لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۳۶

امیر کویت چهارشنبه به عراق می‌رود


در حالی شیخ صباح احمد الجابر الصباح به عراق سفر می‌کند که به دنبال حمله به نفتکش‌ها، تنش به طور بی سابقه‌ای در منطقه افزایش یافته است.

گزارش ها حاکی است که شیخ صباح احمد الجابر الصباح،امیر کویت، روز چهارشنبه ۲۹ خرداد در راس یک هیئت بلند پایه به بغداد سفر می‌کند.

خبرگزاری دولتی کویت می‌گوید، در حالی شیخ صباح احمد الجابر الصباح به عراق سفر می‌کند که به دنبال حمله به نفتکش‌ها، تنش به طور بی سابقه‌ای در منطقه افزایش یافته است.

طی هفته‌های اخیر به دنبال حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان تنش در منطقه وارد مرحله تازه‌ای شده است. به چهار نفتکش و کشتی ماه گذشته در بندر فجیره امارات حمله شد که خسارت‌هایی به شناورها وارد کرد اما به کسی آسیب نرساند.

همچنین دو نفتکش حامل میعانات گازی، شامل کشتی نروژی «فرونت التر» و کشتی ژاپنی «کوکوکا کاریجس»، صبح پنج‌شنبه گذشته در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند.

کویت بدون متهم کردن کشوری این حملات را تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه دانسته است.

امیر کویت طی سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای میانجیگری برای کاهش در منطقه انجام داده است.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق اواخر اردیبهشت در جریان سفر به کویت گفته بود که در خصوص میانجیگری بین ایران و آمریکا با امیر کویت گفت‌وگو خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی کویت می‌گوید، این دومین سفر شیخ صباح احمد الجابر الصباح به عراق به عنوان امیر کویت است.

حمله راکتی به پایگاه نظامی شمال عراق

ارتش عراق سه شنبه ۲۸ خرداد اعلام کرده است،یک پایگاه نظامی عراق محل استقرار نیروهای آمریکایی در شهر موصل با یک راکت مورد حمله قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، ارتش عراق می‌گوید، این راکت یک کاتیوشا کوتاه برد بود و تلفاتی درپی نداشته است. این دومین حمله طی ۲۴ ساعت به پایگاه‌های نظامی عراق است.

یک فرمانده نظامی در موصل گفته است، این راکت در فضای باز فرود آمد و هیچ خسارت و تلفانی نداشت.

اما منابع امنیتی به رویترز گفته اند که دو راکت به داخل این پایگاه نظامی اصابت کرده است.

پایگاه نظامی التاجی در شمال بغداد که نیروهای عراقی و آمریکایی در آن مستقر هستند، هم شب گذشته با راکت مورد حمله قرار گرفت.

با استفاده از گزارش رویترز؛ خ/ت
XS
SM
MD
LG