لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۱۴

حساب کاربری حزب‌الله لبنان در فیس‌بوک و توییتر مسدود شد


دو روز پس از انتشار فیلمی تازه از ربودن دو سرباز اسرائیلی، گروه حزب‌الله لبنان روز شنبه، دوم تیرماه، اعلام کرد که حساب کاربری این گروه در دو شبکه اجتماعی فیس‌بوک و توییتر «به طور ناگهانی» مسدود شده است.

حزب‌الله روز شنبه در کانال تلگرامی خود خبر داد که بسته شدن حساب کاربری رسمی این گروه در فیس‌بوک و توییتر از روز جمعه، اول تیر، «بدون اخطار پیشین» اتفاق افتاده است.

ستاد تبلیغات و اطلاع‌رسانی نیروهای شبه‌نظامی حزب‌الله که در عملیات جنگی در سوریه مشارکت دارند، مشمول این مسدودیت شده است.

حزب‌الله با متهم کردن دو شبکه اجتماعی که مقر اصلی آنها در آمریکا است به تلاش برای بستن حساب این گروه افزود که صفحات مسدود شده در امر اطلاع‌رسانی حزب‌الله اهمیت زیادی دارند.

حزب‌الله کاربران خود را به استفاده از صفحات دیگر مرتبط با این گروه در شبکه های اجتماعی دعوت کرده است.

با وجود بسته شدن حساب‌های رسمی حزب‌الله در فیس‌بوک و توییتر، صفحات متعدد دیگری که مرتبط با حزب‌الله هستند، هنوز فعالیت می‌کنند.

در همین حال، رسانه‌های لبنان از جمله روزنامه المستقبل افزوده‌اند که فیس‌بوک و توییتر هنوز به این امر واکنش نشان نداده‌اند.

فیس‌بوک اواخر سال ۲۰۱۷ نیز صفحه اصلی کاربری حزب‌الله در این شبکه را برای زمانی کوتاه بست.

بسته شدن حساب کاربری حزب‌الله در فیس‌بوک و توییتر یک روز پس از اقدام حزب‌الله در انتشار فیلمی تازه از ربودن دو سرباز اسرائیلی در تابستان سال ۲۰۰۶ اتفاق می‌افتد.

حزب‌الله روز پنج‌شنبه، ۳۱ خرداد، فیلم تازه مربوط به ربودن الداد رگو و اهود گلدواسر را بعد از حمله شبه نظامیان خود به خاک اسرائیل، که به جنگ ۳۴ روزه ارتش اسرائیل و حزب‌الله در آن سال منجر شد، منتشر کرد.

هنوز مشخص نیست که میان انتشار این فیلم تازه در صفحات کاربری حزب‌الله در فیس‌بوک و توییتر، با بسته شدن صفحات این گروه ارتباطی هست یا خیر.

حزب‌الله که در اوایل دهه هشتاد میلادی، با یاری مستقیم جمهوری اسلامی ایران، از جمله برای برپایی حکومت اسلامی در لبنان ومبارزه با «امپریالیسم» و اسرائیل برپا شد، در حالی که از سوی ایران و عوامل محدودی «مقاومت» نامیده می شود، از سوی آمریکا، اسرائیل و امیرنشین‌های خلیج فارس سازمانی «تروریستی» تلقی می‌شود.

با وجود این، حزب‌الله مانند بسیاری از سازمان های شبه نظامی فعالیت گسترده ای در شبکه‌های اجتماعی دارد.

میری رگو، وزیر فرهنگ و گیلعاد اردان، وزیر امنیت داخلی اسرائیل، در دوره اخیر در دیدار با بنیانگذاران و مسئولان شبکه های اجتماعی مهم آمریکایی، از آنها خواسته بودند که حساب کاربری گروه‌های «تروریستی» و حامیان «ترور» را مسدود کنند و بارها از این که این خواسته بی‌پاسخ مانده، گلایه و انتقاد کرده‌اند.

حزب‌الله در انتخابات اخیر پارلمانی لبنان، ۱۳ کرسی از ۱۲۸ کرسی را به دست آورد، اما نظر به آرایش جدید سیاسی نیروهای هم‌پیمان با آن، ظاهرا در صحنه سیاست این کشور قوی‌تر شده است.

منبع: روزنامه المستقبل چاپ لبنان، شبکه‌های اجتماعی، رادیوفردا/ م. ف./ ف. دو.

دیدن نظرات (۳۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG