لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۱۹

میشل عون ثبات امنیتی، اقتصادی، و سیاسی لبنان را «خط قرمز» عنوان کرد


میشل عون برای ارزیابی شرایط امنیتی لبنان با وزیران دولتش و نیز مقام‌های امنیتی تشکیل جلسه داد.
میشل عون برای ارزیابی شرایط امنیتی لبنان با وزیران دولتش و نیز مقام‌های امنیتی تشکیل جلسه داد.

سلیم جریصاتی، وزیر دادگستری لبنان، روز دوشنبه ۱۵ آبان، پس از دیدار با میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، درباره استعفای ناگهانی نخست‌وزیر آن کشور، از تاکید آقای عون بر ثبات کشور به عنوان «خط قرمز» خبر داد.

به گزارش تلویزیون العربیه، سعد حریری، نخست وزیر لبنان، دو روز پس از استعفایش روز دوشنبه در ریاض با پادشاه عربستان سعودی، ملک سلمان بن عبدالعزیز، دیدار کرد.

پیشتر آقای حریری در نطقی تلویزیونی با اشاره به «طرح ترور» خود، ایران و متحدش، حزب‌الله لبنان، را به ایجاد نزاع در جهان عرب متهم کرده بود.

ایران در واکنش ضمن رد سخنان آقای حریری، استعفای او را «سناریوی دیگری برای ایجاد تنش در لبنان و منطقه» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استعفای آقای حریری، ساختار سیاسی بیروت را شگفت‌زده و دولت ائتلافی لبنان را سرنگون کرد ضمن اینکه بحران سیاسی جدیدی را در این کشور کلید زد. به این ترتیب لبنان درمیانه میدان رقابت منطقه‌ای میان عربستان‌سعودی و ایران قرار گرفت.

همزمان میشل عون برای ارزیابی شرایط امنیتی لبنان با وزیران دولتش و نیز مقام‌های امنیتی تشکیل جلسه داد. به گفته دفتر ریاست جمهوری لبنان، آقای عون گفته است که رهبران سیاسی برای حفظ آرامش، تقویت امنیت و همبستگی ملی از خود همراهی نشان داده‌اند.

وزیر دادگستری لبنان در نشست خبری که پس از دیدارش با میشل عون برگزار شد گفت که رئیس‌جمهوری لبنان تا پیش از بازگشت سعد حریری به کشور دست به هیچگونه اقدامی درباره استعفای نخست وزیر نخواهد زد. به گفته سلیم جریصاتی، آقای عون ثبات امنیتی، اقتصادی، و سیاسی را «خط قرمز» خود عنوان کرده است.

وزیر دادگستری لبنان گفت: « رئیس جمهور منتظر بازگشت حریری و شنیدن ماجرا از خود اوست...چرا که استعفا از هر نظر باید داوطلبانه باشد».

استعفای ناگهانی حریری در نطق تلویزیونی که از طریق تلویزیون العربیه پخش شد موجب انتقادها و گمانه‌زنی‌هایی در بیروت شد که از آنجمله مورد تردید قرار گرفتن داوطلبانه بودن این استعفا بوده است.

بر پایه نظام سیاسی نخست‌وزیر لبنان باید از میان سیاستمداران اهل سنت انتخاب شود و مشخص نیست که کدام چهره از حیث میزان نفوذ قادر است با آقای حریری برابری کند.

XS
SM
MD
LG