لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۸

متیس: کره شمالی در حال ساختن موشک هایی است که همه نقاط جهان را تهدید می کند


ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا، روز سه شنبه هفتم آذرماه گفته است،کره شمالی در حال ساخت موشکی هایی است که می تواند تهدیدی برای همه نقاط جهان باشند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر دفاع آمریکا گفته است،صادقانه باید بگویم موشک (بالیستیکی که کره شمالی روز چهارشنبه آزمایش کرد) به ارتفاعی رسید که بالاتر از ارتفاع موشک های آزمایش شده قبلی این کشور بود.

طبق این گزارش،‌ کره شمالی به توقف ۱۰ هفته ای در آزمایش های خود با شلیک یک موشک قاره پیما در بامداد روز چهارشنبه به وقت شرق آسیا پایان داد.

این در حالی است که جیمز متیس در جریان نشستی به همراه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید گفته است: کره شمالی صلح جهانی، صلح منطقه و «قطعا ایالات متحده » را به مخاطره انداخته است.

دونالد ترامپ در این نشست در روز سه شنبه هفتم آذرماه گفته است: این یک موقعیت است و ما آن را اداره خواهیم کرد.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع آمریکا می گوید، براوردهای اولیه حاکی از آن است که موشک شلیک شده در روز چهارشنبه پس از طی مسافتی در حدود هزار کیلومتر طی کرده است.

وزیر دفاع ژاپن هم می گوید، موشکی که کره شمالی روز چهارشنبه آزمایش کرد پس از رسیدن به ارتفاع جوی در حدود ۴۰۰۰ کیلومتری به قسمت های کوچکتری تقسیم شده و درآب های «منطقه اقتصادی» ژاپن سقوط کردند.

این در حالی است که وزارت دفاع کره جنوبی می گوید، این موشک به ارتفاع جوی ۴۵۰۰ کیلومتری رسید و توانسته است مسیری ۹۶۰ کیلومتری را طی کند.

در همین حال، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه نیز گفته است، گزینه دیپلماتیک الان همچنان قابل اجرا است. ایالات متحده خود را به متعهد می داند که به راه حلی صلح آمیز برای غیر هسته ای کردن و پایان دادن به اقدامات خصومت آمیز کره شمالی، دست یابد.

به گزارش رویترز قرار است روز چهارشنبه شورای امنیت در نشستی به موضوع آزمایش موشکی اخیر کره شمالی بپردازد.

کره شمالی تقریبا از اواخر شهریورماه آزمایش های موشکی خود را متوقف کرده بود.

پیونگ یانگ هفته گذشته تصمیم دولت دونالد ترامپ برای قرار دادن نام کره شمالی در فهرست کشورهای حامی تروریسم را تقبیح کرد و آن را «تحریک‌آفرینی و تخلفی جدی» توصیف کرد.

رویترز می گوید، آزمایش موشکی تازه کره شمالی باعث خواهد شد تا دولت آمریکا تحریم‌های شدیدتری علیه پیونگ یانگ وضع کند، هرچند کارشناسان نسبت به ایجاد تنش بیشتر در پیامد این تحریم‌ها ابراز نگرانی می‌کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG