لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۰۸

تایید مسمومیت الکسی ناوالنی؛ مرکل: عاملان این کار باید شناسایی شوند


الکسی ناوالنی روز شنبه به بیمارستانی در آلمان منتقل شد.

پزشکان آلمانی روز دوشنبه سوم شهریور تایید کردند که آلکسی ناوالنی، سیاستمدار سرشناس مخالف دولت روسیه، مسموم شده است.

در همین حال، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم از روسیه خواسته درباره حمله شیمیایی به این منتقد حکومت ولادیمیر پوتین تحقیق کرده و عاملان این اقدام را شناسایی و تحت تعقیب قضایی قرار دهد.

آنگلا مرکل و هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در بیانیه مشترکی گفته‌اند، کسانی مسئول این کار بودند باید شناسایی و پاسخگو شوند.

پزشکان آلمانی می‌گویند، نتایج آزمایش‌هایی که در بیمارستانی در شهر برلين روی الکسی ناوالنی انجام شده نشان می‌دهد که او مسموم شده است. ولی پزشکان می‌گویند که در حال حاضر خطری جان او را تهدید نمی‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس بیمارستان چریته که آقای ناوالنی از روز شنبه و پس از انتقال از روسیه در آنجا بستری است در بیانیه‌ای گفت که اثر مواد آنتی کولینستراسه در بدن او مشاهده شده است.

آنتی کولینستراسه موادی است که در ترکیب چندین دارو به کار برده می شود ولی در عین حال در کود شیمیایی و گازهای مخرب سیستم عصبی نیز وجود دارد. پزشکان بیمارستان چریته افزودند٬ هنوز نتوانسته‌اند دقیقا مشخص کنند که آقای ناوالنی با چه ماده‌ای مسموم شده است.

این بیمارستان در بخشی از بیانیه خود گفت: «بیمار هنوز در بخش مراقبت‌های ویژه و درحالت کما است. وضعیت او وخیم است ولی در حال حاضر خطری جان او را تهدید نمی‌کند.»

آنکلا مرکل، صدر اعظم آلمان شخصا کمک دولت آلمان برای معالجه آقای ناوالنی را اعلام کرد و ماموران پلیس و نهادهای امنیتی فدرال محافظت از او را برعهده گرفته اند.

سخنگوی صدر اعظم آلمان روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت:«کاملا واضح است که پس از ورود او به آلمان باید اقدامات حفاظتی لازم انجام شود. آقای ناوالنی بیماری است که به احتمال فراوان مسموم شده است.»

او در مورد وضعیت جسمانی آقای ناوالنی اظهارنظر نکرد ولی دیرک ویس مسئول امور اروپای شرقی در دولت آلمان به یکی از شبکه‌های تلویزیون این کشور گفت:«وضعیت او وخیم ولی با ثبات است. او بهترین معالجات و مراقبت را دریافت می کند.»

هواداران آقای ناوالنی معتقدند چایی که او نوشیده حاوی سم بوده و دولت روسیه را مسئول مسموم کردن و تاخیر در انتقال او به آلمان می دانند.

پزشکان در روسیه گفته بودند که هیچ اثری از مواد سمی در بدن او مشاهده نشده است. کاخ کرملین تاکنون در مورد ادعای مسمومیت آقای ناوالنی هیچ واکنشی نشان نداده است.

مشاوران و همکاران آقای ناوالنی هفته گذشته درخواست انجام تحقیقات جنایی در مورد این حادثه را به نهادهای مسئول تسلیم کردند ولی کمیته تحقیقات فدرال روسیه تا روز دوشنبه هیچ اقدامی انجام نداده است.

ایلیا یاشین، سیاستمدار مخالف دولت روسیه و از متحدان آقای ناوالنی روز دوشنبه در یک پیام ویدئویی از نهادهای قضایی و انتظامی روسیه خواست در مورد «اقدام علیه جان یک شخصیت شناخته شده» و احتمال دخالت ولادیمیر پوتین در این حادثه تحقیق کنند. او در پیام خود افزود:«این پوتین است که از این حملات بی‌پایان بهره می برد.»

سفیر آمریکا در مسکو گفت پرونده ناوالنی یکی از موضوعات مذاکره معاون وزیر خارجه آمریکا با مقامات روسیه خواهد بود که روز سه شنبه در مسکو آغاز می شود. او افزود:«اگر مسمومیت آقای ناوالنی تائید شود این یک حادثه مهم در روسیه خواهد بود.»

روز یکشنبه همسر آقای ناوالنی و یکی از مشاورانش از او در بیمارستان برلین دیدار کردند ولی با خبرنگاران صحبت نکردند.

الکسی ناوالنی، یکی از سرسخت‌ترین منتقدان ولادیمیر پویتین روز پنجشنبه در طول پرواز از سیبری به مسکو ناگهان به شدت بیمار شد و پس از توقف اضطراری هواپیما در شهر اومسک به بیمارستان منتقل شد.

خانواده و مشاوران آقای ناوالنی بر انتقال او به خارج از کشور تاکید می‌کردند و بالاخره پس از دو روز مقاومت دولت روسیه خواست آنها را پذیرفت و او به برلین منتقل شد.

پزشکان در روسیه روز دوشنبه گفتند آزمایش‌ها در دو آزمایشگاه جداگانه هیچ اثری از مواد سمی در بدن آقای ناوالنی پیدا نکرده است.

رئیس بیمارستان شهر اومسک درعین حال ادعای همکاران آقای ناوالنی در مورد همکاری مقامات این بیمارستان با نهادهای امنیتی روسیه را تکذیب کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG