لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۵

مرگ دست‌کم ۷۲ نفر در اثر حملات انتحاری به دو مسجد در افغانستان


مسجد دشت برچی کابل پس از حمله انتخاری

مقام‌های افغان از مرگ دست‌کم ۷۲ نفر در اثر حملات انتحاری به دو مسجد در افغانستان خبر می‌دهند. داعش مسئولیت یکی از این حملات را به عهده گرفته‌است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه (۲۹ مهر) گزارش کرده که در یکی از این حمله‌های انتحاری که در مسجد شیعیان در کابل رخ داده، تاکنون ۳۹ نفر کشته و ۴۱ تن زخمی شده‌اند.

در بیانیه وزارت کشور افغانستان در این باره آمده که این مسجد که «امام زمان» نام دارد، در غرب کابل و در منطقه «دشت برچی» قرار دارد.

آن‌طور که وزارت کشور افغانستان اعلام کرده، فرد مهاجم در آغاز نماز روز جمعه، خود را در میان نمازگزاران منفجر کرده‌است.

برخی گزارش‌ها حاکی از به رگبار بستن نمازگزاران از سوی فرد مهاجم پیش از کشیدن کمربند انفجاری خود است.

گروه دولت اسلامی (داعش)، مسئولیت حمله به مسجد شیعیان کابل را بر عهده گرفته‌است.

بر اساس این گزارش، حمله انتحاری دوم نیز در روز جمعه و به مسجد اهل سنت در ولایت غربی غور رخ داده که بر اثر آن ۳۳ تن از جمله یک فرمانده نظامی مخالف طالبان که به نظر می‌رسد هدف اصلی این حمله، وی بوده، جان باخته‌اند.

هنوز هیج فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته‌است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز اعلام کرده که این حملات نشان می‌دهد تروریست‌ها بار دیگر اقدامات خونبار خود را آغاز کرده‌اند، اما به اهداف «شوم» خود نخواهند رسید.

بیش از ۹۰ درصد جمعیت افغانستان را اهل سنت تشکیل می‌دهد و شیعیان در این کشور به عنوان اقلیت دینی محسوب می‌شوند.

حمله پیشین به مسجد شیعیان در کابل در ۲۹ سپتامبر و در حالی که شیعیان خود را برای مراسم عاشورا آماده می‌کردند، رخ داد. شش نفر در اثر این حمله کشته شدند.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل متحد، تاکنون بر اثر حملات به مساجد شیعیان یا مراسم مذهبی آنها در سال ۲۰۱۷ دست‌کم ۸۴ نفر کشته و ۱۹۴ نفر زخمی شده‌اند.

این حملات یک روز پس از حمله به پایگاه ارتش در ولایت قندهار صورت می‌گیرد که بر اثر آن ۴۳ سرباز کشته شدند. طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG