لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۵۹

گروه ناظر بر کره شمالی: استقرار قطار اختصاصی رهبر کره شمالی در منطقه تفریحی


قطار مخصوص رهبر کره شمالی (عکس از آرشیو)

یک مرکز ناظر بر کره شمالی در واشینگتن روز شنبه ششم اردیبهشت گفته است، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که قطار اختصاصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در نزدیکی ویلای وی مستقر شده است.

طی هفته‌های اخیر گزارش‌های ضد نقیضی در خصوص وضعیت سلامتی کیم جونگ اون مطرح شده است.

مرکز ناظر «شمال ۳۸» گفته است، قطار اختصاصی از روز ۲۱ آوریل تا ۲۳ آوریل در «ایستگاه رهبری» منطقه تفریحی ونسان مستقر بوده است. خانواده رهبر کره شمالی به طور اختصاصی از این ایستگاه استفاده می‌کنند.

رویترز می‌گوید به طور مستقل نمی‌تواند گزارش مرکز ناظر «شمال ۳۸» را تایید یا رد کند.

مرکز ناظر «شمال ۳۸» می‌گوید، نمی‌توان بر مبنای استقرار قطار مخصوص در این ایستگاه در خصوص سلامتی رهبر کره شمالی گمانه زنی کرد، اما این می‌تواند به نوعی احتمال حضور کیم جونگ اون را در این محل ساحلی شرق کشور افزایش دهد.

گمانه زنی در خصوص وضعیت سلامت رهبر کره شمالی به دنبال گزارش سی ان ان افزایش یافت.

سی ان ان به نقل از یک وب‌سایت خبری مستقر در کره جنوبی، و ناظر بر کره شمالی، به نام «دیلی ان‌کـِی» گزارش داد که کیم جونگ‌اون روز ۱۲ آوریل (۱۲ روز پیش) تحت عمل جراحی قلب و عروق قرار گرفته است و هم اکنون در ویلایی تحت درمان قرار دارد.

این گزارش واکنش هایی در پی داشت. مقام‌های حزب کمونیست چین و کره جنوبی گزارش‌ها در خصوص وخیم بودن وضعیت سلامتی کیم جونگ اون را رد کردند.

سه منبع مطلع هم روز گذشته به رویترز گفته بودند، چین یک تیم پزشکی را برای مشاوره در خصوص وضعیت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به این کشور فرستاده است.

کره شمالی یکی از بسته‌ترین کشورهای جهان است که اخبار و گزارش‌های عینی و مستقل به‌ندرت از آن به بیرون درز پیدا می‌کند.

کیم جونگ‌اون هفته پیش در مراسم تولد پدربزرگش شرکت نکرده بود، در مراسم اصلی پارلمان فرمایشی آن کشور نیز حضور نداشت. هرچند پیش از آن در ۲۳ فروردین تصاویری از او در نشست دفتر سیاسی حزب حاکم منتشر شده بود.

انتشار گزارش و گمانه‌زنی در مورد وضعیت سلامت رهبر کره شمالی تازگی ندارد و کم‌وبیش آشکار است که او از تندرستی مناسبی برخوردار نیست و احتمالا بیماری‌ یا بیماری‌هایی دارد. در عین حال از چاقی رنج می‌برد و گفته می‌شود سیگار زیاد می‌کشد.

در پاییز سال ۲۰۱۴ نیز کیم برای مدت ۴۰ روز از انظار عمومی پنهان بود تا بالاخره دوباره دیده شد، در حالی‌که می‌لنگید. سازمان اطلاعاتی کره جنوبی گزارش داد که او تحت عمل جراحی مچ پا قرار گرفته بود.

کیم جونگ اون در سال ۲۰۱۱ پس از مرگ پدرش، رهبری کره شمالی را در دست گرفت از آن زمان تاکنون در این کشور هرگز بحثی در خصوص جانشین احتمالی وی در عرصه عمومی مطرح نشده است.

به دلیل سیستم بسته این کشور مشخص نیست که فرزندان رهبر کره شمالی چند ساله هستند. با این حال، رسانه‌ها از خواهر کیم جونگ اون به عنوان جانشین وی یاد می کنند.

به گزارش رویترز، کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی که گفته می شود ۳۱ سال دارد هم اکنون نقش مهمی در حزب حاکم دارد و احتمالا حمایت بخش های کلیدی را پشت سر خود دارد.

منابع: رویترز و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG