لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۵

وحشت مردم در پی وقوع زمین‌لرزه قوی در جنوب و مرکز مکزیک


عکس مربوط به زلزله شهریورماه

کمتر از پنج ماه بعد از زمین‌لرزه‌ای که در کشور مکزیک صدها کشته بر جای گذاشت، مرکز و جنوب این کشور بار دیگر در روز جمعه، ۲۷ بهمن‌ماه، شاهد زمین‌لرزه‌ای قوی به اندازه ۷.۲ در مقیاس ریشتر بود.

حدوداً یک ساعت بعد نیز پس‌لرزه‌ای به شدت ۵.۹ در مقیاس ریشتر در مکزیک احساس شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه‌های محلی مکزیک گزارش می‌دهد که این زلزله شدید قربانی برجا نگذاشته و هیچ ساختمانی نیز فرو نریخته است.

با این همه تجربه زمین‌لرزه‌های شدید شهریورماه سال جاری باعث وحشت و نگرانی مردم مکزیک شد و مقامات دولتی از بازگشایی پناهگاه‌های اضطراری خبر دادند.

اواخر شهریورماه سال جاری زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۷.۱ ریشتر در مرکز مکزیک رخ داد که نزدیک به ۲۵۰ کشته و دو هزار زخمی و مجروح بر جای گذاشت.

آخرین آمار قربانیان این زلزله ۴۶۵ نفر اعلام شد.

زلزله شهریورماه در سالگرد زمین‌لرزه عظیم سال ۱۹۸۵ روی داد که بر اثر آن هزاران نفر کشته شدند و خاطره آن هنوز در مکزیک زنده است. تمرين آمادگی مقابله با زلزله که هر سال روز ۱۹ سپتامبر اجرا می‌شود درست چند ساعت قبل از وقوع این زمین‌لرزه برگزار شده بود.

کمتر از دو هفته پیش از آن نیز زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۸.۲ ریشتر در دو ایالت اوآخاکا و چیاپاس ۹۶ کشته بر جای گذاشته بود.

تجربه این دو زلزله و شدت زلزله تازه که در سه ایالت دیگر مکزیک نیز احساس شد مردم وحشت‌زده را به خیابان‌ها کشاند.

روز جمعه دو شهر در نزدیکی مرکز این زمین‌لرزه تازه که در ایالت جنوبی اوآخاکا قرار داشت از وارد شدن خسارت به چند ساختمان خبر دادند.

سازمان زمین‌شناسی آمریکا عمق این زمین‌لرزه را حدود ۲۵ کیلومتری سطح زمین اعلام کرد.

مقامات مربوطه در مکزیک در ایالاتی که زلزله در آنها حس شده بود بلافاصله به بازرسی ساختمان‌هایی پرداختند که به‌ویژه در زلزله شهریورماه آسیب دیده بودند و بیم ریزش آنها می‌رفت.

در پی وقوع زمین‌لرزه روز جمعه، رئیس جمهور مکزیک در یک توئیت اعلام کرد که به دلیل شدت این زمین‌لرزه کمیته ملی امور اضطراری این کشور بلافاصله فعال شده است.

XS
SM
MD
LG