.

روزنامه یومیوری ژاپن، یکی از پنج روزنامه ملی و سراسری آن کشور، در گزارش خود می‌گوید توکیو احتمالا به‌طور مستقل اقدام به اعزام نیروی نظامی خواهد کرد.

یومیوری به نقل از منابع دولتی که نامشان فاش نشده می‌گوید دولت ژاپن در حال بررسی گزینه‌ دیگری‌ برای حفاظت از کشتی‌رانی تجاری‌ست؛ و آن این که احتمالا نیروهای دفاعی خود را برای شرکت در ماموریت جمع‌آوری اطلاعات، به‌طور مستقل به پهنه آبی تنگه هرمز تا باب‌المندب بفرستد که دربرگیرنده سواحل یمن، جیبوتی و اریتره خواهد شد.

جیبوتی در شمال شرق آفریقا، در کنار خلیج عدن و دریای سرخ و اریترزه نیز بر کرانه دریای سرخ در شمال جیبوتی واقع است.

ارتش ژاپن پس از جنگ جهانی به جای ارتش با عنوان «نیروی دفاع از خود» شناخته می‌شود و از سه بخش اصلی، نیروهای دفاع زمینی، نیروی دفاع دریایی و نیروی دفاع هوایی تشکیل شده‌است.

پیشتر نیز گزارش مشابهی از تمایل ژاپن به اعزام نیرو به سواحل یمن، به جای شرکت در ائتلاف به رهبری آمریکا منتشر شده بود.

در ۱۸ مرداد خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل از یک مقام ژاپنی گفته بود دولت شینزو آبه به دلیل روابط دوستانه با ایران تمایلی به اعزام نیروهای دفاعی خود به تنگه هرمز ندارد.

یومیوری اکنون گزارش داده ژاپن، «در صورت توافق تهران»، تنگه هرمز را نیز به ماموریت دریایی خود می‌افزاید.

به گفته این روزنامه ملی ژاپن، توکیو قرار است تصمیم نهایی خود را پس از نشست همگانی ملل متحد در ماه جاری میلادی بگیرد.

ایالات متحده خواستار تشکیل ائتلافی بین‌المللی برای «تامین امنیت کشتیرانی تجاری» در آب‌های جنوب ایران است. آن‌چه با انتقاد و مخالفت جمهوری اسلامی روبه‌رو شده و با حمایت برخی کشورها از جمله بریتانیا که قرار است در ائتلاف شرکت کنند.

رویترز، کیودو، رادیو فردا/ت

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG