لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۴۲

احضار محمدرضا خاتمی به دادسرا به دلیل سخنانش درباره «تقلب» در انتخابات ۸۸


محمدرضا خاتمی می‌گوید تنها در صورتی که همه آراء انتخابات ۸۸ را می‌شمردند «تقلب» مشخص می‌شد.

خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه ۱۳ آذر خبر داد که محمدرضا خاتمی دبیرکل سابق حزب جبهه مشارکت، به دلیل سخنانش درباره «تقلب» در انتخابات سال ۸۸ از طریق افزوده شدن هشت میلیون رای به کل آرا، به دادسرا احضار شده است.

محمدرضا خاتمی، پیش ازاین در یک مصاحبه تصویری گفته بود، که در انتخابات سال ۸۸ «حتما تقلب» شده اما این «تقلب» در صندوق‌های رای انجام نشده بلکه در ستاد انتخابات کشور، به مجموع آرا هشت میلیون رای اضافه شده است.

وی گفته بود: «ما معتقد بودیم که انتخابات در حالت عادی به دور دوم می‌رفت و رای آقای احمدی‌نژاد بیشتر بود».

نایب رئیس مجلس ششم تاکید کرده بود که «گفته می‌شود در کل کشور ۳۹ میلیون رای دادند، در حالی که آرای صندوق‌ها ۳۲ میلیون بوده» است.

این فعال سیاسی همچنین گفته بود که مستندات این ادعایش سخنانش برخی از چهره‌های سیاسی است که از جناح همفکر اصلاح‌طلبان نیستند اما آنان «حاضر نیستند» به صورت علنی این موضوع را بیان کنند.

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی خواستار ابطال اين انتخابات شده بودند اما شورای نگهبان تنها تعدادی از صندوق ها را بازشماری کرد.

به گفته محمدرضا خاتمی، اما تنها در صورتی که همه آرا را می‌شمردند «تقلب» مشخص می‌شد.

خبرگزاری فارس ضمن خبر احضار آقای خاتمی نوشته که «طبق قاعده جدید قوه قضائیه مقرر شده است چنانچه افراد حقیقی یا حقوقی ادعاها یا اتهام‌زنی‌هایی را متوجه سایرین کنند باید ظرف مدت ده روز،‌ اسناد و مدارک خود را ارائه نمایند».

پس از سخنان محمد جواد ظریف درباره پولشویی گسترده در ایران نیز دادستان کل کشور از وزیر خارجه ایران خواسته بود تا مستندات خود در این زمینه به این نهاد اعلام کند.

پس از آن محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، اعلام کرد نامه ۱۲ صفحه‌ای آقای ظریف «فاقد مستندات» است.

با استفاده از خبرگزاری‌فارس، برنامه اینترنتی رودررو و رادیو فردا /ا.م / ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG