لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۰۵

بنیامین نتانیاهو اظهارات حسن نصرالله را «گستاخانه» خواند


آقای نتانیاهو گفته که «ایران علنا خواهان نابودی اسرائیل است. ما در مقابل این خطر به دفاع از خود ادامه خواهیم داد».

بنیامین نتانیاهو هشدارهای دبیرکل حزب‌الله لبنان که گفته است این گروه به رغم تلاش‌های اسرائیل توانسته به «موشک‌های بسیار دقیقی» دست پیدا کند، را «گستاخانه» خواند.

حسن نصرالله در اظهارات روز پنج‌شنبه ۲۹ شهریور خود اطلاعات بیشتری درباره این سلاح‌ها نداد، اما بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، این سخنان پاسخی بود به هشدار بنیامین نتانیاهو که گفته بود اگر حزب‌الله درصدد تقابل با اسرائیل بربیاید، چنان ضربه‌ای خواهد خورد که تصورش را هم نمی‌کند.

نخست‌وزیر اسرائیل این بار در واکنش به گفته‌های دبیرکل حزب‌الله گفت که «سخنان گستاخانه» او را شنیده است و «این سخنان را کسی بیان کرده که پس از جنگ سال ۲۰۰۶ گفته بود اگر می‌دانست واکنش اسرائیل به ربودن سه سرباز اسرائیلی این خواهد بود دوباره فکر می‌کرد».

آقای نتانیاهو سپس به دبیرکل حزب‌الله لبنان توصیه کرد که «نه دوباره، بلکه بیست بار دیگر در این باره فکر کند» و بداند اگر با اسرائیل برخورد کند «چنان ضربه نابودکننده‌ای خواهد خورد که تصورش را هم نمی‌کند».

بنیامین نتانیاهو در ادامه این سخنرانی به حادثه سقوط هواپیمای روسی در سوریه اشاره کرد. این هواپیما روز دوشنبه و همزمان با حملات جنگنده‌های اسرائیلی به اهدافی در خاک سوریه به طور تصادفی با آتش ضدهوایی سوریه سرنگون و تمامی ۱۵ سرنشین آن کشته شدند.

تحلیلگران این حادثه را خطری جدی برای مناسبات روسیه و اسرائیل تلقی می‌کنند که از سه سال پیش و با هدف پرهیز از برخوردهای تصادفی، یک خط تماس اضطراری برقرار کرده‌اند. ولی رهبران روسیه و اسرائیل در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند این حادثه را پشت سر بگذارند.

آقای نتانیاهو در اظهارات روز پنج‌شنبه خود نیز با اشاره به این موضوع گفت در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، مراتب تاسف خود و مردم اسرائیل را از این حادثه اعلام کرده است.

به گفته وی، «ریشه این مشکلات در استفاده ایران از خاک سوریه برای حمله به اسرائیل و تجهیز حزب‌الله است».

نخست‌وزیر اسرائیل سپس تاکید کرد که این کشور حق دفاع از خود را دارد.

گزارش دیگری از سخنان آقای نتانیاهو در روز پنج‌شنبه حکایت از آن دارد که وی تاکید کرده است اسرائیل با «خطر ایران» مقابله خواهد کرد.

وی اظهار داشت: «ما جنگ نمی‌خواهیم، ولی اگر به ما تحمیل شود با تمام قوا عمل خواهیم کرد. ایران علنا خواهان نابودی اسرائیل است. ما در مقابل این خطر به دفاع از خود ادامه خواهیم داد».

اسرائیل بارها تاکید کرده که از تثبیت حضور نظامی ایران در خاک سوریه جلوگیری خواهد کرد. اوایل ماه جاری میلادی اسرائیل اذعان کرد که طی ۱۸ ماه گذشته بیش از ۲۰۰ حمله به خاک سوریه انجام داده که اکثر آنها علیه اهداف ایرانی بوده است.

بر اساس توئیت نخست‌وزیر اسرائیل، گزارش خبرگزاری فرانسه و سایت رادیو فردا/س.ن/ ک.ر

دیدن نظرات (۵۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG