لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۴۴

نتانیاهو با پوتین درباره سوریه و تحولات منطقه مذاکره کرد


نتانیاهو در کنار پوتین در رژه هفتاد و سومین سال پیروزی قوای متفقین بر نازی‌ها در جنگ جهانی دوم در میدان سرخ مسکو

نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت گفته است: «دلیلی ندارد که فکر کند روسیه به منافع اسرائیل لطمه می‌زند و یا آزادی عمل اسرائیل را در سوریه محدود خواهد کرد».

بنیامین نتانیاهو که به روسیه سفر کرده است، در پایان دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه سخن می گفت.

اشاره نخست وزیر اسرائیل به سامانه‌های دفاع هوایی روسی مستقر در سوریه است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نتانیاهو در پی گفت و گو با رهبر روسیه افزود در این دیدار «دلایل محفوظ بودن حق اسرائیل را برای دفاع از خود در برابر تجاوزگری ایران از خاک سوریه علیه اسرائیل ارائه کرده است».

او در آغاز این دیدار نیز تکرار کرد که ایران کشور او را به نابودی تهدید کرده است.

این هشتمین سفر نتانیاهو به روسیه در دو سال و نیم حضور نظامیان روسیه در سوریه بود. وی پیش تر گفته بود که دیدار این بارش با رهبر روسیه برای هماهنگی میان ارتش روسیه (در سوریه) با ارتش اسرائیل «مهم است».

نخست وزیر اسرائیل چهارشنبه در کنار رئیس جمهوری چین و چند رهبر دیگر مهمان آقای پوتین برای حضور در رژه هفتاد و سومین سال پیروزی قوای متفقین بر نازی‌ها در جنگ جهانی دوم در میدان سرخ مسکو بود.

ملاقات رهبران روسیه و اسرائیل یک روز بعد از آن انجام شد که اسرائیل از «گام شجاعانه» رییس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام قدردانی کرد.

پیش از این دیدار، یک خبرگزاری روسی گزارش داد که آقای پوتین در نشست شورای عالی امنیت ملی مسکو، با «تاسف عمیق» از کنار رفتن آمریکا از برجام، حملات اخیر منتسب به اسرائیل در سوریه را نیز بررسی کرد. اما ریانووستی جزییات بیشتری ارائه نکرد.

به گزارش سوریه، اسرائیل سه شنبه شب یک حمله دیگر به سوریه انجام داد. ساعتی پیش از آن، ارتش اسرائیل مدعی شد که «تحرکات مشکوک ایران و همپیمانانش در جولان مشاهده شد».

پیش تر نیز رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقامات نظامی کشورشان گزارش دادند که ایران در صدد «انتقام» از تلفات خود در حملات پیشین منتسب به اسرائیل است.

نظامیان اسرائیل در گفت و گو با رسانه‌های کشورشان ارزیابی کرده بودند که ایران برای انتقام، «حمله محدود موشکی» به شمال اسرائیل را برنامه ریزی کرده است.

گادی آیزنکوت، رییس ستاد کل ارتش اسرائیل، چهارشنبه با حضور در جولان، نشستی با فرماندهان در محل داشت.

با وجود این، حمله سه شنبه شب علیه پایگاه نظامی سوری در ۱۴ کیلومتری جنوب غرب دمشق، که دور از مرز جولان است، انجام شد. اسرائیل پیش تر مدعی بود که سوریه این پایگاه را در اختیار نیروهای ایرانی قرار داده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه چهارشنبه خبر داد که هشت تن از پانزده کشته در حمله به الکسوه، نظامیان ایرانی بودند. در صورت درستی این گزارش، شمار تلفات ایرانیان در حملات سه ماه اخیر منتسب به اسرائیل در سوریه، دستکم به ۳۳ تن رسیده است.

ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل، نیز چهارشنبه در مصاحبه با رسانه‌های کشورش گفته بود، «حمله در حال حاضر برای جلوگیری از خشونت و جنگِ فردا است و ایران باید وادار شود تا از تصمیم راهبردی برای حضور نظامی در سوریه عقب نشینی کند».

هر چند اسرائیل رسما در مورد مسئولیت این حمله سکوت کرد اما جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، چهارشنبه در کاخ سفید گفت که ایران منطقه را ناامن کرده و برای همین است که اسرائیل «حمله تازه» را انجام داده است.

این دومین بار در هشت روز اخیر است که مقامات ارشد آمریکا فاش می کنند که حملات به سوریه کار اسرائیل است.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، بعید ندانسته است که ایران و اسرائیل در سوریه وارد مسیر جنگ شوند.

XS
SM
MD
LG