لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۱۳

پادشاه عربستان وارد مسکو شد


این نخستین سفر یک پادشاه عربستان به روسیه در تاریخ روابط دو کشور است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان برای مذاکره با مقام های روسیه چهارشنبه ۱۲ مهرماه وارد مسکو شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این سفر در روابط ریاض و مسکو مهم است چرا که این نخستین سفر یک پادشاه عربستان به روسیه در تاریخ روابط دو کشور است.

ملک سلمان در سفر چهار روزه خود قرار است روز پنجشنبه با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه دیدار کند.

آسوشیتدپرس می گوید، موضوعاتی مانند وضعیت بهای نفت در بازارهای جهانی و همچنین جنگ داخلی سوریه از محورهای مذاکره پادشاه عربستان با رییس جمهوری روسیه است.

در همین زمینه، کاخ کرملین نیز اعلام کرده است، ولادیمیر پوتین و ملک سلمان در خصوص مسایل خاورمیانه و شمال افریقا و به ویژه درگیری ها در این منطقه مذاکره خواهند کرد.

عربستان و روسیه بر سرجنگ در سوریه اختلاف دارند. روسیه از سال ۲۰۱۵ به حمایت از بشار اسد در جنگ در سوریه مداخله کرد این در حالی است که عربستان سعودی از مخالفان حکومت سوریه حمایت می کند.

با این حال، طی سال اخیر روابط بین مسکو و ریاض بهبود یافته است. همکاری روسیه و عربستان سعودی باعث شد تا این دو کشور به همراه سایر اعضای کشورهای تولید کننده نفت، اوپک، بر سر برنامه کاهش تولید نفت با هدف تثبیت و افزایش قیمت ها توافق کنند.

قرار است ملک سلمان روز جمعه نیز با دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه دیدار کند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز چهارشنبه گفته است که عربستان سعودی یک میلیارد دلار در بخش انرژی روسیه سرمایه گذاری خواهد کرد. وی جزییات بیشتری از این سرمایه گذاری عربستان سعودی در روسیه ارائه نکرده است.

پادشاه عربستان روز شنبه روسیه را ترک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG