لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۱۷

کشف ۱۲۰ کپسول گاز در «کارگاه بمب‌سازی» عاملان حملات اسپانیا


کپسول‌های گاز در خانه‌ای در آلکانار که احتمالاً به منظور ساخت بمب استفاده شده است.
کپسول‌های گاز در خانه‌ای در آلکانار که احتمالاً به منظور ساخت بمب استفاده شده است.

پلیس اسپانیا اعلام کرد موفق به کشف ۱۲۰ کپسول گاز در خانه‌ای شده که احتمالاً کارگاه ساخت بمب عاملان حملات اخیر در اسپانیا بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جوزپ لوییس تراپرو، رئیس پلیس منطقه‌ای بارسلون، روز یکشنبه ۲۹ مرداد به خبرنگاران گفت عاملان حملات اخیر برای «حمله یا حملات بیشتر در بارسلون» بمب می‌ساختند.

رئیس پلیس منطقه‌ای بارسلون همچنین فاش ساخت که اثر آستون پروکسید، که ماده منفجره بسیار قوی است در خانه مظنونان در شهر آلکانار در ۲۰۰ کیلومتری بارسلون پیدا شده است.

به گفته پلیس اسپانیا، یک روز پیش از حملات پنجشنبه، کارگاه بمب‌سازی آنها به علت حادثه‌ای منفجر می‌شود؛ بدین ترتیب مهاجمان تصمیم می‌گیرند به جای بمب با خودرو عملیات خود را انجام دهند که به حمله بولوار لاس رامبلاس بارسلون منتهی شد.

در این حمله که با توسل به یک خودوروی ون صورت گرفت، ۱۳ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

حدود هشت ساعت پس از آن نیز، حمله مشابهی در شهر ساحلی کامبریلس رخ داد که یک نفر کشته برجای گذاشت. پلیس پنج مهاجم را که برخی از آنها جلیقه انفجاری قلابی بر تن داشتند به ضرب گلوله کشت. گروه داعش مسئولیت این حملات را به‌عهده گرفته است.

جست‌وجو برای دستگیری یکی از مظنونان ادامه دارد

پلیس اسپانیا در حال حاضر در جستجوی یک تبعه مراکشی به نام یونس ابویعقوب ۲۲ ساله است که راننده خودوری ون در حمله بارسلون را به عهده داشته است. پلیس می‌گوید این فرد ممکن است از اسپانیا خارج شده باشد.

کارآگاهان اسپانیایی می‌گویند در خانه تیمی مهاجمان که کارگاه بمب‌سازی در آن قرار داشت، ۱۲ نفر رفت و‌ آمد داشته‌اند که یکی از انها امام جماعت بوده است. تحقیقات در مورد نقش عبد الباقی السعدی امام جماعت شهر کوچک ریپول در دامنه کوه‌های پیرنه در جریان است. گفته شده که او بسیاری از جوانان محل را به گرایش‌های افراطی از اسلام سوق داده است.

پلیس همچنین در حال بررسی دی‌ان‌ای افرادی است که در انفجار خانه تیمی کشته‌اند. این احتمال وجود دارد که عبدالباقی السعدی در این انفجار کشته شده باشد.

XS
SM
MD
LG