لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۲۱

رهبر کره شمالی پنجشنبه با پوتین دیدار می‌کند


کیم جونگ اون و ولادیمیر پوتین قرار است درباره «راه حل‌ها برای بحران هسته‌ای کره شمالی» رایزنی کنند.

به گفته یک مقام کاخ کرملین، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت در بندر ولادی وستوک با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه دیدار و در مورد بحران هسته‌ای آن کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

به گفته کارشناسان این دیدار بخشی از اقدامات رهبر کره شمالی با هدف جلب حمایت خارجی پس از بی نتیجه ماندن اجلاس با دونالد ترامپ در ماه فوریه برای کاهش تحریم ها علیه آن کشور است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یوری اوشاکوف، یکی از مقامات دفتر ریاست جمهوری روسیه گفت این اولین اجلاس رهبران دو کشور و موضوع اصلی آن بررسی راه حل‌ها برای بحران هسته‌ای کره شمالی است.

او افزود:«در ماههای اخیر وضعیت در اطراف شبه جزیره کره کمی با ثبات تر شده که دلیل اصلی آن توقف آزمایش های موشکی و تعطیل کردن مرکز آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی است. دولت روسیه به هر شکلی که بتواند به تقویت این روند مثبت کمک خواهد کرد.»

خبرگزاری دولتی کره شمالی نیز روز سه شنبه گزارش داد این ملاقات به زودی انجام خواهد شد ولی در مورد زمان و محل آن توضیحی نداد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، کیم چانگ سون، مشاور ارشد رهبر کره شمالی روز یکشنبه در ولادی وستوک دیده شده است.

ولادی وستوک به نوار مرزی کوچک بین دو کشور بسیار نزدیک است و از مرز کره شمالی به وسیله قطار، که شیوه سفر مطلوب کیم جونگ است، می توان به این بندر سفر کرد.

دولت روسیه سالها در اقدامات بین المللی برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی مشارکت داشته و در کنار دو کره، چین، ژاپن و آمریکا عضوی از گروه مذاکرات شش جانبه بود که آخرین بار در سال ۲۰۰۹ تشکیل جلسه داد.

وزارت خارجه کره جنوبی گفت مذاکرات رهبران کره شمالی و روسیه علاوه بر بحران هسته ای همکاری های منطقه ای و مناسبات دو کشور را شامل می شود.

سخنگوی وزات خارجه کره جنوبی افزود: «دیدگاههای روسیه در مورد غیرهسته‌ای شدن شبه جزیره کره و صلح دائم در این منطقه با ما مشترک است. ما امیدواریم این ملاقات فرصتی برای کمک به یک روند مثبت باشد.»

خبرگزاری رویترز می افزاید پس از بی نتیجه ماندن اجلاس دوم رهبران کره شمالی و آمریکا در ویتنام احتمالا کیم جونگ اون می کوشد ثابت کند که رهبران خارجی مشتاق دیدار با او هستند و او به غیر از آمریکا گزینه های دیگری دارد.

اجلاس قبلی رهبران روسیه و کره شمالی در سال ۲۰۰۲ با شرکت ولادیمیر پوتین و کیم جونگ ایل پدر رهبر فعلی کره شمالی برگزار شد. کیم جونگ ایل در سال ۲۰۱۱ نیز از روسیه دیدار کرد ولی در آن زمان دمیتری مدودف رییس جمهور وقت روسیه میزبان او بود.

به گزارش برخی رسانه ها محل اجلاس رهبران روسیه و کره شمالی ساختمان دانشگاه دولتی خاور دور خواهد بود که به وسیله پلی به خاک روسیه در شهر ولادی وستوک مرتبط می شود. این پل به مناسبت اجلاس سازمان همکاریهای اقتصادی آسیا - پاسفیک در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از هم اکنون مقدمات برگزاری اجلاس در ساختمان این دانشگاه آغاز شده و اقدامات امنیتی تشدید شده است. همچنین گزارش می شود که پرچم های روسیه و کره شمالی در اطراف ساختمان ایستگاه قطار در نوار مرزی دو کشور به اهتزاز درآمده اند.

با استفاده از رویترز؛ ش.ر/خ

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG