لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۰۸

لغو یک کنسرت در هلند به دلایل امنیتی؛ بازداشت راننده خودرویی با کپسول‌های گاز


خودرویی که متوقف شده با پلاک اسپانیایی، در نزدیکی محل برگزاری کنسرت دیده می‌شود
خودرویی که متوقف شده با پلاک اسپانیایی، در نزدیکی محل برگزاری کنسرت دیده می‌شود

یک کنسرت موسیقی در شهر رتردام هلند، به دلایل امنیتی لغو شده‌است. پلیس هلند، نیز در نزدیکی محل برگزاری آن، یک شهروند اسپانیایی را بازداشت کرده که راننده خودرویی حامل کپسول‌های گاز بود.

خبرگزاری رویترز می‌گوید بازداشت راننده خودرو در شهر روتردام هلند، پس از آن صورت گرفته که نیروهای انتظامی اسپانیا، گزارشی در اختیار هم‌قطاران هلندی خود گذاشته‌اند. با این همه یک مقام قضائی اسپانیا به این خبرگزاری گفته ارتباطی بین فرد بازداشت‌شده و حملات اخیر در آن کشور وجود ندارد.

در جریان حملاتی که پنج‌شنبه گذشته در بولوار لاس رامبلاس بارسلون رخ داد، مهاجمی سوار بر خودرو ۱۳ نفر را کشت. هشت ساعت پس از آن نیز، حمله مرگبار مشابهی در شهر ساحلی کامبریلس رخ داد. پلیس پنج مهاجم را که برخی از آنها جلیقه انفجاری قلابی بر تن داشتند به ضرب گلوله کشت.

نیروهای امنیتی اسپانیا ۲۹ مرداد اعلام کردند موفق به کشف ۱۲۰ کپسول گاز در کارگاه ساخت بمب عاملان حملات شده‌اند. به گفته آن‌ها یک روز پیش از حملات پنج‌شنبه، کارگاه بمب‌سازی عاملان به علت حادثه‌ای منفجر می‌شود و به این دلیل مهاجمان تصمیم می‌گیرند به جای بمب، با خودرو عملیات خود را انجام دهند.

رویترز اکنون به نقل از یک مقام قضائی اسپانیا می‌گوید تحقیقات «گارد مدنی» آن کشور که مدتی‌ست جریان دارد، به بازداشت راننده‌ی خودرو در روتردام منجر شد.

در همان روز چهارشنبه که این خودرو متوقف شده، کنسرت یک گروه راک آمریکایی، اندکی پیش از آغاز، به دلایل امنیتی لغو شده بود.

احمد ابوطالب، شهردار روتردام، به خبرنگاران گفته‌ هنوز مشخص نیست رابطه‌ای مستقیم بین گزارش‌ها در مورد تهدید حمله احتمالی به کنسرت موسیقی و بازداشت راننده خودرو وجود دارد یا نه. آقای ابوطالب خواستار خودداری از «نتیجه‌گیری فوری» در مورد ماجرا شده‌است. او همچنین تائید کرده که پلاک خودرو اسپانیایی بوده و پس از آن‌که دور محل برگزاری کنسرت چرخیده، مورد توجه قرار گرفته‌است.

راننده خودرو که هویتش مشخص نیست در حال حاضر تحت بازجویی قرار دارد. نیروهای ویژه کشف و خنثی‌کردن بمب نیز به محل برگزاری کنسرت فرستاده شده‌اند.

خبرگزاری اسپانیایی «اروپا پرس» به نقل از مقام‌های ضدتروریستی اسپانیا گزارش داده‌است که شهروند بازداشت‌شده آن کشور در هلند، با گروه‌های جهادی رابطه ندارد و کپسول‌های گاز برای مصرف خانگی بوده‌است.

در جریان رخدادها، آن‌طور که پلیس هلند گزارش داده، به کسی آسیب نرسیده است. هشدار تروریستی در هلند، از سال ۲۰۱۳ به این‌سو، در سطح «قابل‌توجه» قرار دارد و در حال حاضر تغییری نکرده‌است.

XS
SM
MD
LG