لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۱۵

ترامپ از حمایت پوتین از مذاکرات با کره شمالی استقبال کرد


دونالد ترامپ می گوید، اشتیاق زیادی در خصوص دستیابی به توافق با کره شمالی وجود دارد (عکس از آرشیو)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ششم اردیبهشت گفت که پیشرفت های زیادی در زمینه مذاکرات با کره شمالی به دست آمده است. وی همچنین از حمایت ولادیمیر پوتین از رویکرد واشینگتن در قبال پیونگ یانگ استقبال کرد.

دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت: فکر می کنم روند بسیار خوبی در خصوص کره شمالی داریم. پیشرفت های زیادی به دست آمده است. من از اظهارات رئیس جمهوری پوتین ممنون هستم. او هم می ‌خواهد این مساله (حل و فصل) شود.همچنین فکر می کنم اشتیاق زیادی در خصوص دستیابی به توافق با کره شمالی وجود دارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفته بود، «کره شمالی برای خلع سلاح اتمی نیاز به تضمین‌های امنیتی دارد».

پوتین همچنین گفته بود که درباره مذاکراتش با کیم جونگ اون، با مقام‌های آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد.

هشدار رهبر کره شمالی

به گزارش رسانه های کره شمالی کیم جونگ اون، رهبر آن کشور در دیدار با ولادیمیر پوتین گفت صلح و ثبات در شبه جزیره کره به اقدامات آمریکا بستگی دارد و هشدار داد که تنش ممکن است به این منطقه بازگردد.

این سخنان رهبر کره شمالی در دیدار با رییس جمهور روسیه که روز پنجشنبه در بندر ولادی وستوک برگزار شد احتمالا فشار بر دولت آمریکا برای نرمش بیشتر در برابر خواست کره شمالی برای کاهش تحریم ها را افزایش خواهد داد.

به گزارش رویترز دومین اجلاس رهبران آمریکا و کره شمالی که در ماه فوریه در ویتنام برگزار شد در مورد خواست واشنگتن که خلع سلاح هسته ای آن کشور است و خواست کره شمالی که کاهش تحریم هاست، بی نتیجه ماند.

رهبر کره شمالی گفته است تا پایان سال جاری میلادی برای نشان دادن نرمش از سوی آمریکا صبر خواهد کرد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی از قول کیم جونگ اون گزارش داد:«وضعیت شبه جزیره کره و منطقه اکنون در حالت بن بست و به شرایط حساسی رسیده و با توجه به برخورد یک جانبه و سوءنیت آمریکا در دومین اجلاس رهبران دو کشور ممکن است تنش به منطقه بازگردد . جمهوری دمکراتیک خلق کره خود را برای هر وضعیتی آماده خواهد کرد.»

وزارت خارجه آمریکا تاکنون درمورد سخنان اخیر رهبر کره شمالی موضع گیری نکرده است.

ویلیام هگرتی، سفیر آمریکا در ژاپن در سخنرانی در پژوهشکده ای در شهر واشنگتن گفت تماس های اخیر رهبر کره شمالی با روسیه و چین بخشی از اقدامات آن کشور برای کاهش تحریم های بین المللی است.

او افزود:«دیدار رهبر کره شمالی با ولادیمیر پوتین نشان می دهد که تحریم ها موثرند و به رژیم آن کشور فشار اقتصادی شدیدی وارد می کنند. این دیدارها تلاشی برای مواجهه با تحریم هاست ولی راه ساده تری وجود دارد و آن غیر هسته ای شدن کره شمالی است.»

به گفته او تداوم تحریم ها علیه کره شمالی که به دلیل فعالیت های هسته ای و موشکی از سوی سازمان ملل متحد تصویب شده بسیار مهم است.

خبرگزاری رویترز می افزايد به نظر می رسد که اولین بخش از مذاکرات ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون که روز پنجشنبه انجام شد دستاورد چندانی نداشت.

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی دو طرف در مورد گسترش تماس های استراتژیک و همکاری های تاکتیکی در راستای برقراری صلح و ثبات در شبه جزیره کره گفت وگو کردند.

ولادیمیر پوتین گفت به اعتقاد او رسیدن به توافق در مورد فعالیت های هسته ای کره شمالی ممکن است و راه رسیدن به توافق پیشرفت گام به گام برای ایجاد اعتماد است. ولی به گفته او هرگونه تضمین امنیتی که دولت آمریکا به کره شمالی پیشنهاد بدهد باید مورد حمایت سایر کشورهای گروه شش جانبه باشد.

گروه شش جانبه مذاکرات در مورد بحران هسته ای کره شمالی علاوه بر این کشور و آمریکا، کره جنوبی، چین، ژاپن و روسیه را شامل می شود و آخرین دور مذاکرات آن در سال ۲۰۰۹ برگزار شد.

آقای پوتین پس از مذاکره با کیم جونگ اون در یک کنفرانس خبری با اشاره به کره شمالی گفت:«این کشور فقط در مورد امنیت خود تضمین می خواهد. فقط همین. همه ما مشترکا باید به این موضوع فکر کنیم.»

رییس جمهور روسیه افزود این تضمین ها باید بین المللی و از نظر قانونی قابل اجرا باشند و استقلال کره شمالی را محترم بشمارند.

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی دو کشور همچنين در مورد گسترش همکاری های خود به توافق رسیده و آقای پوتین دعوت کیم جونگ اون برای سفر به کره شمالی را پذیرفته است. تاریخی برای این سفر اعلام نشده است.

با استفاده از رویترز، ش.ر/خ

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG