لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۰۵

برگزاری انتخابات در صورت شکست مذاکره با حماس


محمود عباس می گوید اگر مذاکرات با فلسطینی ها شکست بخورد، انتخابات زودتر از موعد برگزار خواهد کرد

رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی می گويد اگر مذاکرات او با رييس دفتر سياسی حماس به نتيجه نرسد، باید انتظار انتخابات پيش از موعد داشت.


محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی روز جمعه نوزدهم ژانويه گفت در صورتی که مذاکرات میان او و خالد مشعل رییس دفتر سیاسی حماس در سوریه برای تشکيل دولت وحدت ملی با شکست رو به رو شود، انتخابات زودتر از موعد برگزار خواهد کرد.


آقای عباس اين موضوع را در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با خاوير سولانا مسوول سياست خارجی اتحاديه اروپا در رام الله در کرانه باختری رود اردن مطرح کرد.


در دیدار خود از رام الله آقای سولانا قول کمک به فلسطینی ها برای پایان دادن به بحران کنونی داد.


ملاقات محمود عباس و خالد مشعل


برای نخستين بار محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی در دمشق، پايتخت سوريه با خالد مشعل، رهبر سياسی حماس، ديدار می کند.


برای نخستين بار محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی در دمشق، پايتخت سوريه با خالد مشعل، رهبر سياسی حماس، ديدار می کند

اين ديدار قرار است شنبه آينده، پس از يک سال رقابت و درگيری دو سازمان رقيب فتح و حماس که به بحران جدی در زندگی فلسطينی ها تبديل شده، انجام شود.


اين در حالی است که موج اتهامات حماس و فتح عليه يکديگر ادامه دارد و سران فتح هنوز اصرار دارند حماس از قصد خود برای قتل رهبران فتح دست نکشيده است.


در هفته های گذشته، دو نفر از نمايندگان اعزامی آقای عباس به سوريه، گفتگوهايی با خالد مشعل و موسی ابومرزوق، معاون وی، داشته اند.


محمود عباس، اسماعيل هنيه، نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطينی و عضو ارشد حماس را ناتوان از قدرت لازم برای تصميم گيری در مورد پايان دادن به بحران معرفی کرده، و به رهبران حماس در خارج، که قدرت اصلی را در دست دارند، روی آورده است.


به گفته مقام های اسراييلی، اين پول در راستای کمک های انسانی به تشکيلات خودگردان و افزايش توانايی نيروهای امنيتی زير کنترل آقای عباس، به وی انتقال يافته است

آزادی حساب مسدود شده تشکيلات خودگردان فلسطينی


اسراييل روز جمعه نوزدهم ماه ژانويه، ۱۰۰ ميليون دلار از حساب مسدود شده تشکيلات خودگردان فلسطينی را در اختيار محمود عباس رييس اين تشکيلات قرار داد.


به گفته مقام های اسراييلی، اين پول در راستای کمک های انسانی به تشکيلات خودگردان و افزايش توانايی نيروهای امنيتی زير کنترل آقای عباس، به وی انتقال يافته است.


همراه با به قدرت رسيدن حماس، اسراييل اين دارايی را مسدود کرد. اکنون اين پول به منظور تقويت موضع محمود عباس و جناح فتح وابسته به او در نبرد قدرت با حماس، در اختيار آقای عباس قرار داده شده است.


متوقف کردن ساخت يک شهرک يهودی نشين در کرانه باختری


به دستور امير پرتز وزير دفاع اسراييل، ساخت يک شهرک يهودی نشين در کرانه باختری رود اردن متوقف شد. قرار بود در اين شهرک، ساکنان شهرک های يهودی نشين نوار غزه که سال گذشته مجبور به ترک خانه های خود شدند، اسکان داده شوند. اين برنامه مورد انتقاد شديد بين المللی بود.


احزاب راست گرای اسراييلی نيز با متوقف شدن آن مخالف هستند و از آقای پرتز انتقاد شديدی کرده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG