لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۲۲

آغاز همه‌پرسی کردستان عراق برای واجدین شرایط مقیم خارج


با وجود فشارهای جهانی برای به تعویق افتادن همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق، روز شنبه یکم مهرماه خبر رسید که صندوق‌های رأی برای این همه‌پرسی در کشورهای مختلف بیرون از اقلیم کردستان، به‌روی واجدین شرایط گشوده شده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، عراقی‌های کردتبار مقیم چین نخستین افرادی بودند که روز شنبه به صندوق‌های رأی رفته و در این همه‌پرسی شرکت کردند.

بنا بر این گزارش، داشتن گذرنامه عراقی از پیش‌نیازهای شرکت در این همه‌پرسی اعلام شده و رأی دادن به صورت آن‌لاین نیز تا سه روز ممکن خواهد بود.

شیروان زیراری، سخنگوی کمیسیون انتخاباتی کردستان عراق، با ذکر این جزئیات، به خبرنگاران گفته است که از تعداد عراقی‌های کردتبار مقیم آماری در دست نیست.

همه‌پرسی استقلال قرار است روز دوشنبه سوم مهر (۲۵ سپتامبر) برگزار شود اما فشارهای جهانی برای به تعویق افتادن این تاریخ روزافزون بوده است.

مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان عراق، قرار بود امروز، شنبه، نشستی خبری در مورد آخرین تحولات مربوط به همه‌پرسی برگزار کند اما دفتر او خبر داد که این نشست خبری به یک‌شنبه موکول شده است.

در همین حال روز شنبه خبر رسید که هیئتی از منطقه اقلیم کردستان برای گفت‌وگو با مقامات عراقی درباره این همه‌پرسی به بغداد رفته‌است.

با وجود هشدار شورای امنیت سازمان ملل در مورد اثرات «بی‌ثبات‌کننده» این همه‌پرسی بر منطقه، آقای بارزانی روز جمعه بر به تعویق نیفتادن این رفراندم تأکید کرد.

مسعود بارزانی در ورزشگاهی در اربیل خطاب به حاضران گفت: «همه‌پرسی دیگر در دست من و در دست احزاب نیست، در دستان شماست.»

در حالی که ایالات متحده آمریکا و بریتانیا خواستار به تعویق افتادن این همه‌پرسی شده‌اند، ترکیه در مرز خود با اقلیم کردستان مانور نظامی برگزار کرده و ایران نیز تهدید به بستن گذرگاه‌های مرزی خود با اقلیم کرده است.

در همین حال از شهر کرکوک که از مناطق مورد منازعه دولت بغداد با کردستان عراق است در آستانه همه‌پرسی خبرهایی از زد و خورد و درگیری گزارش می‌شود.

بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، روز شنبه تهدید کرد که واکنش کشورش به این همه‌پرسی، «ابعاد دیپلماتیک، سیاسی، اقتصادی و امنیتی» خواهد داشت.

او افزود که ترکیه گام‌های خود در این زمینه را «با همکاری نزدیک با عراق، ایران و دیگر کشورهای همسایه» برخواهد داشت.

عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران نیز روز جمعه در نشست هماهنگی وزرای امورخارجه عضو سازمان همکاری اسلامی OIC که همه ساله در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل می‌شود، مخالفت ایران با انجام همه‌پرسی در کردستان عراق را بیان کرد.

به گزارش ایرنا، وی «با تأکید بر حمایت قاطع ایران از حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت و وحدت ملی عراق در چارچوب قانون اساسی این کشور، بار دیگر مخالفت صریح دولت جمهوری اسلامی ایران با انجام همه‌پرسی در اقلیم کردستان را بیان کرد.»

XS
SM
MD
LG