لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۳۴

معاون قوه قضائیه: ظریف برای پولشویی سندی ارایه نکند به کشور اتهام زده‌ است


معاون فرهنگی قوه قضائیه در واکنش به سخنان ظریف درباره پولشویی، این سخنان را دارای ابهامات زیاد توصیف کرد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، درباره پولشویی گفت: «اگر سندی نداشتند، سخنان ایشان اتهام به کل کشور است».

هادی صادقی که در برنامه «متن، حاشیه» شبکه سه تلویزیون جمهوری اسلامی شرکت کرده بود با اشاره به قانون مبارزه با پولشویی مصوب سال ۸۶، مسئولیت مبارزه با پولشویی را به عهده دولت دانست.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به سخنان وزیر خارجه در مصاحبه‌ای که چندی پیش منتشر شده بود، سخنان محمدجواد ظریف را «ابهام‌برانگیز» خواهند.

به گفته صادقی، بر اساس این قانون «اگر سخنان آقای ظریف درست بوده و اسنادی در ارتباط با پولشویی در اختیار دارد به موجب قانون بایست آن را به دبیرخانه شورای‌ عالی مبارزه با پولشویی ارائه می‌کرد و اگر غیر از این عمل کند، سوء استفاده از اسناد محسوب می‌شود به مجازات افشای اسناد سری دولتی محکوم می‌شوند».

محمد جواد ظریف ماه قبل در گفت‌وگو با سایت خبرآنلاین، «فضاسازی‌ها» علیه لوایح مرتبط با پول‌شویی در ایران را «منافع اقتصادی ده‌ها هزار میلیارد تومانی» برخی افراد دانسته و گفته بود که هزینه یک مورد از این «فضاسازی‌ها» برابر با «بودجه وزارت خارجه» است.

انتشار آن گفت‌وگو، واکنش‌ها و انتقادهای دامنه‌داری به وزیر خارجه ایران را به همراه داشت و حتی شماری از نمایندگان اصولگرای مجلس با جمع‌آوری امضا، تلاش کردند تا طرح استیضاح محمد جواد ظریف را مطرح کنند.

با کاهش تعداد امضاها، این طرح برای بررسی بیشتر فعلا کنار گذاشته شد اما تعدادی از نمایندگان اعلام کردند که بحث شکایت از ظریف را از طریق قوه قضائیه پیگیری خواهند کرد.

پیشتر غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول رئیس قضائیه، از آقای ظریف خواسته بود تا اسناد خود را درباره پولشویی ارایه کند وزیر خارجه ایران نیز با نوشتن نامه‌ای ۱۲ صفحه‌ای به دادستان کل کشور، استدلال‌های خود در این زمینه را ارائه کرد.

اما محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران، گفته که «این نامه حاوی هیچ دلیل و مستنداتی نیست».

هادی صادقی نیز با اشاره به این نامه، تاکید کرد که «هیچ سندی در این گزارش نبود».

او در ادامه پرسید: «چرا وزیر امور خارجه پیش از اینکه اسناد ادعایی توسط دبیرخانه شورای مبارزه با پولشویی مورد بررسی تخصصی قرار گیرد اعلام عمومی می‌کند؟ چرا خود و کشور را زیر سوال می‌برند؟»

معاون فرهنگی قوه قضاییه تاکید کرد که از ایشان [محمد جواد ظریف]، گلایه جدی داریم».

بخش‌هایی از گفت‌وگوی آقای صادقی در برنامه زنده تلویزیونی که به سخنان محمدجواد ظریف درباره پولشویی می‌پرداخت، در گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، حذف شده‌ بود.

منابع: تسنیم، رادیو فردا، برنامه تلویزیونی «متن، حاشیه» / آ.ن/ ک.ر

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG