لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۲

دو سناتور آمريکايی از عمليات ايران در مرز کردستان عراق انتقاد کردند


سناتور جان مک کین و سناتور جو لیبرمن
سناتور جان مک کین و سناتور جو لیبرمن
جان مک کين، سناتور جمهوريخواه از «آريزونا»، و سناتور جو ليبرمن، سناتور مستقل از «کانکتيکت»، دربيانيه مشترکی از اقدام ایران در گلوله باران مناطق مرزی خاک اقلیم کردستان عراق انتقاد کرده و نسبت به پيامدهای چنين اقداماتی هشدار داده اند.

در بيانيه مشترک اين دوسناتور آمريکايی آمده است:«ما عميقا از اقدامات حکومت ايران درگلوله باران منطقه کردستان عراق ابراز نگرانی می کنيم. اقدامی که به کشته و مجروح شدن شهروندان بی گناه منجرشده و خانواده ها را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود کرده است.»

سپاه پاسداران از ماه گذشته عملياتی را برای سرکوب نيروهای وابسته به حزب حيات آزاد کردستان، پژاک، که عليه نيروهای امنيتی و انتظامی جمهوری اسلامی می جنگند آغاز کرده و به گلوله باران پايگاه های اين گروه در خاک کردستان عراق پرداخته است.

مقام های محلی کردستان عراق و سازمان های بين المللی مربوط به آوارگان اوايل مردادماه اعلام کردند که بيش از ۲۰۰ خانوار کرد در جريان گلوله باران روستاهای کردستان عراق آواره شده اند.

جان مک کين و جو ليبرمن در بيانيه خود که در يازدهم اوت منتشرشده، تصريح کرده اند:«دولت ايران می بايست گلوله باران اين مناطق را فورا متوقف کرده و همانطور که رهبران عراقی در بغداد و اربيل مکررا در خواست کرده اند، حق حاکميت اين کشور را به رسميت بشناسند.»

جان مک کين و جو ليبرمن اقدام ايران در گلوله باران مناطقی از مرزی کردستان عراق را در راستای سياست ها جمهوری اسلامی برای ايجاد بی ثباتی عراق ارزيابی کرده اند.

اين دو سناتور آمريکايی در بيانيه خود تصريح کرده اند:«تا به امروز، دولت ايران به آموزش، تامين مالی و نظامی و هدايت گروهای افراطی ادامه است، گروه هايی که توان دولت عراق برای کنترل قلمرويش را تهديد می کنند.»

جان مک کين و جو ليبرمن اضافه کرده اند:«اکنون زمان آن فرا رسيده است که به رهبران ایران گوشزد کرد، اگر آنها به مسير کنونی، در ايجاد بی ثباتی در عراق، کشتار نيروهای آمريکايی، حمايت از تروريسم و معامله پنهانی با القاعده ادامه دهند، با عواقب سخت چنين رويکردی روبه رو خواهند شد.»

اين دو سناتور همچنين هشدار داده اند:«درگذشته حکومت های ديکتاتوری و گروه های افراطی عزم و ارداه امريکا را دست کم گرفتند. رهبران ايران عاقل باشند و چنين اشتباهی را تکرار نکنند.»

در حالی اين دو سناتور از عمليات ايران در مرزهای کردستان عراق انتقاد کرده اند که روز چهارشنبه ۱۸ اوت يک فرمانده نظامی ايران گفته است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عمليات نظامی خود عليه نيروهای پژاک در مرز کردستان عراق ادامه خواهد داد.

حميد احمدی، از فرماندهان سپاه پاسداران، با رد گلوله باران روستاهای کردنشين عراق گفته است: «ما به هيچ وجه روستاها را گلوله باران نخواهيم کرد. ما به دقت پايگاه های مخفی تروريستی را هدف قرار می دهيم. حتی اگر بدانيم که يک تروريست در نزديکی روستايی حضور دارد، ما آن محل را گلوله باران نخواهيم کرد.»

حسين ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی ناجا نيز روز چهارشنبه گفته است:«حکومت اقليم کردستان عراق توان کنترل مرزها را ندارد بنابراين از دولت مرکزی عراق می خواهيم از تحرکات تروريستی اين گروهک عليه ايران جلوگيری کند.»

سپاه پاسداران می گويد طی عمليات های اخير «۵۰ نفر» از نيروهای گروه پژاک «در آن سوی مرز کشته شده اند.»

براساس گزارش رسانه های ايران طی اين عمليات شماری از اعضای سپاه پاسداران نيز کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG