لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۳۸

رهبر حزب‌الله لبنان مرگ اعضای این گروه در یمن را تکذیب کرد


نزدیک به یک هفته پس از انتشار خبری درباره مرگ اعضای حزب‌الله لبنان در یمن، رهبر این گروه روز جمعه، هشتم تیرماه، تکذیب کرد که افرادی از این گروه در کنار حوثی‌های یمن کشته شده‌اند.

این تکذیبیه پس از آن منتشر می‌شود که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که در یمن حضور نظامی دارد اعلام کرد که هشت عضو حزب‌الله در یمن جان باخته‌اند.

به گفته روابط عمومی ائتلاف، در میان این هشت عضو گروه حزب‌الله که در استان صعده در شمال یمن «کشته شده‌اند» یک فرمانده نیز حضور داشته است.

تهران در جنگ داخلی یمن از شورشیان شیعه حوثی حمایت می‌کند که صنعا، پایتخت این کشور، را در اختیار گرفته‌اند، اگرچه جمهوری اسلامی همواره اتهام تأمین اسلحه برای حوثی‌ها را رد کرده‌ است.

در همین حال گروه حزب‌الله که توسط جمهوری اسلامی تامین مالی می‌شود در سوریه حضور دارد و هرگز این حضور را کتمان نکرده است، اما رهبر حزب‌الله در گذشته هر گونه حضور افراد خود در یمن را تکذیب کرده است.

اما، به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیخ حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، این بار از پاسخ دادن صریح درباره حضور در یمن سر باز زده و تنها مرگ افراد خود در این کشور را تکذیب کرده است.

این در حالی است که باشگاه خبرنگاران جوان ایران روز جمعه در گزارشی به نقل از آقای نصرالله گفت که این گروه نیرویی به یمن اعزام نکرده است.

این باشگاه خبری به نقل حسن نصرالله نوشت: «به دروغ گفتند که تعدادی از نیرو‌های ایران و حزب‌الله لبنان را کشته یا اسیر کرده‌اند؛ در حالی که ما هیچ نیرویی به یمن اعزام نکرده‌ایم.»

در مقابل ائتلاف عربی که با نیروهای مخالف حکومت یمن یعنی حوثی‌های شیعه می‌جنگد بارها حزب‌الله و جمهوری اسلامی را به حمایت نظامی از حوثی‌ها متهم کرده است.

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی، روز دوشنبه هفته گذشته ضمن اعلام خبر مرگ اعضای حزب‌الله در یمن اشاره کرد که این نخستین بار نیست که این گروه در یمن تلفات می‌دهد.

پیش از رهبر حزب‌الله، محمد البخیتی، عضو شورای سیاسی انصارالله، نام رسمی حوثی‌های یمن، نیز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک مرگ نیروهای حزب‌الله در استان صعده را تکذیب کرده بود.

عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی نظامی علیه حوثی‌ها از مارس ۲۰۱۵ تاکنون دست به نبردی درازمدت در یمن زده‌ است. یاض دولت عبدربه منصور هادی را به رسمیت می‌شناسد و از استقرار دولت او در یمن حمایت می‌کند.

منابع: خبرگزاری فرانسه، باشگاه خبرنگاران جوان/ ف. دو.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG