لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۵۵

بولتون: آمریکا از خروج «بدون توافق» بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت می‌کند


جان بولتون گفته است، آمریکا آماده است تا کار توافقنامه تجارت آزاد بین دو کشور را تسریع کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه ۲۱ مرداد در جریان سفر خود به لندن گفت، ایالات متحده با اشتیاق از خروج «بدون توافق» بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت، حمایت می‌کند.

به گزارش رویترز، جان بولتون پس از دیدار با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفته است، رئیس جمهوری دونالد ترامپ می‌خواهد شاهد خروج موفقیت آمیز بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۳۱ اکتبر باشد و واشینگتن آماده است تا کار توافقنامه تجارت آزاد بین دو کشور را تسریع کند.

بوریس جانسون هم گفته است، خواهان مذاکره مجدد با اتحادیه اروپا برای شرایط بریتانیا جهت خروج قبل از تاریخ ۳۱ اكتبر است، اما اتحادیه اروپا مخالف هرگونه تغییر در بخش ها مورد نظر نخست وزیر بریتانیا است.

بن بست بر سر مذاکرات برگزیت باعث شده است تا بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا بدون گذراندن دوره رسمی انتقال یا توافق نامه حقوقی دربرگیرنده موضوعاتی مانند تجارت ، انتقال داده ها و سیاست مرزی، مواجه باشد.

جان بولتون در اولین روز حضور خود در لندن با اشاره به این نکته به خبرنگاران گفته است: اگر این تصمیم دولت بریتانیا باشد، ما با شور و شوق از آن حمایت خواهیم کرد، و این همان پیامی است که من سعی در انتقال آن دارم. ما با شما هستیم.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سفری دو روزه برای بهبود روابط آمریکا و بریتانیا در آستانه خروج این کشور از اتحادیه اروپا به لندن رفته است.

جان بولتون تاکید کرده است که مقامات بریتانیا به او اطمینان داده اند كه رای مردم در همه پرسی سال۲۰۱۶ برای خروج از اتحادیه اروپا اجرا خواهند کرد.

طبق این گزارش، پیام اصلی مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای مقام های بریتانیایی این است که آمریکا آماده است با یک توافق تجارت آزاد به بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا کمک کند و در همین زمینه، رابرت لایتیزیز، نماینده تجارت ایالات متحده و لیز تروس، همتای بریتانیایی او مذاکرات برای تجارت آزاد بین دو کشور را انجام می‌دهند.

کاخ سفید هم می گوید، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، ابراز امیدواری کرد که به زودی با هم دیدار کنند.

با استفاده از رویترز؛ خ/ت

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG