لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۲۷

تاکيد آمريکا و روسيه بر استفاده صلح آميز از انرژی اتمی


جرج بوش رییس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه

جرج بوش رييس جمهوری آمريکا و ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه، روز سه شنبه ۳ ژوئيه در اعلاميه مشترکی، بر ضرورت گسترش استفاده صلح آميز از انرژی اتمی تاکيد کردند.


در اين اعلاميه مشترک، از عزم رهبران دو کشور برای فراهم کردن امکان استفاده صلح آميز از انرژی هسته ای برای کشورهای مختلف جهان سخن گفته شده است.


رهبران آمريکا و روسيه نوشته اند: «ما در زمينه گسترش استفاده از انرژی اتمی از جمله در کشورهای در حال رشد، به منظور توليد برق، رشد اقتصادی و توسعه و کاهش استفاده از سوخت فسيلی و نيز به منظور کاهش آلودگی و گازهای گلخانه، ديدگاه مشترکی داريم.»


در اعلاميه روسای جمهوری آمريکا و روسيه، از ضرورت تقويت پيمان منع گسترش تسليحات هسته ای و نيز اهميت پيوستن کشورهای بيشتر به پروتکل الحاقی اين پيمان سخن گفته شده است

در اعلاميه روسای جمهوری آمريکا و روسيه، از ضرورت تقويت پيمان منع گسترش تسليحات هسته ای و نيز اهميت پيوستن کشورهای بيشتر به پروتکل الحاقی اين پيمان سخن گفته شده است.


در بخشی از اين اعلاميه آمده است: «ما از فعاليت های آژانس بين المللی انرژی اتمی چه در زمينه پادمان ها و چه در زمينه گسترش استفاده صلح آميز از انرژی هسته ای حمايت می کنيم و به خوبی به ضرورت رشد توانايی های اين سازمان از جمله ضرورت افزايش منابع مالی آن که با گسترش استفاده از انرژی هسته ای در سراسر جهان همراه است، واقف هستيم.»


از جمله راه های حمايت دو کشور از گسترش استفاده از انرژی هسته ای که اعلاميه رهبران دو کشور از آن ها نام می برد، کمک به کشورها برای دستيابی به ساختارهايی که لازمه برخوردار شدن از انرژی هسته ای است، راه های اداره پسماند سوخت هسته ای و مواد راديولوژيکی، کمک مالی به کشورها برای ساخت نيروگاه های هسته ای، فراهم کردن منابع لازم برای آژانس در راه انجام مسئوليت های پادمانی آن، و ايجاد مراکز جهانی توليد سوخت هسته ای است.


در پايان اين اعلاميه آمده است: «چالش های انرژی و منع گسترش تسليحات هسته ای، امروز بزرگتر از هر زمانی است. ما معتقد هستيم که اين راهکار، ضمن آنکه اجازه گسترش انرژی هسته ای را فراهم می کند، موجب تقويت پيمان منع گسترش تسليحات هسته ای نيز خواهد شد. ما از همکاری کشورهايی که ديد مشترکی در اين زمينه دارند و خود را متعهد به برداشتن گام مشترک برای به واقعيت پيوستن اين تصور دارند، استقبال می کنيم.»


XS
SM
MD
LG