لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۰

دیدار کم‌سابقه وزیر خارجه کره شمالی از سوئد، حافظ منافع آمریکا


وزیر خارجه کره شمالی سفری دو روزه به سوئد دارد.

یک هفته پس از انتشار خبر غیرمنتظره قرار دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی، وزیر خارجه کره شمالی روز پنج‌شنبه، ۲۴ اسفندماه، سفر دو روزه خود به کشور سوئد را آغاز می‌کند.

کشور اروپایی سوئد به عنوان حافظ منافع ایالات متحده، کانادا و استرالیا در کره شمالی عمل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه وزارت خارجه سوئد، هدف از دیدار «نادر» مقام بلندپایه کره‌ای از استکهلم، پایتخت سوئد، «کمک به اجرای موثر قطعنامه‌های» سازمان ملل درباره کره شمالی است.

هفته گذشته مشاور امنیت ملی کره جنوبی اعلام کرد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای دیداری رودررو دعوت کرده و آقای ترامپ نیز این دعوت را پذیرفته است.

این خبر آن قدر غیرمنتظره بود که حتی عده‌ای از هم‌حزبی‌های دونالد ترامپ در حزب جمهوری‌خواه را نیز غافلگیر کرد.

تاکنون هیچ رهبری از ایالات متحده با رهبر کره شمالی دیدار نداشته است. آمریکا همواره دیداری در این سطح بالا را به کوتاه آمدن پیونگ‌یانگ از فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای خود منوط کرده است.

دونالد ترامپ در مقابل، هیچ پیش‌شرطی برای دیدار خود با رهبر کره شمالی تعیین نکرده است، اقدامی که باعث شد بسیاری از تحلیل‌گران خبر این دیدار را به خودی خود یک پیروزی برای این کشور منزوی قلمداد کنند.

پس از انتشار انتقاداتی از رویکرد رئیس جمهور آمریکا در قبال کره شمالی، آقای ترامپ روز ۱۹ اسفند اعلام کرد که کره شمالی قول داده است «در جریان ملاقات‌ها» انجام آزمایش‌های موشکی را متوقف کند.

روابط واشینگتن و پیونگ‌یانگ در سال گذشته میلادی با آزمایش‌های موشکی کره شمالی به شدت پرتنش شد.

در این میان دونالد ترامپ در گفتار خود درباره کره شمالی رویکرد دوگانه‌ای داشته: از یک سو تهدید کرده پیونگ‌یانگ باید منتظر «آتش و خشم» آمریکا باشد، اما از سویی دیگر برای گفت‌وگوی مستقیم با رهبر کره شمالی اعلام آمادگی کرده است.

آقای ترامپ از زمانی که به قدرت رسیده تحریم‌های بسیار شدیدی را علیه کره شمالی وضع کرده و حتی موفق شده که چین را وادار کند تا فشار بیشتری به کره شمالی بیاورد.

از زمان انتشار خبر دیدار دو رهبر، احتمالاً در ماه مه آینده، کمتر از دو ماه دیگر، گمانه‌زنی‌ها درباره محل دیدار آنها نیز از جمله موضوعات اخبار و گزارش‌ها بوده است.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه در گزارش خود، از کشور سوئد به عنوان «گزینه‌ای ممکن» برای محل دیدار دونالد ترامپ با کیم جونگ اون یاد می‌کند.

سوئد در خاک کره شمالی نقش حافظ منافع آمریکا را ایفا می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه سوئد همچنین آمده است که از جمله موضوعات گفت‌وگوی مارگو والستروم، وزیر خارجه این کشور، با همتای کره‌ای‌اش، ری یونگ هو، «وضعیت امنیتی در شبه‌جزیره کره و نمایندگی سوئد برای آمریکا» خواهد بود.

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی و وزیر خزانه‌داری آمریکا از تصمیم رئیس‌ جمهوری آمریکا برای دیدار با رهبر کره شمالی دفاع کرده‌ و گفته‌اند، هدف از این دیدار و گفت‌وگو همچنان همان خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره است و کیم جونگ ‌اون نیز مذاکره در مورد آن را پذیرفته ‌است.

با استفاده از رویترز. ف. دو/پ.پ

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG