لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۹

ترامپ می‌گوید هنوز در حال بررسی موضوع دیدار با رهبر کره شمالی است


اخبار مربوط به وقایع در تلویزیون‌های همگانی کره جنوبی

دونالد ترامپ می‌گوید هنوز در حال بررسی نشست احتمالی با رهبر کره شمالی در سنگاپور است. ساعتی پیش از این سخنان، رئیس‌جمهوری کره جنوبی از رهبر کره شمالی خواسته بود تلاش لازم را انجام دهد تا دیدار برنامه‌ریزی‌شده با ترامپ، برگزار شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید او هنوز به انجام دیدار با کیم جونگ‌اون امیدوار است: «همه چیز خیلی خوب پیش می‌رود. در نتیجه ما در حال بررسی انجام دیدار ۱۲ ژوئن در سنگاپور هستیم. این مسئله تغییری نکرده، خواهیم دید چه پیش خواهد آمد». او تاکید کرده «اراده مثبت زیادی» وجود دارد و افزوده که خلع سلاح اتمی در کره «فوق‌العاده» خواهد بود.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی نیز می‌گوید در تازه‌ترین دیدار میان مون جه‌این، رئیس‌جمهوری آن کشور و رهبر کره شمالی، آقای مون از کیم جونگ‌اون خواسته است مذاکرات با دونالد ترامپ که قرار بود ۲۲ خرداد انجام شود را از دست ندهد.

دیدار غیرمنتظره رهبران دو کره، روز پنجم خرداد ماه در روستای پن‌مون‌جام، در مرز حائل نظامی میان دو کشور انجام شد. کم‌تر از یک ماه پیش، دو طرف در همین مکان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند.

مون جه‌این ابراز امیدواری کرده‌است که پیونگ‌یانگ از نشست احتمالی با رئیس‌جمهوری آمریکا «بیشترین بهره» را ببرد. خبرگزاری رسمی کره جنوبی نیز به نقل از کیم‌جونگ اون می‌گوید او مصمم به انجام مذاکرات با آقای ترامپ است.

آقایان مون و کیم در دیدار اول خود در هفتم اردیبهشت ماه، با انتشار «بیانیه پن‌مونجام» بر تعهد دو کشور برای خلع سلاح هسته‌ای در شبه‌جزیره کره و دستیابی به پیمان صلح تاکید کردند. از سال ۱۹۵۳ که جنگ کره به پایان رسیده هر دو کشور در وضعیت آتش‌بس به‌سر می‌برند و هنوز به پیمان صلح دست نیافته‌اند.

سئول می‌گوید دستیابی به صلح و خلع سلاح اتمی در صورتی ممکن است که آمریکا نیز با کره شمالی به توافق برسد.

پیش‌تر کیم جونگ‌اون از دونالد ترامپ دعوت کرده بود به مذاکره بنشینند. ترامپ نیز این دعوت را پذیرفت و اعلام کرد ۲۲ خرداد در سنگاپور به دیدار کیم می‌رود. اما از آن زمان به بعد، برخی اظهارات مقام‌های ارشد دولت آمریکا با واکنش انتقادی و نسبتا تند مقام‌های کره شمالی روبه‌رو شده بود. پیونگ‌یانگ به تاکید آمریکا بر پی‌گیری «گزینه لیبی»، یعنی نخست خلع سلاح کامل و سپس توقف تحریم‌ها، اعتراض کرده‌است. سوم خرداد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، دیدار برنامه‌ریزی‌شده خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، را به طور ناگهانی لغو کرد.

اما یک روز بعد از لغو این دیدار رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار داشت «گفت‌وگو های بسیار سازنده‌ای» با کره شمالی برای برگزاری دیدار صورت گرفته‌است؛ آنچه در کنار سخنان روز گذشته رهبر کره شمالی و اظهارات تازه ترامپ بار دیگر احتمال انجام نشست سنگاپور را تقویت کرده‌است.

بر پایه یون‌هاپ، رویترز، توئیتر|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG