لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۰۳

رسانه‌های آمریکا: دمکرات‌ها تحقیقات برای استیضاح ترامپ را آغاز می‌کنند


قرار است نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان شروع تحقیقات درباره استیضاح ترامپ را اعلام کند.

رسانه‌های آمریکایی روز سه‌شنبه دوم مهرماه خبر دادند که دمکرات‌های کنگره تحقیقات درباره استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، را آغاز می‌کنند.

روزنامه واشینگتن‌پست خبر داد که نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان، قرار است به زودی آغاز تحقیقات درباره استیضاح دونالد ترامپ را اعلام کند.

بحث درباره استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا پس از افشای اخباری درباره تماس تلفنی ترامپ و وولودیمیر زلنسکی رئيس‌جمهوری اوکراین اوج گرفته است.

دمکرات‌ها ترامپ را متهم کرده‌اند که برای کسب اطلاعات زیان‌بار علیه جو بایدن، رقیب انتخاباتی‌اش، رئيس‌جمهوری اوکراین را تحت فشار قرار داده است.

آقای ترامپ پذیرفته که با همتای اوکراینی‌اش درباره جو بایدن صحبت کرده است ولی تاکید کرد که «کار اشتباهی نکرده» و «تهدید به استیضاح را اصلا جدی نمی‌گیرد».

رئيس‌جمهوری آمریکا گفته که روز چهارشنبه سوم مهرماه متن مکالمه‌اش با آقای زلنسکی را منتشر می‌کند.

در همین حال، جو بایدن روز سه‌شنبه گفت اگر ترامپ با تحقیقات کنگره درباره مکالمه تلفنی‌اش با رئیس‌جمهوری اوکراین همکاری نکند، کنگره باید روند استیضاح وی را به جریان بیاندازد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که دمکرات‌های بیشتری در کنگره آمریکا خواستار آغاز تحقیقات درباره استیضاح رئیس‌جمهوری شده‌اند.

اصل ماجرا به فعالیت‌های اقتصادی هانتر بایدن، پسر جو بایدن، در اوکراین باز می‌گردد. سابقه این فعالیت‌ها به سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد. در آن زمان، جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئيس‌جمهوری وقت آمریکا بود.

آقای ترامپ، بایدن را متهم کرده که در آن دوران به حفظ موقعیت پسرش کمک کرده و باید درباره فعالیت مالی ‌آنها تحقیق صورت گیرد.

بر اساس نظرسنجی‌های انتخاباتی، جو بایدن یکی از مهم‌ترین رقبای انتخاباتی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا هستند.

اعضای دمکرات کنگره می‌گویند رفتار آقای ترامپ برای کسب اطلاعات علیه بایدن غیرقانونی بوده است.

روزنامه واشینگتن‌پست روز ۲۹ شهریور امسال در گزارشی به نقل از یک افشاگر که گفته شده یک «مقام اطلاعاتی» است، خبر داد ترامپ از مقام‌های اوکراینی خواسته که اطلاعاتی درباره فعالیت‌های اقتصادی بایدن در اوکراین به او بدهند و در مقابل، ترامپ حمایت نظامی از این کشور را بیشتر خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز روز دوم مهر به نقل از آدام شیف، رئیس دمکرات کمیته امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان، خبر داد که این «مقام اطلاعاتی» قصد دارد در این کمیته حاضر شود و شهادت دهد.

در صورت تصویب استیضاح رئیس‌جمهوری در مجلس نمایندگان که در کنترل دمکرات‌هاست، آقای ترامپ در مجلس سنا محاکمه خواهد شد.

به گزارش سی‌‌ان‌ان از مجموع ۲۳۵ عضو دمکرات مجلس نمایندگان، ۱۶۰ نماینده به علاوه یک نماینده سابق جمهوریخواه از استیضاح حمایت خواهند کرد.

با این حال، آغاز روند استیضاح رئیس‌جمهوری در آستانه برگزاری انتخابات، به خصوص بدلیل احتمال بسیار ضعیف محکومیت آقای ترامپ در مجلس سنا، پیچیده خواهد بود. اکثریت مجلس سنا در اختیار جمهوریخواهان است.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG